Προς το περιεχόμενο

"Setup within an inch of it's life!"


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές τις τελευταίες μέρες που όντας ασθενής έμεινα μέσα, μου καρφώθηκε η ιδέα να υποβάλλω σε φρικτά βασανιστήρια μια από τις κιθάρες μου.

 

Η ιδέα να ομολογήσω ότι δεν ήταν καινούργια, αλλά μου πρωτοήρθε όταν είδα μια Strat... περιποιημένη από έναν μάστορα... καλά, δεν θα πω περισσότερα, ο άμεσα ενδιαφερόμενος ας γράψει γι'αυτή την κιθάρα! :wink:

 

Αυτή η κιθάρα ήταν πάρα πολύ ωραία σεταρισμένη και επειδή είμαι φύσει ζηλόφθων χαρακτήρας, αποφάσισα να κάνω κάτι παρόμοιο στην κόκκινη Strat μου, γνωστή ως Funkier Spamcaster (with Asynchronous Talent)

 

To Rockinger μπράτσο, όπως όλα τα aftermarket μπράτσα, είχε από τη μαμά του καλά τάστα, αν ήθελες να έχεις το 'εργοστασιακό' σεταπ μιας Φέντερ. Αλλά ποιος το γ... το εργοστασιακό σετάπ. :oops: 8)

 

Για να μην τα πολυλογώ:

 

1) Τα τάστα τρίφτηκαν, κορωνιάστηκαν (έτσι δε λέγεται το crowning στα ελληνικά? :P ) και γυαλίστηκαν επιμελώς. Οι άκρες τις ταστιέρας έγιναν rolled. 8)

2) Το nut ήταν ήδη αλλαγμένο και τέλεια κομμένο από τον Πήτερ

3) Ρυθμίστηκε το μπράτσο, η γέφυρα, οι μαγνήτες, οι αρμονικές... όλα σύμφωνα με τις υποδείξεις του κυρίου Dan Erlewine, αλλά αδιαφορώντας για τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Στόχος το τέλειο playability. Φυσικά κάποια στιγμή μπήκαν και χορδές, εννοείται, 10-46.

4) Τελικώς, κουρδίστηκε με το καινούργιο μου απόκτημα, ένα μπλε παράξενο φουσκωτό κουτάκι απίστευτης ακρίβειας.

 

Μερικές ώρες αργότερα, το αποτέλεσμα:

 

Το action είναι πλέον τόσο χαμηλό που καταντάει γελοίο. Bends μέχρι σχεδόν 2 τόνους, αδυνατούν να αναγκάσουν τις χορδές να τρίξουν. Η αίσθηση είναι πολύ μαλακή και βελούδινη (παρά τις 'σκληρές' D'addario). Επιτέλους θα μπορούσα να τη δώσω στο Freedom (το άτομο κάνει bends 4 τόνων 8O) και να έχω μικρό φόβο ότι θα τρίξει.

 

Οι μαγνήτες (David Barfuss design) είναι στο κατάλληλο ύψος για να δώσουν ακριβώς τον τόνο που πρέπει, χωρίς να υπάρχουν προβλήματα stratitis. Εννοείται ότι παντού στην ταστιέρα οι νότες ακούγονται πεντακάθαρα και με ολοζώντανες αρμονικές. Σ'αυτό έχει συμβάλει και το tempered κούρδισμα.

 

Το ηθικόν δίδαγμα αφήνω να το βρείτε μόνοι σας... όπως είχαμε συζητήσει και παλιότερα, ένα τεράστιο ποσοστό του πόσο 'ακριβή' δείχνει μια κιθάρα, είναι ο τρόπος που παίζει και η αίσθηση που δίνει...

 

Πιθανώς ακόμα και η φτηνότερη κιθάρα που έχετε να μην έχει δείξει ακόμα το 100% των δυνατοτήτων της. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πού είναι τα "φριχτά βασανιστήρια" ρε Βασίλη;?;

 

Ένα καλό...μασάζ έκανες και, πολύ φυσιολογικά, αναδείχτηκαν οι καλές πλευρές του σαπακίου σου... :o :o :o

 

Παρηγοριά στον άρρωστο είναι αυτά βέβαια...τα ρόπαλα κιθάρες δεν γίνονται, ξηγημένοι να είμαστε... :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:

 

ΟΚ, ας κόψουμε την πλάκα, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ανεβάσεις κάποιες φωτό του μπράτσου με το νέο look. Σίγουρα την αίσθηση του δεν μπορούμε να την...πιάσουμε, αλλά έτσι, νά'χουμε να λέμε... :wink:

 

¶ρρωστε! 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bends μέχρι σχεδόν 2 τόνους' date=' αδυνατούν να αναγκάσουν τις χορδές να τρίξουν.[/quote']

 

Αυτό θα κανω οτι δεν το διαβασα... :D

 

Και "2" και "σχεδόν"... :P

 

Αν σου βαστάει, δώστην μου για 15 λεπτα!!! :twisted:

 

ΜΟΝΟ 15 ΛΕΠΤΑ!!! :twisted:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(για να τσεκάρω το σετάπ βρε κουτο, πως κανεις ετσι... :roll: )

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πού είναι τα "φριχτά βασανιστήρια" ρε Βασίλη;?;

 

Ένα καλό...μασάζ έκανες και' date=' πολύ φυσιολογικά, αναδείχτηκαν οι καλές πλευρές του σαπακίου σου... :o :o :o

 

Παρηγοριά στον άρρωστο είναι αυτά βέβαια...τα ρόπαλα κιθάρες δεν γίνονται, ξηγημένοι να είμαστε... :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:

 

ΟΚ, ας κόψουμε την πλάκα, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ανεβάσεις κάποιες φωτό του μπράτσου με το νέο look. Σίγουρα την αίσθηση του δεν μπορούμε να την...πιάσουμε, αλλά έτσι, νά'χουμε να λέμε... :wink:

 

¶ρρωστε! 8)[/quote']

 

Ευχαριστώ! 8)

 

Ξέρεις, το βασικό 'κόλλημά' ήταν ότι η κιθάρα έδειχνε και ήταν 'μια χαρά'... αν έβλεπες τα τάστα μετά το πρώτο τρίψιμο θα σου ερχόταν συγκοπή... είναι ολίγον σοκαριστικό το θέαμα, ειδικά αν είσαι νιούφης σ'αυτά σαν εμένα, και δεν είσαι 101% σίγουρος ότι θα το πετύχεις τελικά.

 

Φυσικά στην πορεία όλα ήρθαν στη θέση τους αλλά...

 

Κοίταξε, από φωτό δεν νομίζω να καταλάβει κανείς και πολλά πράγματα, το ότι οι χορδές είναι κοντά στα τάστα δεν λέει τίποτα... Πως να καταλάβει ο άλλος ότι, με τόσο χαμηλό action απλά δεν θα έπαιζε η κιθάρα πριν? :?

 

Ξαναματαεπαναλαμβάνω: οι προδιαγραφές 'πριν' ήταν μέσα στις εργοστασιακές της Φέντερ. Δηλαδή χαλαρά μπορεί να αγοράσεις μια Φέντερ (όχι εσύ συγκεκριμένα, κάποιος... λογικός κιθαρίστας :P) και να θεωρείς ότι είσαι ΟΚ... και πραγματικά μπορεί να μην είχες το παραμικρό πρόβλημα. Έλα όμως που σ'αυτό το 2% παραπάνω... κρύβονται πολλά! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα κανω οτι δεν το διαβασα... :D

 

Και "2" και "σχεδόν"... :P

 

Αν σου βαστάει' date=' δώστην μου για 15 λεπτα!!! :twisted:

 

ΜΟΝΟ 15 ΛΕΠΤΑ!!! :twisted:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(για να τσεκάρω το σετάπ βρε κουτο, πως κανεις ετσι... :roll: )[/quote']

 

Γλυκό μου αγόρι, χλωμό παληκάρι...

 

Καλοσυνάτο μου άλιεν εσύ...

 

 

 

 

 

 

 

Ούτε φωτογραφία της κιθάρας δε σου εμπιστεύομαι εσένα ρε!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονός. Και εγώ όταν πρωτοείδα rolled edges νόμιζα ότι κάτι δεν πάει (καθόλου) καλά...

 

Σημασία έχει ότι βρήκες ως φαίνεται αυτό το little extra something που λένε και στο χωριό μου...Τα υπόλοιπα είναι ψιλά γράμματα... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηθικόν δίδαγμα αφήνω να το βρείτε μόνοι σας... όπως είχαμε συζητήσει και παλιότερα, ένα τεράστιο ποσοστό του πόσο 'ακριβή' δείχνει μια κιθάρα, είναι ο τρόπος που παίζει και η αίσθηση που δίνει...

 

 

και βεβαια....το 99,9%.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονός. Και εγώ όταν πρωτοείδα rolled edges νόμιζα ότι κάτι δεν πάει (καθόλου) καλά...

 

Σημασία έχει ότι βρήκες ως φαίνεται αυτό το little extra something που λένε και στο χωριό μου...Τα υπόλοιπα είναι ψιλά γράμματα... :wink:

 

Ρε συ, φοράς T-shirt 'Νο Fender' στο στρατό, είσαι από περίεργο χωριό.. μπας και ζεις σε παράλληλο Σύμπαν;; :P :lol: :lol:

 

Τα rolled edges είναι ολόκληρη ιστορία, κάτι τόσο απλό που δίνει τόση διαφορά στο παίξιμο...

 

Καταρχάς, όπως λέει και ο μέγας Dan στο βιβλίο του, υπάρχουν 2 τύποι, modern και vintage.

 

Κατά δεύτερο, δεν ξεχνάμε ότι rolled δεν είναι μόνο τα τάστα... είναι και η άκρη της ταστιέρας (στο ξύλο...).

 

Εκεί δεν τολμάω (προς το παρόν) να βάλω τόσο χοντρό χέρι... ειδικά όταν έχει ήδη βερνίκι πάνω η ταστιέρα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ίσα ίσα το πείραξα λίγο (έτσι για το γαμώτο).

 

Καλά, για bound ταστιέρες το ξεχνάμε τελείως και γυρνάμε τη συζήτηση στις γκόμενες... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηθικόν δίδαγμα αφήνω να το βρείτε μόνοι σας... όπως είχαμε συζητήσει και παλιότερα' date=' ένα τεράστιο ποσοστό του πόσο 'ακριβή' δείχνει μια κιθάρα, είναι ο τρόπος που παίζει και η αίσθηση που δίνει...

[/quote']

 

 

και βεβαια....το 99,9%.. :wink:

 

Εντάξει, μη γινόμαστε υπερβολικοί, το τι υλικά θα χρησιμοποιήσεις (μαγνήτες, γέφυρες, κλειδιά, κλπ) είναι πολύ σημαντικό επίσης... Δεν αναφέρομαι καν στα ξύλα, αλλά όσο νάναι, άλλο πράγμα μια quartershawn maple ταστιέρα φινιρισμένη με νίτρο, ή ένα ωραίο swamp ash σώμα με έντονα νερά...

 

Η συναρμογή των υλικών είναι φυσικά σημαντική επίσης, το μάτι πιάνει ακόμα και ασυνείδητα κάποιες ανοχές που, μπορεί να μην έχουν καμμία άλλη σημασία, αλλά προσδίδουν μια 'ακριβή' αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυκό μου αγόρι' date=' χλωμό παληκάρι...

 

Καλοσυνάτο μου άλιεν εσύ...[/quote']

 

Μην προσπαθείς να με καλοπιάσεις εμενα με γλυκολογα!!! :D

 

 

Ούτε φωτογραφία της κιθάρας δε σου εμπιστεύομαι εσένα ρε!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ανυποστατες φημες και φριχτές κακεντρέχιες!!! :twisted:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relicing κιθαρας απο φωτογραφία ή της ίδιας της φωτογραφίας δεν εχω καταφέρει να κανω...(ακόμα)... :D

 

Διώξε αυτή την φοβία απο μεσα σου... :lol:

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου