Προς το περιεχόμενο

motif xs or fantom g


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα..ξερω οτι τετοιου ειδους ερωτησεις κουραζουν αλλα ταυτοχρονα βοηθουν πολλους απο μας..εχω ενα triton extreme.. pa 800 kai or700..opote απο λαικα ειμαι κομπλε..θελω ενα synth με καλο πιανο και φυσικους ηχους..εχω ακουσει το Motif xs και ομολογω οτι ενθουσιαστηκα..αξιζει να το παρω ομως τη στιγμη που βγαινει το fantom g?αξιζει μηπως περισσοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα..ξερω οτι τετοιου ειδους ερωτησεις κουραζουν αλλα ταυτοχρονα βοηθουν πολλους απο μας..εχω ενα triton extreme.. pa 800 kai or700..opote απο λαικα ειμαι κομπλε..θελω ενα synth με καλο πιανο και φυσικους ηχους..εχω ακουσει το Motif xs και ομολογω οτι ενθουσιαστηκα..αξιζει να το παρω ομως τη στιγμη που βγαινει το fantom g?αξιζει μηπως περισσοτερο?

 

Στους ακουστικούς ήχους το μοτίφ αυτήν την στιγμή δεν πιάνεται, προσωπικά εγώ πιστευω ότι και οι ηλεκτρονικοί του είναι πάρα πολλοί καλοί. Βέβαια καλό θα είναι να τα ακούσει και τα δύο. Πάντως εγώ αν και έχω το MOTIF ES6 θα χτυπούσα το FANTOM G6 αντι του MOTIF XS6 γιατί οι οθόνη του κάνει την τεράστια διαφορά στο MIDI EDITING. Είναι πιστεύω μια αναγκαία πολυτέλεια. Απο την άλλη τα 8 layers που έχουν οί ήχοι του XS επιτρέπουν πιο βαθύ πείραγμα αλλά και πάλι θα προτιμούσα το G6 για την μεγάλη οθόνη και την φοβερή ευχρηστία του. Βλέπω την διαφορά που κάνει η μεγάλη οθόνη με το waldorf Blofeld μου.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε μαλλον να περιμενω να δω και το fantom..απ οσο ξερω δεν εχει βγει ακομα..

 

εννοείται ....

 

εμενα μου πήρε ένα μήνα να αποφασίσω στο μοτίφ.

 

Με το πάσο σου... Ίσως να πάρει λίγο καιρό να έρθει ελλάδα . Κατέβασε και το manual να δείς πώς δουλεύει . Eγώ αυτό έκανα με το μοτιφάκι. Ψάξτο όσο μπορείς περισσότερο , φτάστω ως το κόκκαλα. Τα λεφτάκια σου θα δώσεις , φρόντισε να κάνεις την καλύτερη επιλογή.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tsakolis χρειάζεσαι sequencer στο synth σου? Έχεις σκοπό να γράψεις μουσική και να κάνεις ενορχηστρώσεις στο μηχάνημά σου ή χρησιμοποιείς υπολογιστή γι' αυτό το σκοπό? Αν σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα τότε περίμενε για το fantom-g γιατί θα σου δώσει μια πολύ καλή επιφάνεια εργασίας. Αν σε ενδιαφέρουν μόνο οι ήχοι τότε θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το motif-xs ή να πάρεις ένα fantom-x (μεταχειρισμένο ή μη) και να το εξοπλίσεις με την SRX-02 (αφού σε ενδιαφέρει αρκετά ο ήχος του πιάνου) ή οποιαδήποτε άλλη κάρτα επέκτασης σε ενφιαφέρει. Το fantom-x χωρίς καμία επέκταση δύσκολα συναγωνίζεται το motif-xs αλλά να ξέρεις πως και το καινούργιο fantom δεν θα έχει τραγική διαφορά όσον αφορά την ποιότητα ήχου από το X. Οι εκπρόσωποι της εταιρίας ισχυρίζονται πως βελτιώσαν τους converters(?) και αλλάξαν το engine όμως οι περισσότεροι synthoφιλοι (ανάμεσα τους και εγώ) πιστεύουν πως αυτά είναι μαλ#$$%@ (τουλάχιστον το δεύτερο). Επομένως σου προτείνω ή motif-xs ή fantom-x με SRX (παίρνει μέχρι 4 και ο ήχος τους τα σπάει...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα τσίμπαγα ένα fantom g όταν φυσικά έβγαινε,γιατί τα yamaha μου φαίνονται πολύ πιο δύσκολα,όχι ότι δεν θα το μάθαινα αλλά θα μου έπαιρνε πολύ καιρό και αυτό που κάνεις στο fantomg με δύο κλίκ(πέρνει και ποντίκι)και με την άνεση σου στην μεγάλη οθόνη χωρίς να βγάζεις τα μάτια σου,στο motifxs θέλεις αρκετό παραπάνω κόπο.Εγώ πάντως επειδή σκέφτομαι μακροπρόθεσμα μια τέτοια αγορά αποφάσισα ότι αξίζει περισσότερο το fantom.

  • σε ήχους πλησιάζει ίσως φτάνει το μοτίφxs(που δεν ξετρελάθηκα κιόλας)
  • το περιβάλλον παίζει πολύ σημαντικό ρόλο για μένα

  • με εντυπωσιάζει η αισθητική του και γνωρίζω την κορυφαία ποιότητα της roland
  • στην τελική αν θελήσω παρακάτω τόσο πολύ τον ήχο της yamaha/korg ή οτιδήποτε άλλο τσιμπάω τις εκδόσεις rack που το roland δε βλέπω να βγαίνει.

 

 

αυτά αλλά και πάλι είμαι σε δίλλημα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορω να πω οτι ασχολουμαι τρελα με το να γραψω..πιο πολυ για live μ ενδιαφερει..οποτε μαλλον θα περιμενω..ξερουμε ποτε περιπου θα εχουμε την τιμη να το δουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

ακουσα το φαντομ και νομιζω οτι οι ηχοι του ειναι επαγκελματικοι..καλοι αλλα το μοτιφ χς εχει πολυ καλυτερο ηχο,η οθωνη δεν ειναι σαν του φαντομ αλλα ειναι και αυτη πολυ εξηπηρετικη..ειδικα σε σχεση με το ες μοτιφ.καλο και ανετο midi eding και περνει keyboard.τι να κανεις την οθωνη οταν δεν ειναι ο ηχος καλυτερος στο φαντομ...γνωμη μου..μοτιφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου