Προς το περιεχόμενο

Ανταλλαγή Thunderbird με Precision - Αξίζει?


Freebee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί εν forum αδελφοί (μπασίστες κυρίως) θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής θέμα:

Πρόσφατα ο φίλος μου και bandmate συμφώνησε να ανταλλάξει ένα Gibson Firebird του 2007 (περίπου), σε σχεδόν καινούργια κατάσταση και με σκληρή θήκη, με ένα MIA Fender Precision Std που χρονολογείται το 1978-79 (εξακριβωμένο), σε πολύ καλή κατάσταση και πολύ καλά σεταρισμένο (παίζει άψογα). Η ερώτησή μου είναι αν η ανταλλαγή αυτή είναι συμφερτική και δίκαια και τί γνωρίζετε σχετικά με το συγκεκριμένο Precision, το οποίο προέρχεται από μια αμφιλεγόμενη εποχή για την εταιρία. Επίσης, αν οι μαγνήτες και το hardware του Precision θα ήταν καλό να αναβαθμιστούν. Και τέλος, μήπως θα ήταν προτιμότερη μια ανταλλαγή με ένα σύγχρονο Precision std? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.gbase.com

 

εκει θα βρεις τις τιμες που παιζουν και για τα δυο οργανα.

 

 

με ένα MIA Fender Precision Std που χρονολογείται το 1978-79 (εξακριβωμένο),

 

απο ποιον? απο τον GRAHAM BELL ή τον ΑΙΣΩΠΟ? ;D

 

 

 

Επίσης, αν οι μαγνήτες και το hardware του Precision θα ήταν καλό να αναβαθμιστούν.

 

Αν ειναι οντως του 78 ,αν και δεν εχει καποια μεγαλη αξια σαν vintage οργανο,καλυτερα να μην τα πειραξεις,δεν ξερεις τι αξια θα παρει στο μελον.

 

btw το καλυτερο Precision που εχω ακουσει ποτε στη ζωη μου ειναι του 78 (το εχει ο μπασιστας των Διαφανων Κρινων).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 78 δεν υπηρχαν...std &....ξεστανταρντ Fender....υπηρχε..ΜΙΑ strat,MIA tele,ΕΝΑ JB & ENA Precision...(& φυσικα ηταν μονο αμερικανικα)

 

αν το headstock του ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι

 

fender-1978-black-precision-bass-headstock.JPG

 

τοτε ΟΝΤΩΣ ειναι ενα precision του 78 (και σιγουρα οχι ενα ΜΙΑ STD) ,αν δεν ειναι σε παραμυθιαζουν.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδηποτε per-columbia fender ειναι διαμαντι..οχι μονο απο συλεκτικη αξια αλλα και απο ξυλα μαγνητες κλπ...

Τωρα για τα καινουρια φεντερ η γνωμη μου...Οργανα που κοστολογουνται απο 1100 μεχρι και 1500 ευρω(αμερικαν και αμερικαν ντελουξ) αλλα που αξιζουν απο 600 μεχρι 1000 ευρω...αθλια ξυλα πολυ βαρια οργανα καθολου ευελικτα...στα συν ο μοναδικος φεντερ ηχος...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα ο φίλος μου και bandmate συμφώνησε να ανταλλάξει ένα Gibson Firebird του 2007 (περίπου)...με ένα MIA Fender Precision Std που χρονολογείται το 1978-79 (εξακριβωμένο), σε πολύ καλή κατάσταση και πολύ καλά σεταρισμένο (παίζει άψογα)... Και τέλος, μήπως θα ήταν προτιμότερη μια ανταλλαγή με ένα σύγχρονο Precision std?

Απλά,να επισημάνω το αυτονόητο,πως είναι δηλαδή διαφορετικής "κουλτούρας" όργανα,οπότε ο φίλος σου θα πρέπει να είναι σίγουρος πως θέλει να περάσει στο "άλλο" στρατόπεδο.

Τώρα,για το αν αξίζει να το ανταλλάξει με ένα του '78 ή με ένα σημερινό,λίγο περί ορέξεως,αφού μας έγραψες ήδη πως το 78άρι παίζει άψογα(και το καινούργιο ίσως να μην του κάτσει καλά στο χέρι).

 

ps μήπως εννοείς Thunderbird αντί για Firebird ή θα δώσει κιθάρα για ανταλλαγή; ???

 

edit:τώρα είδα τον τίτλο,απλά στο αρχικό σου κείμενο έγραψες Firebird

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως εννοείς Thunderbird αντί για Firebird

 

Συγνώμη για το λάθος. Πρόκειται βέβαια για μπάσο Thunderbird.

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ένα P του '78 και ένα Thunderbird του '07... αν αξίζει η ανταλλαγή; Νομίζω ότι αποκτήσαμε ένα νέο... ανέκδοτο  ;D ;D ;D

 

Νομίζω ότι το ερώτημα δεν έχει ούτε... φιλολογική αξία  ;D Απλά παίρνει το P και δεν το λέει ούτε του παπά...  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι, Terry, αν εσύ ή οποιοσδήποτε, στα σωστά του μυαλά, θα έδινε το P για τo ThB...; Και αν όχι, γιατί το δίνει ο φίλος του φίλου...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου