Προς το περιεχόμενο

Vintage Modern vs JTM-45


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.

Εδω και πολυ καιρο ειμαι σε μια διαρκη αναζητηση ενισχυτη, η οποια φανηκε να σταματαει οταν ακουσα τον JTM-45.

 

http://www.dv247.com/guitars/marshall-2245-jtm45-guitar-tube-amplifier-head--61265

 

Μου αρεσουν τα twangy καθαρα της βρετανικης σχολης χωρις υπερβολες στα EQ και ουτε βεβαια την απουσια μεσαιων.

Για να μη σας τα πολυλογω ο JTM ειναι πολυ κοντα σε αυτο που θελω. Υπαρχει ομως ενα ΑΛΛΑ. Απουσια master volume και reverb.

ΟΚ το δευτερο δεν ειναι σοβαρο θεμα αλλα το πρωτο δεν ξεπερνιεται ευκολα αν θες εκτος απο καθαρα να παιξεις και με λιγο crunchy ηχο.

 

Για αυτο το λογο εχω αρχισει να κοιταω και προς τον VM των 50 watt...

 

http://www.dv247.com/guitars/marshall-2266-vintage-modern-guitar-tube-amplifier-head-purple--61166

 

Δεν τον εχω ακουσει ακομα, απλα θελω να μαθω αν εχει και αυτος καλο καθαρο ηχο (που για μενα ειναι η βαση του ηχου μου). Ως εκ τουτου με ενδιαφερει περισσοτερο μια συγκριση των καθαρων τους απο του crunch ηχου τους.

 

Οσοι τους εχετε ακουσει και τους δυο μη διστασετε να πειτε την αποψη σας και την προτιμηση σας...

 

 

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα πρότεινα vintage modern.Ανταποκρίνεται καλύτερα στις δυναμικες,ειναι ΠΟΛΥ ευαισθητος στα tone και volume knobs της κιθαρας σου, και μπορεί να βγάλει ήχους Jtm 45,plexi και ΜΕΧΡΙ Jcm 800 ;D. Χαλαρα θα τον χαρακτηριζα τον καλυτερο marshall ενισχυτη.Οι λαμπες Kt66 Που φοράει θα σου δώσουν τον παραδοσιακο MARSHALL ηχο ;D

 

 

 

μεγεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να πας να παίξεις και τον VM με την κιθάρα σου για όσο περισσότερο μπορείς.

 

Ο JTM μου αρέσει και δεν με ενοχλεί η έλλειψη master. Αλλά τα γούστα είναι γούστα...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κουρμπής (Θεμιστοκλέους δίπλα στην πλατεία Εξαρχείων) φτιάχνει χειροποίητα κεφαλάκια Marshall point to point σε πολύ καλές τιμές. Αξίζει σίγουρα μια ματιά. Πάρε ένα τηλ κ ρώτα τον αν έχει κανένα ν'ακούσεις (φτιάχνει κατά παραγγελία).

Παιδιά τον vintage modern που τον βρίσκουμε να τον παίξουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν είσαι απο Αθήνα πριν αγοράσεις ενισχυτή,πήγαινε μια βόλτα απο τον Κουρμπή.

Το Vintage Modern το είχα, και δεν μου άρεσε.

 

Τι δε σου αρεσε σε αυτον?

Το καθαρο καναλι ή το crunch? Η για να ειμαι πιο ακριβης (επειδη ειναι και αυτος μονοκαναλος) ο καθαρος του ηχος ή ο υπεροδηγημενος?

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας να παίξεις και τον VM με την κιθάρα σου για όσο περισσότερο μπορείς.

 

Ο JTM μου αρέσει και δεν με ενοχλεί η έλλειψη master. Αλλά τα γούστα είναι γούστα...

 

Εννοειται οτι θα τον δοκιμασω και με την κιθαρα μου. ;)

Απλα αν ειχε Master Volume, περα απο τα καταπληκτικα κατ'εμε καθαρα του, θα ειχες και το ωραιο του crunch σε πιο λογικες εντασεις...

 

EDIT: Για πες μου λιγα περισσοτερα για τον Κουρμπη. Εννοεις οτι εχει Marshall κλονους?

Επειδη δεν το διευκρινησα πιο πανω μπορω να διαθεσω γυρω στα 1000 ευρω, οποτε κατι point to point και τετοια λογικα δεν μπορω να τα αντεξω οικονομικα... :-\

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δε σου αρεσε σε αυτον?

Το καθαρο καναλι ή το crunch? Η για να ειμαι πιο ακριβης (επειδη ειναι και αυτος μονοκαναλος) ο καθαρος του ηχος ή ο υπεροδηγημενος?

 

Και τα 2 κανάλια.

Οπως  δεν μου άρεσε ο καινούργιος JCM 800.

Τώρα αν τον βρείς σε τιμή ευκαιρίας μεταχειρισμένο  ::)

Αυτή είναι η άποψη μου,εσύ πηγαίνεις  δοκιμάζεις και διαλέγεις αυτό που σου αρέσει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT: Για πες μου λιγα περισσοτερα για τον Κουρμπη. Εννοεις οτι εχει Marshall κλονους?

Επειδη δεν το διευκρινησα πιο πανω μπορω να διαθεσω γυρω στα 1000 ευρω, οποτε κατι point to point και τετοια λογικα δεν μπορω να τα αντεξω οικονομικα... :-\

 

Βασικα φτιαχνει κλονους ενισχυτων και κανει πολυ καλη δουλεια. Σχετικα με τιμες δε μου ειχαν φανει ψηλες για αυτα που προσφερει κατασκευαστικα και ηχητικα (μου ειχαν κανει εξαιρετικα καλη εντυπωση αυτα που επαιξα)

 

Καλη αναζητηση ;)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαινει να εχω το πρωτο JTM45 που ειχε φτιαξει ο Παναγιωτης πριν απο 4-5 χρονια περιπου.Το μωβ, για οσους ειναι πελατες και φιλοι του και γνωριζουν...

Ετυχε να το ακουσουν αρκετοι οσο το φτιαχναμε και επειδη υπηρχε μεγαλο ενδιαφερον, κατεληξε να φτιαχνει γενικα για ολους, αντι για καποιους φιλους οπως ειχε αρχικο σκοπο οταν τελειωσαμε το δικο μου.

 

Προσωπικη μου αποψη και επειδη τον εχω καποια χρονια τωρα και τον εχω βγαλει σε live, ηχογραφησεις κλπ, ειναι κλασεις ανωτερος απο τον VM...

Ειναι ισως απο τους καλυτερους κλωνους που εχω ακουσει ποτε, συν οτι χρησιμοποιει υλικα που ουτε κατασκευαστες τυπου Germino δεν βαζουν.

Η μονη αλλαγη σε σχεση με το δικο μου ειναι οτι πλεον βαζει Heyboer μετασχηματιστες.

Πιστεψε με λογω ελλειψης master και γενικου σχεδιασμου φυσικα, εχει καλυτερο (κατα πολυ...) καθαρο απο τον VM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου