Προς το περιεχόμενο

Marketing Plan - Band


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα!

 

Μου ζητήθηκε στην σχολή να φτιάξω ένα Marketing Plan για την μπάντα μου.

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος να στείλει κανένα καλό λινκ με κάποιο παράδειγμα? Ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι..

 

Γενικότερα κάθε βοήθεια πάνω στο θέμα ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Νίκο!

 

Συνεχίζοντας την εργασία έχω την εξής απορία, άν και τίποτε δεν είναι δεδομένο στην πορεία καθε ενός:

 

Ποια ειναι τα στάδια που περνάει μιά μπάντα συνηθως απο το να είναι άγνωστη μέχρι να γίνει γνωστή (μόνο στην Ελλάδα).

 

Βασικά θέλω να ρωτήσω με ποια χρονολογική σειρά γίνονται οι ηχογραφησεις κομματιών, το συμβόλαιο, τα νομικά θέματα (copyright, licence) , το promotion, κτλ. για να φτιάξω ένα υποτιθεμενο χρονοδιαγραμμα για το μέλλον της μπάντας μου όπως το φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Νίκο!

 

Συνεχίζοντας την εργασία έχω την εξής απορία, άν και τίποτε δεν είναι δεδομένο στην πορεία καθε ενός:

 

Ποια ειναι τα στάδια που περνάει μιά μπάντα συνηθως απο το να είναι άγνωστη μέχρι να γίνει γνωστή (μόνο στην Ελλάδα).

 

Βασικά θέλω να ρωτήσω με ποια χρονολογική σειρά γίνονται οι ηχογραφησεις κομματιών, το συμβόλαιο, τα νομικά θέματα (copyright, licence) , το promotion, κτλ. για να φτιάξω ένα υποτιθεμενο χρονοδιαγραμμα για το μέλλον της μπάντας μου όπως το φαντάζομαι.

 

Δεν εχω μεγαλη εμπειρια αλλα εχουν αλλαξει πολλα πραγματα πλεον.

 

Εαν αναφερεσαι σε ποπ συγκροτημα τοτε θα ελεγα

 

1ος χρονος προβες και συναυλιες μεχρι να σας ανακαλυψει μια δισκογραφικη

2ος χρονος επισημη κυκλοφορια δισκου και πολλες συναυλιες κανονισμενες απο την δισκογραφικη

 

 

Σε ανεξαρτητο συγκροτημα τα χρονια ειναι σχεδον διπλασια

 

1ος-2ος χρονος προβες συναυλιες

3ος-4ος χρονος 2 με 3 κομματια ηχογραφηση και συναυλιες

5ος-6ος χρονος επισημη κυκλοφορια δισκου.

 

 

Και στις δυο περιπτωσεις σημαντικο ρολο παιζει η αποκτηση φαν ωστε να γινεται διαπραγματευση με καλυτερους ορους.

 

Ο κοσμος ειναι η δυναμη του συγκροτηματος

 

 

Οι U2 καποτε επαιζαν σε 17 ατομα, ακομη και η ISLAND RECORDS σκεφτηκε να τους 'διωξει' αφου ο πρωτος δισκος δεν πουλαγε αλλα τελικα τους κρατησε και τωρα προπωλουνε εισητηρια ενα χρονο πριν για τις συναυλιες τους

 

Πιστευω ενα πλανο ειναι ρεαλιστικο εαν αναφερει συνεχως την αποκτηση νεων φαν απο καλες συναυλιες (οχι απλα 'κλικ' φιλων απο το myspace και facebook.

 

Καλη τυχη με την εργασια, αλλα εαν θελεις να πετυχει το πλανο και στην πραγματικοτητα πρεπει να αρχισεις να βλεπεις βιογραφιες συγκροτηματων και αρχισεις να διαβαζεις σχετικα βιβλια.

 

Τουλαχιστον εισαι στο σωστο δρομο και το ψαχνεις. O MARTIN ATKINS λεει στο βιβλιο  του TOUR SMART  'Ποτε δεν αρχιζεις ενα πολεμο εαν δεν ξερεις ηδη οτι θα τον κερδισεις''

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ενδιαφερον βιβλιο που αρχισα να διαβαζω. Αν δεν εχεις παραδοσει ακομη την εργασια σου θα ηταν καλο να το διαβασεις.

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/0312377681/ref=oss_product

 

 

Αυτο ειναι το website και το blog τους (Ειναι λιγο 'γραφικοι' αλλα δινουν καλες πληροφοριες)

 

http://www.indieguide.com/

 

http://blog.indieguide.com/

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου