Προς το περιεχόμενο

Home studio: Απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

 

Σκοπεύω να φτιάξω ένα home studio αλλά μη φανταστείτε πολλά, απλά πράγματα, για να ηχογραφω κυρίως φωνή και γενικά να πειραματιστώ πάνω στο θέμα παραγωγής κτλ. Μέχρι στιγμής εχω παραγγείλει το AKG Perception 220 (με βάση και καλώδιο).

Η απορία μου για εσάς είναι σχετικά με τη συμβατοτητα κάποιου εξοπλισμού που θέλω να αγοράσω και αν αξιζει κιολας να τα αγορασω. Εχω υποψιν μου για μονιτορ τα KRK RP5 RoKit G3 και για κάρτα ήχου ίσως την Focusrite Scartlett 2i4 2nd Gen αλλά έχω ακούσει και για την id14 της audient οπως και για Steinberg. Αυτο που με μπερδευει με τις καρτες ηχου είναι ο αριθμος των input/outputs που διαθετει η καθε μια και ποσες ειναι αρκετες για μενα και γι αυτο που θελω να κανω.  Το λειτουργικο του η/υ μου είναι windows 7. Επίσης θα ηθελα ενα midi keyboard αλλα δεν  εχω κατασταλαξει ακομα καπου.

Οποιος γνωριζει επι του θεματος παρακαλω να βοηθησει.

Ευχαριστω πολυυυ! ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

καλησπέρα...

 

η καρτούλα, είναι μια χαρά για τα δεδομένα που θέτεις... όπως και το μικρόφωνο που απέκτησες είναι σχετικά ισορροπημένο χωρίς ιδιαίτερες συχνοτικές εξάρσεις και κατά συνέπεια "εύκολο" και all around στην χρήση (όπως άκουσα και την φωνή σου σε clip που ανέβασες, είναι κι αυτό μια καλή επιλογή και θα σου "ταιριάξει")...

ως μόνιτορ όμως σε αυτά τα χρήματα θα μπορούσες να κοιτάξεις και τα ("αντικειμενικά" καλύτερα με ηχοληπτικά κριτήρια) JBL LSR305 ...

 

θέμα συμβατότητας μέχρι στιγμής σε αυτά που αναφέρεις δεν υπάρχει...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα...

 

η καρτούλα, είναι μια χαρά για τα δεδομένα που θέτεις... όπως και το μικρόφωνο που απέκτησες είναι σχετικά ισορροπημένο χωρίς ιδιαίτερες συχνοτικές εξάρσεις και κατά συνέπεια "εύκολο" και all around στην χρήση (όπως άκουσα και την φωνή σου σε clip που ανέβασες, είναι κι αυτό μια καλή επιλογή και θα σου "ταιριάξει")...

ως μόνιτορ όμως σε αυτά τα χρήματα θα μπορούσες να κοιτάξεις και τα ("αντικειμενικά" καλύτερα με ηχοληπτικά κριτήρια) JBL LSR305 ...

 

θέμα συμβατότητας μέχρι στιγμής σε αυτά που αναφέρεις δεν υπάρχει...

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Ως καρτα αναφέρεσαι στην focusrite?

Επισης για τα μόνιτορ θα χρειαστώ κανα preamp ή ουτε καν, ειμαι καλυμμένη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ακριβώς στην focusrite αναφέρομαι (edit: διάβαζα το αρχικό σου post πριν το τροποποιήσεις που ανέφερες μόνο αυτήν, αλλά ειρήσθω εν παρόδω αυτή θα πρότεινα έτσι κι αλλιώς για την περίπτωσή σου) η οποία θα σε καλύψει και ποιοτικά και εργονομικά για τις ανάγκες σου στα πρώτα σου βήματα (και όχι μόνο)...

 

και ούτε καν όντως...  ;D

θα συνδέσεις την focusrite μέσω usb στον υπολογιστή σου, τα ηχεία σου στα output της και το μικρόφωνο σε έναν από τους δύο mic preamp που διαθέτει (που ποιοτικά και αυτοί θα σου καταστούν επαρκέστατοι για αρκετό καιρό) και voilà... καλή αρχή... ;)

 

η φωτό που ακολουθεί φαντάζομαι θα σε βοηθήσει να το κατανοήσεις πλήρως...

 

Scarlett-2i4.jpg

 

 

 

ΥΓ. αν με την ερώτηση, δεν αναφερόσουν σε mic preamp και εννοούσες αν το ενσωματωμένο τελικό στάδιο ενίσχυσης των ηχείων μόνιτορ χρειάζεται κάποιο εξτρά προενισχυτικό στάδιο (πέραν της κάρτας) για να λειτουργήσει, η απάντηση είναι όχι...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα κατέληξα στην 6i6 της focusrite αλλα 1st gen γιατι τη βρηκα σε καλη τιμη και κάθισα κι έψαξα κι ειδα οτι δεν εχει ιδιαίτερα σημαντικές διαφορές με την 2nd gen και συν το οτι για το μέλλον θα μαι ισως πιο καλυμμενη απ οτι με τις αλλες. Ευχαριστω πολυ παντως για ολες τις συμβουλές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε την 2i2  μπορω να συνδεσω ενα midi keyboard (προγραμμα cubase el)?

 

Εχω την εντυπωση οτι δεν γινεται απο την αποψη οτι δεν εχει midi in/out αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν μπορεις με αλλο τροπο ν το συνδέσεις παρόλα αυτα. Μη σε παρω στο λαιμό μ.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Mε την 2i2  μπορω να συνδεσω ενα midi keyboard (προγραμμα cubase el)?

 

αν το keyboard σου έχει μόνο midi out και δεν έχει usb, όχι...

θα χρειαστείς ένα ξεχωριστό USB/MIDI interface όπως το παρακάτω:

 

739497_800.jpg

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τελικα κατέληξα στην 6i6 της focusrite αλλα 1st gen γιατι τη βρηκα σε καλη τιμη και κάθισα κι έψαξα κι ειδα οτι δεν εχει ιδιαίτερα σημαντικές διαφορές με την 2nd gen και συν το οτι για το μέλλον θα μαι ισως πιο καλυμμενη απ οτι με τις αλλες.

 

καλή αγορά εκ πρώτης Joanna :angel:,

αλλά είμαι υποχρεωμένος να σε "προβληματίσω" λίγο περαιτέρω  >:D :P, γιατί το χαμηλότερο latency (κυρίως), τα 8dB παραπάνω στο headroom του instrument input, το ανανεωμένο converter με sample rates στα 192kHz/24-bit, τα καλύτερα κυκλώματα προστασίας και η μεγαλύτερη ακρίβεια στον έλεγχο του gain στην 2nd gen, είναι αντικειμενικά ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΕΣ κατά συνθήκη διαφορές...

 

πρέπει λοιπόν να μετρήσεις τις πραγματικές σου (έστω και μελλοντικές) ανάγκες... αξίζει να θυσιάσεις μια συνολικά βελτιωμένη ποιότητα γι αυτές τις εξτρά δυνατότητες διασύνδεσης?...

 

θα χρειαστείς ας πούμε ποτέ ταυτόχρονη πολυκάναλη ηχογράφηση 4 οργάνων στο δωμάτιό σου ώστε να σε απασχολούν οι 2 έξτρα είσοδοι? (οι οποίες σημειωτέων είναι line και οι πηγές που θα συνδεθούν σε αυτές πρέπει να διαθέτουν δική τους προενίσχυση)...

θα χρειαστείς τις ψηφιακές in/outputs πχ για να χρησιμοποιήσεις έναν εξτρά κονβέτορα, για να προσθέσεις 2 αναλογικές εισοδοεξόδους?...

τα (όντως χρήσιμα) 2 ζεύγη ακουστικών σε περίπτωση που ηχογραφείς κάποιον άλλο στον ίδιο χώρο και χειρίζεσαι εσύ τον υπολογιστή τα θέλεις άμεσα? (μπορείς εύκολα να συνδέσεις έναν φθηνό προενισχυτή ακουστικών αν αργότερα χρειαστείς κάτι τέτοιο)...

 

προς θεού η επιμονή μου δεν έχει να κάνει με πρόθεση να σε πείσω για το οτιδήποτε... ;) ελπίζω να είναι σαφές ότι θέλω απλά να σου θέσω όλα τα δεδομένα, ώστε η απόφασή σου να είναι το δυνατόν πιο κοντά στις πραγματικές σου ανάγκες, που καταλαβαίνω ότι σε αυτό το επίπεδο ενασχόλησης σου είναι φυσιολογικά συγκεχυμένες, με δυσδιάκριτες τις παραμέτρους που θα καθορίσουν την ορθότερη επιλογή... 

 

επιστρέφω στην αρχή λοιπόν και καλή αγορά και κυρίως καλή αξιοποίηση σε ότι και να αποκτήσεις...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

npap, που θα συνδέσω το USB, σε κάποια θύρα του laptop?

 

Ξεκίνησα για να ηχογραφώ ιδέες και τραγούδια με μια κιθάρα και ένα μπάσο, και αγόρασα το Focusrite scarlet studio (2i2, μικρόφωνο και ακουστικά) με δώρο το Cubase LE.

Εντυπωσιάστηκα από τις δυνατότητες που δημιουργούνται. Το home studio χρησιμοποιείται  για ηχογραφήσεις δικών μου συνθέσεων (που να μπορούν να παρουσιαστούν σε κάποιον - demo).  Έχω το Cubase LE σε ένα παλιό laptop με xp, και στη  έξοδο της κάρτας συνδεδεμένα ένα παλιό ενισχυτή hifi  kenwood και 2 ηχεία Hifi Aiwa (της πλάκας) . Ηχογραφώ με το μικρόφωνο  φωνές, ακ. κιθάρες,  ηλ. κιθάρες και μπάσο εμπρός από τους ενισχυτές τους, (ένα όργανο κάθε φορά). Προσθέτω τα υπόλοιπα όργανα με τα midi κανάλια του cubase. Φυσικά έχω προβλήματα, ιδίως με την ισορροπία των καναλιών στο τελικό αποτέλεσμα. Δεν είμαι ηχολήπτης και προσπαθώ διαβάζοντας  διάφορα (νάνε καλά το noiz), να κατατοπιστώ.

Προς βελτίωση των παραπάνω έλεγα να αγοράσω τον ακόλουθο εξοπλισμό (αλλά έχω πολλές απορίες):

-δυο αυτοενισχυόμενα Monitors (π.χ. JBL 305 ή Yamaha HS7 ή 8? δηλ. 240 ή 400 €?)

-ένα midi keyboard (πχ των 25 πλήκτρων) των 100 και κάτι € (Π.χ. m audio, nektar) ή ένα των 300 € (π.χ. novation)?

- ένα ακόμη μικρόφωνο  (RODE nt1?  shure sm57 beta? κάποιο ribbon? κάποιο άλλο?)

- σε τι τιμές θα πρέπει να κινηθώ για μία αποδεκτή ποιότητα?,

- μετά αυτά που διάβασα από τον npap, αξίζει η κάρτα που έχω ή χρειάζεται και αυτή αλλαγή? Εμένα μου φαίνεται ότι ηχογραφεί καλά (υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση μεταξύ του παιξίματος και του ακούσματος από τα ακουστικά, όταν ηχογραφώ, αλλά αν για να μην υπάρχει θα πρέπει να δώσω τα 10πλάσια, τότε ΟΚ).

- κάτι άλλο που χρειάζομαι?.

 

Όποιος "συμφορουμίτης", help!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου