Προς το περιεχόμενο

"Setup within an inch of it's life!"


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eνδιαφέροντα πράγματα!

Τα τάστα τα έτριψες με ειδικές λίμες; Αν ναι, αυτές οι λίμες έχουν συγκεκριμένο βάθος που επιτρέπει να "φας" ανάλογα το τάστο; Με το radius των τάστων πώς βγαίνει άκρη;

Γιατί αν ήταν ίσια "σιδεράκια" θα ήταν σχετικά εύκολη υπόθεση, αλλά η διατήρηση της καμπυλότητας δεν θέλει μαστοριά;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνδιαφέροντα πράγματα!

Τα τάστα τα έτριψες με ειδικές λίμες; Αν ναι' date=' αυτές οι λίμες έχουν συγκεκριμένο βάθος που επιτρέπει να "φας" ανάλογα το τάστο; Με το radius των τάστων πώς βγαίνει άκρη;

Γιατί αν ήταν ίσια "σιδεράκια" θα ήταν σχετικά εύκολη υπόθεση, αλλά η διατήρηση της καμπυλότητας δεν θέλει μαστοριά;[/quote']

 

Όλο αυτό το πράγμα θέλει μαστοριά, την οποία δεν προσποιούμαι ότι διαθέτω. :oops:

 

Είναι η τρίτη ταστιέρα που τρίβω (ή τουλάχιστον προσπαθώ...). Σε συζήτηση με γνωστό μάστορα, θεώρησε σωστή την παρατήρησή μου ότι αρχίζεις και λες ότι κατέχεις το άθλημα... μετά τις πρώτες πενήντα... :roll:

 

Οι λίμες που λες δεν έχουν την ανάλογη καμπυλότητα. Πρέπει να φροντίζεις εσύ γι'αυτό. Εναλλακτικά υπάρχουν ξύλινοι οδηγοί στους οποίους μπορείς να προσαρμόσεις ντουκόχαρτο (συνήθως αυτοκόλλητο) αλλά για προφανείς λόγους, δεν υπάρχει κάτι 'έτοιμο', δηλαδή να κάνεις μια φραπ! την ταστιέρα και να την τρίβει όλη μαζί!

 

Αυτό γιατί οι ταστιέρες διαφέρουν στο πλάτος και δεν θέλεις να πας κοντά στις άκρες των τάστων με τη λίμα...

 

Πολύ μπακαλίστικα, γιατί δεν πιστεύω ούτε ότι μπορώ να δώσω μαθήματα, ούτε ότι πρέπει κάποιος να ακολουθήσει το παράδειγμά μου (don't try this at home):

 

- Τρίψιμο με τη λίμα, ακολουθώντας μια συγκεκριμένη μεθοδολογία

- Πέρασμα με το ειδικό εργαλείο που φτιάχνει την κορώνα στα τάστα

- Τρίψιμο με ντουκόχαρτο και ειδικά φύλλα micromesh, 1500-12000 βαθμών, τα οποία γυαλίζουν σταδιακά τα τάστα.

 

Η σωστή δουλειά (που παίρνει ΠΟΛΥ περισσότερο χρόνο), είναι, ενδιάμεσα στο 2ο με το 3ο στάδιο, να περάσεις τα τάστα ΕΝΑ ΕΝΑ... και μετά να συνεχίσεις με ειδικές αλοιφές.

 

Εν πάσει περιπτώσει, η μέθοδος που ακολούθησα, μέσες άκρες, είναι αυτή που περιγράφεται εδώ:

 

http://www.frettech.com/fret/index.html

 

Σαφέστατα ΔΕΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ για πραγματικά 'προβληματικά' τάστα, εγώ όπως είπα ξεκίνησα με κάτι που ήδη ήταν 'καλό' και απλά ρίσκαρα. :wink:

 

Θέλει μεγάλη εμπειρία για να ξέρεις πόσο και τι να κάνεις... γι'αυτό δεν συμβουλεύω κανέναν να ακολουθήσει το παράδειγμα μου... και δεν άνοιξα το θέμα γι'αυτό το λόγο! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου