Προς το περιεχόμενο

Περί Sonor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντα έτσι είναι εκτος από σειρές 100% custom όπως pearl masterworks, sonor sq2 κτλ. όπου παραγγέλνεις ουσιαστικά κομμάτι κομμάτι. Βρες μεγέθη σε ολοκληρωμένο σετ και πάρτο αλλιώς θα πληρώσεις πολύ περισσότερα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ovτως κι εγω που ειμαι "αυτοσχεδιος" κρουστας και σκεφτομαι να αρχισω να στησω και ενα πιο "κανονικο"/ορθοδοξο ντραμ-σετ αυτο σκεφτομουν αυτην την περιοδο, αν οικονομικα ειναι ισοδυναμο το να στησεις ενα σετ κομματι-κομματι απο το να αγοραζες το ιδιο ας πουμε, ολοκληρωμενο. Ενδιαφερομαι για την πρωτη περιπτωση γιατι ιδανικα θελω να ξεκινησω με ποιοτικα κομματια και να συνδυασω διαφορετικων σειρων τυμπανα. Απο την αλλη μια αναζητηση στον Τομαν μου αφησε την εντυπωση οτι ειναι αρκετα πιο φτηνο το να αγορασεις ενα ολοκληρωμενο σετ εξαρχης (και λογικο μου φαινεται) απο το να το αγορασεις κομματι-κομματι.

 

Αν καποιος μπορουσε να δωσει τα φωτα του εδω...

       Τα ίδια έρχεται και έτσι κάνω και εγώ.Πάνω σε μία 3007 χτίζω κομμάτι,κομμάτι μια delite.

       Επ'ίσης να αναφέρω οτι η ποιότητα κατασκευής των delite είναι εξαιρετική όπως και ο ήχος τους και απο ότι έχω διαβάσει και σε ξένα forum θεωρούνται μαζί με ta sq2 τα κορυφαία στον κόσμο.Μάλιστα κάποιοι ηχολήπτες αναφέρουν οτι είναι τα μόνα που δε χρειάσθηκε να παρέμβουν στην ηχογράφηση ένεκα των άψογων αρμονικών.Καταλάβαιναν απο το άκουσμα ποιός ντράμμερ έπαιξε απο τον χαρακτηριστικό τους ήχο

  Επίσης με όσα διάβασα στα ξένα φόρουμ έρχομαι να επιβεβαιώσω τους προλαλλήσαντες για το κακό μάρκετινγκ της εταιρείας,το οποίο δεν ανταποκρίνεται στην ιστορία της και στην αξία του προιόντος

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω Sonor,

που να'χει και ντραμμερ (αλλα animal) οχι σκετη. 8) ;D

 

Για καποια πραγματα δεν υπαρχει αλλη... ;)

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ΙΜΟ ο όρος <<τα καλύτερα τύμπανα>>. Και ειδικά αν μιλάμε για recording καταστάσεις είναι ιεροσυλία να ξεχνάμε ότι τα νούμερο ένα είναι yamaha recording custom εδώ και δεκαετίες, και αυτό το λέει ένας κολλημένος pearlάκιας......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μοντέλο έχω ακούσει (force, designer, signature, phonic plus) ήταν καταπληκτικό.

 

Προχθές πειραματιζόμουν με κουρδίσματα και μικρόφωνα πάνω σε ένα ταμπούρο signature και σε tom/βαθύ από Phonic plus.

 

Ανεβάζω δειγματάκι flat όπως πρωτοηχογραφήθηκε για να πάρεις μια ιδέα

sonor_signature_snare2.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι τα νούμερο ένα είναι yamaha recording custom εδώ και δεκαετίες,

 

ΗΤΑΝ οντως πολυ της μοδας στα 80s & 90s που ο πιο στενος και μαζεμενος ηχος ηταν all the rage,τα τελευταια χρονια η αληθεια ειναι οτι μονο σε...ελληνικες παραγωγες τα ακουω... ;D ;D (παντως μου αρεσουν και εμενα πολυ ειδικα αν θελω πιο μαζεμενο ηχο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η 2007 είναι birch από όσο ξέρω. Για birch ακούγεται πολύ καλά η 2007 αν κι εγώ προτιμώ την 3007.

 

Καλώ είναι να μαζεψεις τα χρήματα και αγοράσεις set. Είναι πιο οικονομικό εκτός κι αν πούμε για τη ναυαρχίδα τους που εκεί όταν βάζεις παραγγελία στην ουσία διαλέγεις και τα κομάτια που θα έχει το set σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι μοντέλο έχω ακούσει (force, designer, signature, phonic plus) ήταν καταπληκτικό.

 

Προχθές πειραματιζόμουν με κουρδίσματα και μικρόφωνα πάνω σε ένα ταμπούρο signature και σε tom/βαθύ από Phonic plus.

 

Ανεβάζω δειγματάκι flat όπως πρωτοηχογραφήθηκε για να πάρεις μια ιδέα

 

+2 δείγματα από tom και βαθύ από sonor phonic plus μοντέλο (beechwood)

sonor_toms.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου