Προς το περιεχόμενο

Τι DAW να πάρω για να έχω συμβατότητα με τα στούντιο;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

το καλύτερο για σένα είναι να χρησιμοποιήσεις το ίδιο πρόγραμμα που χρησιμοποιεί ο αυτός που σε ηχογραφεί, γιατί έτσι όλα θα δουλέψουν αμέσως και δε θα χρειαστεί να μπλέκεις με αρχεία wav και που πάει το ένα και το άλλο.

 

 

 

Ο ηχοληπτης μου που εγραψα οταν τον ρωτησα με ποιο προγραμμα πρεπει να ανοιξω τα αρχεια που θα μου δωσει μου ειπε πως μπορω σε ολα χωρις απολυτος κανενα προβλημα....μπορει να μου το'πε ετσι γιατι ξενερωσε λιγο μαζι μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε είσαι χωρίς μηχάνημα φαντάζομαι,

 

Μπορείς να φτιάξεις ένα special pc, η να πάρεις ένα imac, προσωπικά θα διάλεγα την δεύτερη επιλογή ,ωστόσο έχει να κάνει και με την χρήση , το daw που θα χρησιμοποιέις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε είσαι χωρίς μηχάνημα φαντάζομαι,

 

Μπορείς να φτιάξεις ένα special pc, η να πάρεις ένα imac, προσωπικά θα διάλεγα την δεύτερη επιλογή ,ωστόσο έχει να κάνει και με την χρήση , το daw που θα χρησιμοποιέις κτλ.

 

Μεχρι τωρα δουλευω σε xp 32bit σε pentium4 για ιντερνετ μουσικη ταινιες και κανα office

 

Λιγο που ειδα τα 7 μου φανηκαν ποιο οικεια τα OS X ειναι πιο περιπλοκα και δυσκολα αλλα απο αποψη αισθητικης μου αρεσουν πιο πολυ...δεν ειναι καθολου ασχημη ιδεα το imac...ξερει κανεις επισης τα mac mini? εκτος απο media center μπορουν να σηκωσουν και προγραμματα ηχογραφησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θέλω να αλλάξω τον τίτλο για να είναι σχετικο με αυτό που θα 'θελες ιδανικά να κανεις, ώστε να βοηθηθείς, αλλά έχω μπλοκάρει... με έχεις πεθάνει. ???

Μη προσπαθείς να οδηγήσεις την κουβέντα εκεί που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι τίθεται τεχνικό θέμα όταν δεν το κατέχεις απολύτως.

 

Πολύ απλά θα έπρεπε να ρωτήσεις: Θέλω να μπορώ να μεταφέρω τις ηχογραφήσεις που κάνω από εξωτερικά στούντιο στον χώρο μου και να τα δουλέψω με την ησυχία μου. Τι σύστημα προτείνετε;

 

Επίσης, επειδή βλέπεις τον ΗΧΟΛΗΠΤΗ να "παίζει" με το Cubase μη νομίζεις ότι τα δικά σου παιχνίδια θα έχουν το ίδιο αποτέλεσμα, αν δεν είσαι ΗΧΟΛΗΠΤΗΣ. Ηχολήπτης είναι κάποιος ειδικός που έχει σπουδάσει / μελετήσει την τέχνη της ηχογράφησης και τα εργαλεία της. (Το να πάρεις πχ κατσαβίδια και γρύλους δεν σε κάνουν μηχανικό αυτοκινήτων.) Πρέπει να το έχεις αυτό υπ' όψη σου ότι πρέπει να διαβάσεις και να κουραστείς για να έχεις αποτέλεσμα.

 

Αυτό που γίνεται συνήθως στο home studio είναι το αντίθετο. Δηλαδή στο σπίτι σου γράφεις όσο πιο σωστά μπορείς και μεταφέρεις σε στούντιο ότι ΔΕΝ μπορείς να κάνεις εσύ. Πχ να γράψεις τύμπανα, να μειξάρεις κλπ.

 

Ως εκ τούτου το poll είναι άχρηστο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φαίνεται πως σε τρόμαξα. Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.

Αποφάσισε πρώτα τι χρήματα διαθέτεις. Είτε πας σε PC είτε σε Mac, υπάρχουν τα κυριότερα συμβατά προγράμματα και για τα δύο, όπως τα Cubase, Pro Tools, κ.α. εκτός από το Logic που είναι μόνο για Mac.

Σε γενικές γραμμές ότι γράφεις σε οποιοδήποτε πολυκάναλο Digital Audio Workstation (DAW) σαν τα παραπάνω, μπορεί να μεταφερθεί σε οποιαδήποτε πλατφόρμα. Δηλαδή τα τρακς με τις ηχογραφήσεις. Αυτό που δεν θα μπορείς να μεταφέρεις θα είναι οι ειδικές ρυθμίσεις πχ Equalizer, Compressors, Reverb, στάθμες, κλπ που είναι ειδικά σε κάθε πρόγραμμα ή είναι πρόσθετα VST. Δηλαδή όταν θα πάρεις τη δουλειά που έκανε ο ηχολήπτης που ανέφερες σε πολυκάναλη μορφή στο σπίτι σου και δεν έχεις το ίδιο πρόγραμμα, θα πρέπει να την ξεκινήσεις από την αρχή.

 

Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχουν στανταρ, αλλά αν καταλήξεις σε ένα από τα προαναφερθέντα προγράμματα δεν θα πέσεις πολύ έξω. Αρκεί να τα μάθεις αλλά ΚΑΙ τη σχετική θεωρία γιατί αλλιώς θα κάνεις πασαλείμματα. Τίποτα δεν είναι δύσκολο όμως. Αρκεί να προσπαθήσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς yameth:Εχεις δικιο για τον τιτλο η αληθεια ειναι πως τα εχω μπερδεμενα στο μυαλο μου και μπερδευω και τους υπολοιπους  γιατι ασχολουμε εδω κ πολυ και καιρο μονο με μουσικη. Μια φορα μονο ειχα παρει ενα τετρακαναλο και απο τοτε σταματησα να ασχολουμαι με τον ηχο. Στις μερες μας ομως αν εισαι μουσικος πρεπει απαραιτητα να ασχολεισαι και με την τεχνολογια της μουσικης και εχω πολυ ορεξη. Στο κατω κατω για να κανεις ενα απλο μονταζ δεν χρειαζεται να εισαι κ ηχοληπτης κ αφου τελειωσεις πηγαινεις παλι στο στουντιο για να κανεις την μιξη, θελω να πω πως οταν κανω 1 ωρα για να γραψω ενα κομματι 4 ωρες στο να κοβουμε και να ραβουμε και μιση ωρα για μιξη σε εναν ολοκληρο δισκο φαντασου ποσες ωρες στουντιακες θα εχω γλυτωσει απο το μονταζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου