Προς το περιεχόμενο

Συνδυασμός GA15 με Epiphone Valve Jr Cabinet


eMoRdReD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλτατοι συμφορουμίτες, καθώς πλησιάζουν οι γιορτές σκεφτόμουν να κάνω την εισαγωγή μου στον κόσμο της λάμπας με το πολυσυζητημένο συνδυασμο:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h_bundle_2.htm

Nα σου όμως που έπεσε το μάτι μου στον http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm.

 

Σε σχέση με τον GA5Η, έχει +10Watts, +1 12AX7 preamp και +1 EL84 poweramp λυχνίες, effects loop(με ενδιαφέρει), και -ώς combo που είναι- 10ιντσο ηχείο(που μου είναι παντελώς αδιάφορο).

 

Μετά από διάβασμα των σχετικών threads (τόσο για τον GA5H όσο και για τον GA15) παρατήρησα οτι για τον GA15 γίνεται περισσότερο λόγος για τη χρήση του "όπως είναι", ώς combo δηλαδή. Εγώ λοιπόν σκέφτομαι να τον χρησιμοποιήσω ώς head (αποσύνδεση του 10ιντσου ηχείου του) και να του συνδέσω την γνωστή καμπίνα: http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_1x12_cabinet.htm.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς σας τον παραπάνω συνδυασμό?  Πόσο διαφέρει ηχητικά ο GA15 από τον GA5Η με την ίδια πάντα καμπίνα? Ηχητικά πώς στέκεται?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτές σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει η γνώμη σας καθώς σκέφτομαι να τον παραγγείλω τις επόμενες μέρες.

Καλή περίπτωση και ο Epi Valve Senior (σύμφωνα πάντα με τα specs του) αλλά δεν εχει effects loop(μπορεί να γίνει modding και να μπεί αργότερα?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται καλη λυση. Ο ενισχυτης εχει και εξοδο για 16 ohm, οποτε αποσυνδεεις το δικο του ηχειο και συνδεεις την καμπινα. Η Epi καμπινουλα ειναι παρα πολυ καλη και νομιζω θα ταιριαξει με τον ενισχυτη σου (ενα φεγγαρι την ειχα και εγω με την 5αρα κεφαλη).

 

Οσο για τον epi valve senior, λογικα ναι θα μπορουσες να του προσθεσεις effects loop με τις καταλληλες τροποποιησεις...θες ομως να μπλεξεις με κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx odis για το reply, σε πρώτη φάση λέω να πάω για το δίπτυχο GA15+Epi Cab, και στο μέλλον να αλλάξω το ηχείο του με κάποιο καλύτερο (π.χ. ένα 10αρι eminence) ώστε να το χρησιμοποιώ αν θέλω και ώς combo.

 

Οσο για τον epi valve senior, λογικα ναι θα μπορουσες να του προσθεσεις effects loop με τις καταλληλες τροποποιησεις...θες ομως να μπλεξεις με κατι τετοιο?

Σίγουρα όχι γιατί μεταφράζεται σε χρόνο, extra κόστος, και συνήθως όπου "μπαίνει χέρι" η αξιοπιστία μετά... ::)

 

Αν ο συνδυασμός αυτός έχει καλό αποτέλεσμα σε καθαρά, περνάω και το πολυεφφέ στην λούπα και είμαι άρχοντας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H epi Valve JR είναι φοβερή. Εχει πολύ καλό ήχο από άποψη EQ και αναδεικνύει πολλά 5W "κεφαλάκια" όπως το ga5h, το Epi JR head, blackheart bh5h κλπ. Εγώ την έχω συνδυάσει με τον bh5h και έχει πολύ καλό όγκο και πολλά dB για σπίτι. Με την εξτρα ισχύ του ga15 πιστεύω θα καλυπτει και πρόβες.Επίσης, θα μπορείς να συνδυάσεις την καμπίνα και με άλλους ενισχυτές/κεφαλές που τυχόν έχεις ή στο μέλλον αποκτήσεις(αντέχει 70Watt).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παίρνεις ένα combo με 12άρι ή μία κεφαλή και την Epi Cab?

Όπως?

 

Με την εξτρα ισχύ του ga15 πιστεύω θα καλυπτει και πρόβες.Επίσης, θα μπορείς να συνδυάσεις την καμπίνα και με άλλους ενισχυτές/κεφαλές που τυχόν έχεις ή στο μέλλον αποκτήσεις(αντέχει 70Watt).

Αυτό σκέφτομαι και εγώ, όπως τα λές. Τελικά κανείς δούλεψε GA15 με την συγκεκριμένη καμπίνα?

 

P.S. Ως προς τα χρήματα 200-250 είναι διαθέσιμα τώρα και θέτω οροφή 300-350 [από Ιανουάριο πλέον...]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ό,τι κατάλαβα σε ενδιαφέρει να έχει καλά καθαρα, λουπ για τα εφέ και 12ιντσο ηχείο?

 

θα συμφωνήσω με τον myster για μεταχειρισμένο, ωστε να μπορέσεις να πάρεις κάτι καλό και να μη δινεις λίγα λιγα λεφτα για καμπινες ηχεια, αλλά και να κερδίσεις το (σημαντικότατο για μένα) ατού της φορητότητας που έχουν τα κομπο.

 

 

επίσης μια ιδέα που μου ήρθε τώρα, ψάξτο λίγο να δεις αν γίνεται να τροποποιήσεις ελαφρώς την καμπίνα του κομπο GA15 ωστε να χωρέσει 12ιντσο  ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε ενδιέφερε μεταχειρισμένο? Με 350 ευρώ ίσως βρεις κανένα Fender HotRod Deluxe ή Blues Jr ή Peavey Classic30 ή κάτι παρόμοιο...

Ίσως αλλά δεν έτυχε να δώ κάτι σχετικό...350 από τη νέα χρονιά (όσο το αναβάλω τα ευρόπουλα κάνουν φτερά).

 

απο ό,τι κατάλαβα σε ενδιαφέρει να έχει καλά καθαρα, λουπ για τα εφέ και 12ιντσο ηχείο?

Ώ ναί!

 

επίσης μια ιδέα που μου ήρθε τώρα, ψάξτο λίγο να δεις αν γίνεται να τροποποιήσεις ελαφρώς την καμπίνα του κομπο GA15 ωστε να χωρέσει 12ιντσο  ;)

Για να το δώ αυτό θα πρέπει πρώτα να το έχω στα χέρια μου...(αν χωρά φυσικά και θα κοιτάξω να τοποθετήσω 12αρι).

 

Γενικά ώς τώρα είχα ένα crate 10W(ο πρώτος μου amp) και ένα Live6 spiderII 30W. Τον τελευταίο χρόνο είχα ικανοποιητικά αποτελέσματα από modelling στυλ PodX3.

Θα ναι ο πρώτος λαμπάτος και δεν πολυσκάω για την φορητότητα καθώς δε θα μετακινείται και πολύ. Μακάρι να είχε βγεί σε κεφαλή και όχι σε combo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου