Προς το περιεχόμενο

Vintage Modern vs JTM-45


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεψε με λογω ελλειψης master και γενικου σχεδιασμου φυσικα, εχει καλυτερο (κατα πολυ...) καθαρο απο τον VM.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Επειδη εισαι και κατοχος μπορεις να υπολογισεις περιπου ποσο κοστιζει κατι τετοιο?

Αν και η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο διστακτικος στο να παραγγειλω να μου φτιαξει εναν ενισχυτη 1000 ευρω (τον κλονο του JTM-45 εν προκειμενω) χωρις να τον εχω ακουσει πρωτα...

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εχω το Marshall JTM45  κοντα 3 χρονια τωρα. και σε σχεση με τον JVM που ακουσα ο 45 μου φαινεται πολυ καλυτερος παροτι δεν εχει μαστερ βολιουμ.

τα καθαρα εχων περισσοτερο headroom και με 2 καλα πεταλια βγαζω crunch kai lead tones.

επιπλεον εχω βαλει και γω Heyboer μετασχηματιστες και το 45 πεταει !

o JVM μου φανηκε ξερος, τωρα γνωμες ειναι αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το καλυτερο θα ηταν να πας απευθειας απο τον Παναγιωτη να σου πει τι και πως και ποιες επιπλεον εναλλακτικες εχεις, κοστος, να σου λυσει τεχνικες αποριες κλπ...

 

Σκεφτομουν να ανεβασω καποια στιγμη καποιο clip με το δικο μου.

Θα προσπαθησω να το κανω σημερα το απογευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καθαρα εχων περισσοτερο headroom και με 2 καλα πεταλια βγαζω crunch kai lead tones.

 

Εννοειται πρόβλημα με καθαρά και headroom δε θα αντιμετωπίσω, ούτως ή άλλως παίζω σε νορμάλ εντάσεις..!

Και εμένα μου αρέσει πολύ ο τρόπος που συνεργάζεται με drive πετάλια (όπως και οι περισσότεροι Marshall που έχω δοκιμάσει άλλωστε).

 

Απλά κακά τα ψέματα χωρίς master volume είναι λιγάκι δύσκολο να χρησιμοποιήσεις το πολύ ωραίο crunchάρισμά του... Καταλήγω στο συμπέρασμα σιγά σιγά οτι δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα όσο το έχω κάνει να είναι και κάτι με τρώει να ξεκινήσω τις διαδικασίες αγοράς του...

 

Χρωστάω όμως χρόνο και στον Vintage Modern έστω κι αν πολλοί συμφωνούν οτι τα καθαρά του δεν είναι το ίδιο ποιοτικά.

 

επιπλεον εχω βαλει και γω Heyboer μετασχηματιστες και το 45 πεταει !

 

Για ανάλυσέ το μου αυτό αν μπορείς γιατι είμαι παντελώς άσχετος από ηλεκτρολογικά...

 

Βασικα το καλυτερο θα ηταν να πας απευθειας απο τον Παναγιωτη να σου πει τι και πως και ποιες επιπλεον εναλλακτικες εχεις, κοστος, να σου λυσει τεχνικες αποριες κλπ...

 

Σκεφτομουν να ανεβασω καποια στιγμη καποιο clip με το δικο μου.

Θα προσπαθησω να το κανω σημερα το απογευμα.

 

Thanks, θα περάσω μια βόλτα και απο εκεί.

Αν δε σου είναι κόπος ανέβασε κάποιο clip να πάρουμε μια γεύση. ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο clip ειναι καρφι με μια SG std '70.

Ειναι γεφυρωμενα τα δυο καναλια και η κιθαρα εχει μπει στο hi input του bright καναλιου.

Το δευτερο ειναι clean με μια Tele Custom '73 και ειναι λιγον τι ξεκουρδιστη, γιατι ειναι προσφατη παραλαβη που δεν εχει ξαναμπει στο JTM και η ορεξη υπερνικησε...

Ειναι και παλι γεφυρωμενα τα δυο καναλια και επισης στο hi in του bright καναλιου.

 

Το recorder peak-αρει σε καποια σημεια, αλλα αν ριξω το input level δεν προκειται να ακουστει οπως πρεπει. Συν οτι το εχω λιγο καιρο και δεν ειμαι εξοικειωμενος με τετοιες τεχνολογιες...

 

Θα στειλω αργοτερα κατι με strat/lp και ισως φωτο.

SG__JTM.mp3

tele__JTM.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθετω αλλα τρια.

Το πρωτο ειναι με Stratocaster και Fuzz Factory και το δευτερο με την Tele Custom '73 σε open G κουρδισμα γιατι με ειχε πιασει η μ@λ@κια και ειπα να ψαξω πως επαιζε ο Keef με τις Custom  ;D...

 

Στα δυο πρωτα δειγματα ειναι γεφυρωμενα τα καναλια και οι κιθαρες ειναι στο low input του normal channel.

H Τele ειναι κατευθειαν καρφι, απλα εχω ανοιξει καπως την ενταση και απο τα δυο καναλια.

Το τριτο ειναι με Strat κατευθειαν στο low in του normal καναλιου, χωρις γεφυρα στα δυο καναλια.

Για να εχεις μια ιδεα πως ειναι το lowest και καθαρο του ενισχυτη (στο περιπου...).

 

Οι ρυθμισεις και σε αυτα αλλα και στα προηγουμενα δυο δειγματα ειναι "σχετικα" flat.

Presence 4

Bass 4/5

Middle 4/6

Treble 3/5

strat__fuzzF.mp3

tele_open_G.mp3

strat_clean.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ισως απο τους καλυτερους κλωνους που εχω ακουσει ποτε, συν οτι χρησιμοποιει υλικα που ουτε κατασκευαστες τυπου Germino δεν βαζουν.

 

andyC αν και θα βγουμε λιγο off topic,αν σου ειναι ευκολο μου λες λιγο ποια ακριβως υλικα ειναι αυτα;απλα με ενδιαφερει επειδη εχω και εγω εναν germino club 40!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω off topic, για "συγκριση" μηχανηματων μιλαει το thread...

Για υλικα, ξερω το δικο μου και καποιων φιλων που εχω δει το εσωτερικο.

Αναφερομουν σε carbon comp αντιστασεις μαρκας που δεν εχει ο Germino (Bradley/Piher κλπ), o Germino χρησιμοποιει remakes παλιων γνωστων κατασκευαστων.

Philips/Mullard/ "mustard caps" πυκνωτες, Mercury μετασχηματιστες αν και πλεον αν δεν κανω λαθος χρησιμοποιει Heyboer (oπως και ο Germino). Οι Mercury για να ειμαι ειλικρινης ειναι απιστευτα αψογοι, αλλα ακριβοτεροι απο τους περισσοτερους της αγορας.

 

O Germino (μην με παρεξηγεις, ειναι αν οχι ο top απο τους καλυτερους στα Marshall clones της αγορας) χρησιμοποιει ARS, Mallory καινουριους πυκνωτες στην καλυτερη περιπτωση SOzo κλπ.

Δεν ειναι ασχημα, απλα φανταζομαι οτι και για τις ποσοτητες που βγαζει πλεον, δεν μπορουν να βρεθουν αρκετα απο τα original υλικα που ειχαν τα original Marshall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου