Προς το περιεχόμενο

Ανταλλαγή Thunderbird με Precision - Αξίζει?


Freebee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το ερώτημα είναι, Terry, αν εσύ ή οποιοσδήποτε, στα σωστά του μυαλά, θα έδινε το P για τo ThB...; Και αν όχι, γιατί το δίνει ο φίλος του φίλου...

Ray το ερώτημα σου είναι όλα τα λεφτά  ;) Εγώ δεν θα το έκανα ούτε για αστείο...  ;D Αν εξαιρέσουμε την περίπτωση China... αγάπη μου  ;D το μόνο που μπορώ να εικάσω είναι ότι ο P την έφαγε κατακούτελα με το Thunderbird και το θέλει εδώ και τώρα  ;D

 

Ο Freebee έγραψε ότι το είδε το μπάσο και είναι the real deal... Ας το κάνει... βίδες να δει σφραγίδες στο σώμα, στο μπράτσο (που και αυτό μπορεί να γίνει... κινεζιά), ας τσεκάρει το serial και οι... θεοί βοηθοί  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray το ερώτημα σου είναι όλα τα λεφτά  Wink Εγώ δεν θα το έκανα ούτε για αστείο...  Grin Αν εξαιρέσουμε την περίπτωση China... αγάπη μου  Grin το μόνο που μπορώ να εικάσω είναι ότι ο P την έφαγε κατακούτελα με το Thunderbird και το θέλει εδώ και τώρα  Grin

 

Ο Freebee έγραψε ότι το είδε το μπάσο και είναι the real deal... Ας το κάνει... βίδες να δει σφραγίδες στο σώμα, στο μπράτσο (που και αυτό μπορεί να γίνει... κινεζιά), ας τσεκάρει το serial και οι... θεοί βοηθοί  Grin Grin Grin

 

Αγαπητοί φίλοι, η κατάσταση έχει ως εξής (για να λυθούν οι απορίες):

1. Ο κάτοχος του Thunderbird (που είναι επίσης κάτοχος ενός Stingray) διαπιστώνει ότι δεν του κάνει το Thunderbird για τον ήχο του (επίσης τρώει κράξιμο από όλη τη μπάντα) και αποφασίζει να το ανταλλάξει με ένα Fender P.

2. Ο κάτοχος του Ρ γουστάρει πολύ το Thunderbird και θέλει ακόμη ένα στη συλλογή του (έχει ήδη άλλα 3).

3. Το Ρ είχαμε την ευκαιρία να το δούμε "βίδες" σε γνωστό μαγαζί του μάστορα και διαπιστώσαμε τα περί γνησιότητας (με οποιονδήποτε τρόπο αυτό μπορεί να είναι δυνατό) και είχαμε και τη διαβεβαίωση του μάστορα.

 

Το ερώτημά μου αφορά την πρακτική αξία του Ρ σε σχεση με ένα σημερινό Ρ, επειδή όπως έχει πολλές φορές ειπωθεί εδώ, δεν πολυμασάω από βιντατζιές που θεωρούνται αβλεπί καλύτερα επειδή είναι παλιότερα.

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Το ερώτημά μου αφορά την πρακτική αξία του Ρ σε σχεση με ένα σημερινό Ρ, επειδή όπως έχει πολλές φορές ειπωθεί εδώ, δεν πολυμασάω από βιντατζιές που θεωρούνται αβλεπί καλύτερα επειδή είναι παλιότερα.

ΟΚ λοιπόν είναι η περίπτωση Β...  ;D

 

Το λοιπόν, αν το μπάσο παίζει το πήρε και έφυγε... Λήξης  ;D Τώρα το γεγονός ότι είναι '78 δεν θα του κακοπέσει καθόλου σε ένα σχετικά μακρινό μέλλον 15- 20 χρονάκια  ;D

 

Αν τώρα το κούτσουρο δεν λαλάει ας πάει παρακάτω. Απλά είναι τα πράγματα...

Αν δεν λαλάει και το θέλει ως μακροπρόθεσμη επένδυση, αυτό είναι άλλη ιστορία...  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι έτσι ακριβώς!

 

αρε δεν ειναι ΜΙΑ STD αλλα ενα κανονικο Precision του '78. ;)

 

 

Το ερώτημά μου αφορά την πρακτική αξία του Ρ σε σχεση με ένα σημερινό Ρ, επειδή όπως έχει πολλές φορές ειπωθεί εδώ, δεν πολυμασάω από βιντατζιές που θεωρούνται αβλεπί καλύτερα επειδή είναι παλιότερα.

 

γενικα για τα "vintage" μπασα ισχυει πανω κατω οτι ισχυει και με τις κιθαρες (αλλα δηλ.παιζουν και αλλα δεν παιζουν και τοσο σπουδαια),σε γενικες γραμμες ομως τα Precision δεν εφαγαν και τιποτα σπουδαιες αλλαγες απο την CBS οποτε ειναι πολυ πιο κοντα στα "μυθικα" precision των late 50s & 60s σε σχεση με τα υπολοιπα μοντελα της CBS,ενα πολυ μεγαλο καλο των Late 70s Fender ειναι οτι γενικα εχουν παχια μπρατσα,τεραστιο συν in my book.  

 

τα καινουργια vintage reissue της Fender ειναι φοβερα μπασα και τα βρισκεις πανω κατω στις ιδιες τιμες με τα late 70s.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα την τυχη να τζαμάρω με  ενα  mid  70 precision το οποίο ηταν απίστευτο όργανο και παναλαφρο  alder /rosewood  και κάποια  στιγμή  με ενα  μυθικό black / maple του 78 το οποίο ηταν κούτσουρο κανονικό, ηχητικά όμως...  είχε την χάρη του ...αποκλειστικά με πένα .. nice & sleazy  ;)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ή αν ο άνθρωπος μας με το P αντί για Thunderbird, θα ήθελε ένα ωραίο πεντάχορδο, mail me  ;D ;D ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου