Προς το περιεχόμενο

Περί Sonor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθαρά εγκυκλοπαιδικό θέμα.

Τα Sonor είναι τα μόνα drums που έχω μαύρα μεσάνυχτα.Θα ήθελα οι βετεράνοι να πάρουν θέση και να μας κατατοπίσουν εμας την νεολαία :P

Πρωσοπικά τα θεωρώ παλιομοδήτικα και δεν ταιριάζουν στον νέο τύπο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν ξεκόλλα από μάρκες-στο λέει ένας κολλημένος περλάκιας....λολ-.

Τα sonor από 3007,delite,designer ή sq2 και s-classix είναι εξαιρετικά τύμπανα ειδικά τα ακριβότερα και πολύ ορκίζονται στον ήχο τους. Ακόμα και φτηνότερες σειρές 1007,2007 και 507 είναι παραπάνω από αξιοπρεπείς. Θεωρούνται ισάξια σε ποιότητα με τις αντίστοιχες μεγάλες εταιρείες οπότε δοκίμασε και μπορεί να σου αρέσουν.  ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ξεκόλλα από μάρκες-στο λέει ένας κολλημένος περλάκιας....λολ-.

Τα sonor από 3007,delite,designer ή sq2 και s-classix είναι εξαιρετικά τύμπανα ειδικά τα ακριβότερα και πολύ ορκίζονται στον ήχο τους. Ακόμα και φτηνότερες σειρές 1007,2007 και 507 είναι παραπάνω από αξιοπρεπείς. Θεωρούνται ισάξια σε ποιότητα με τις αντίστοιχες μεγάλες εταιρείες οπότε δοκίμασε και μπορεί να σου αρέσουν.  ;) ;D

 

 

Γενικα η sonor ειναι δυνατο όνομα...

Φυσικα τα Sq2 και τα S-classics που είναι τα custom είναι άπαιχτα...

Γενικα η sonor φτιάχνει ποιότητας τύμπανα και αυτο είναι αδιαμφισβήτητο...

Νομιζω ότι η sonor μαζι με slingerland, brady kai gretsch και ludwig είναι απο τις εταιρίες που εδώ και έναν αιώνα φτιάχνουν τύμπανα....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα με Sonor Designer το 2002 σε ενα φεστιβαλ και είναι μαζί με τα Castler τα καλύτερα τύμπανα που εχω παίξει μεχρι τωρα.

 

Το βάθος ο όγκος και ο γεματος ήχο της Designer απλά δεν υπήρχε! και ήταν και ξεκούρδιστα...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά εγκυκλοπαιδικό θέμα.

Τα Sonor είναι τα μόνα drums που έχω μαύρα μεσάνυχτα.Θα ήθελα οι βετεράνοι να πάρουν θέση και να μας κατατοπίσουν εμας την νεολαία :P

Πρωσοπικά τα θεωρώ παλιομοδήτικα και δεν ταιριάζουν στον νέο τύπο ;D

 

Κοιταξε εξωτερικά η sonor ναι έχει old look ας πούμε...

εχει συντηρητικό χαρακτήρα στα lugs κτλ...

Οι πιο συχγρονες εταιρίες απο άποψη look, ειναι η pearl,  tama, yamaha kai Dw...

Αυτο βέβαια δεν θα πεί ότι ηχητικά δεν σπερνουν τα τύμπανα...

Μόνο παλιομοδίτικο ήχο δεν έχουν...

Οποιος έχει παίξει με SQ2 kai delite σίγουρα τα συγκαταλέγει στα πιο τοπ σετάκια που έχει παιξει...

Απλα η sonor δεν έχει επεκταθει εκτός ευρωπης στηριζοντας καλιτέχνες...

Μεγαλοι καλλιτέχνες όπως π.χ Τhomas Lang, derrek roddy κτλ εφυγαν απο την σονορ για τον λόγο ότι στην Αμερική δν μπορούσε να τους υποστηρίξει...

Σιγουρα η sonor δεν είναι τυχαία...

Απο εκει και πέρα...περι ορέξεως κολοκυθόπιτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα με Sonor Designer το 2002 σε ενα φεστιβαλ και είναι μαζί με τα Castler τα καλύτερα τύμπανα που εχω παίξει μεχρι τωρα.

 

Το βάθος ο όγκος και ο γεματος ήχο της Designer απλά δεν υπήρχε! και ήταν και ξεκούρδιστα...

 

Βeeros...

Για metal παίξιμο που γουστάρεις...η designer που είναι πια discontinued, είχε πάχος κελυφους 12 στρώσεις απο 8,8mm... στην κάσσα..

και 9 στρώσεις απο 9.5mm στα υπόλοιπα...

 

http://www.sonormuseum.com/1995+/designer1994/des94.html

 

Οπότε λογικο το σετ να έχει τρομερή ατάκα και όγκο...

Γενικα η sonor φτιάχνει τύμπανα με χοντρο κέλυφος...

O derrek roddy χρησιμοποιουσε designers παλιότερα στα 90's...(βέβαια πια πήγε στην Dw...)

Δοκιμασε και τα s-classics που είναι και καλα tribute σειρα για ροk τύμπανα των 70's...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωσοπικά τα θεωρώ παλιομοδήτικα και δεν ταιριάζουν στον νέο τύπο

 

εγω παλι εμφανισιακα τα βλεπω σαν...διαστημικα (ΚΑΜΜΙΑ σχεση με το vintage look που εχουν τα τυμπανα των περισσοτερων εταιρειων)

 

επισης βγαζει τοσα πολλα και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ μοντελλα που δεν μπορεις να χαρακτηρισεις τη μαρκα απο μια σειρα και μονο

 

γενικα ειναι κορυφαια τυμπανα (οι ακριβες σειρες) ισαξια με ολα τα αλλα κορυφαια τυμπανα (ετσι κι αλλοιως στα επιπεδα αυτα,των ακριβων σειρων,ολες οι εταιριες προσφερουν ισαξια & καταπληκτικα τυμπανα,λεφτα να'χεις μονο,και η επιλογη ειναι θεμα γουστου και μονο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εδώ και 23-24 χρόνια κι εγώ με Sonor παίζω, είναι τύμπανα με ζεστό ήχο, καλί ποιότητα κατασκευής, και μπορείς με το καταλληλο κούρδισμα να έχεις πέραν του ενός χαρακτήρα αρκει να έχεις καλό έλεγχο στη μπακέτα σου.

 

Τη μία να ακούγεται jazz και την άλλη metal.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπρεπε να ρωτήσω με κάψατε τόσο που δεν πέρνει και θα με βάλεται σε έξοδα ::)

Και τώρα μου επιτρέπεται να αλλάξω τελείως το θέμα και να ρωτήσω αν πάρω μια 2007(κομμάτια όμως λόγο οικονομικού δ.λ.δ. ένα τομ τη μία, μια κασα την άλλη) θα μου βγεί πιο ακριβά? hardware έχω και cymbals.'H να πουλήσω την vbx που έχω για να την αγωράσω αν και δεν θέλω. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπρεπε να ρωτήσω με κάψατε τόσο που δεν πέρνει και θα με βάλεται σε έξοδα ::)

Και τώρα μου επιτρέπεται να αλλάξω τελείως το θέμα και να ρωτήσω αν πάρω μια 2007(κομμάτια όμως λόγο οικονομικού δ.λ.δ. ένα τομ τη μία, μια κασα την άλλη) θα μου βγεί πιο ακριβά? hardware έχω και cymbals.'H να πουλήσω την vbx που έχω για να την αγωράσω αν και δεν θέλω. ???

 

Ovτως κι εγω που ειμαι "αυτοσχεδιος" κρουστας και σκεφτομαι να αρχισω να στησω και ενα πιο "κανονικο"/ορθοδοξο ντραμ-σετ αυτο σκεφτομουν αυτην την περιοδο, αν οικονομικα ειναι ισοδυναμο το να στησεις ενα σετ κομματι-κομματι απο το να αγοραζες το ιδιο ας πουμε, ολοκληρωμενο. Ενδιαφερομαι για την πρωτη περιπτωση γιατι ιδανικα θελω να ξεκινησω με ποιοτικα κομματια και να συνδυασω διαφορετικων σειρων τυμπανα. Απο την αλλη μια αναζητηση στον Τομαν μου αφησε την εντυπωση οτι ειναι αρκετα πιο φτηνο το να αγορασεις ενα ολοκληρωμενο σετ εξαρχης (και λογικο μου φαινεται) απο το να το αγορασεις κομματι-κομματι.

 

Αν καποιος μπορουσε να δωσει τα φωτα του εδω...

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου