Προς το περιεχόμενο

motif xs or fantom g


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Fantom-G από μένα. Καλύτερες δυνατότητες σύνθεσης στο synth της Roland. πιο ζεστός ήχος. Τα έτοιμα δείγματα παίζουν σαφώς μεγάλο ρόλο. Το Motif-XS έχει μεγαλύτερη sample ROM από του Fantom-G (~350MB στο Motif-XS, ~256MB στο Fantom-G) αλλά μέχρι εκεί. Εξάλλου όταν δουλεύεις τα δικά σου projects, λογικό είναι να φορτώνεις και τα αγαπημένα σου δείγματα, κάτι που μπορούν να κάνουν και τα δύο synths (μέγιστη επέκταση sample RAM: 1024MB για το Motif-XS, 1056ΜΒ για το Fantom-G). Το θέμα είναι ότι στους τομείς της σύνθεσης και του υλικού που μπορείς να έχεις στη διάθεσή σου, το Fantom-G υπερέχει σαφώς, καθώς το Motif-XS είναι κολλημένο στην sample playback σύνθεση, ενώ το Fantom-G προσφέρει και επεκτάσεις ARX, οι οποίες είναι ολοκληρωμένα synthesizers με επιπλέον πολυφωνία, εφέ και μέρη πολυηχοχρωματικότητας (θεωρητικά μπορεί να φτάσει μέχρι τα 48 parts multitimbrality). Επίσης, μελλοντικά θα προσφέρουν και εναλλακτικούς τρόπους σύνθεσης.

 

Το θέμα του περιβάλλοντος εργασίας τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα, αν δουλέψεις με το Fantom-G δεν επιστρέφεις εύκολα σε οποιοδήποτε άλλο keyboard workstation.

Σαφώς και δεν αντικαθιστά οποιοδήποτε DAW σε PC ή MAC, αλλά η ιδέα του keyboard workstation είναι νε περνάς τις ιδέες σου άμεσα και εύκολα, ώστε να τις αναπτύσσεις πιο πολύ σε κάποιο DAW. Και σε αυτό βοηθάει απίστευτα το εύκολο user interface, τομέας στον οποίο το Fantom-G είναι ανώτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

το παιδι ομως θελει ενα οργανο με καλους ακουστικους ηχους...το fantom g που επαιξα στον στολλα γιατι επιμενω να το παρω κι εγω...(πηρα το xs ειδη και το fantom g το εβαλα στο ματι) λοιπον με απογοητευσε ...παρα πολυ...γιατι λοιπον δεν προτεινεις πιο ειναι καλυτερο σε ακουστικους( και οχι μονο ηχους) ειδικα στα πιανα μην ντροπιαστει το παλικαρι αν τυχον παρει το G!με τις κιθαρες και πνευστα γελουσα και εκλεισα το οργανο.. αααα...στο motif es το εβαλα και παιζει 1024μνημη (ενο προτεινεται 512) και το XS περνει και 2gb πρακτικα και απο αλλα παιδια που το κανανε...αυτο αμα θες να συγκρινεις μνημη ..που δεν υπαρχει λογος κα το ειπαμε...

παρε το xs ή το fantom g και μερικα καλα sampler με πιανα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδί λογικά θα χει παρει οργανο τωρα, αλλα για χαρη της κουβεντας  θα πω 2 πραγματα για το fantom g για να μην υπάρχουν ασαφειες.

 

Συμφωνω οτι τα single presets ξενιζουν λίγο. Αλλα με τις λίγες ωρες που το χω στη διαθεση μου και λίγο ακομα που το ακουγα σε μαγαζι. Δεν υπάρχει ήχος που να σκεφτω και να μη μπορω να φτιαξω, το πολυ σε 10'. Πεντακαθαρα δείγματα, πολύ ωραια εφε και φίλτρα. 8 layers με απιστευτο realtime controlling...δεν ξερω τί αλλο να θελησω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδί λογικά θα χει παρει οργανο τωρα, αλλα για χαρη της κουβεντας  θα πω 2 πραγματα για το fantom g για να μην υπάρχουν ασαφειες.

 

Συμφωνω οτι τα single presets ξενιζουν λίγο. Αλλα με τις λίγες ωρες που το χω στη διαθεση μου και λίγο ακομα που το ακουγα σε μαγαζι. Δεν υπάρχει ήχος που να σκεφτω και να μη μπορω να φτιαξω, το πολυ σε 10'. Πεντακαθαρα δείγματα, πολύ ωραια εφε και φίλτρα. 8 layers με απιστευτο realtime controlling...δεν ξερω τί αλλο να θελησω.

 

 

 

Πες τα ρε φίλε επιτέλους. Έχει "μαλλιάσει η γλώσσα μου" να τα λέω. Ορισμένοι κρίνουν ένα όργανο μόνο από τα presets του. Συμφωνώ ότι χτυπάει άσχημα να έχεις ένα πολύ καλό workstation και να το εξοπλίσεις με κακοπρογραμματισμένους ήχους, αλλά μιλάμε για synth, όχι για ROMpler. Μη συγχέετε τα VSTi σας με τα hardware όργανα. Στο φινάλε, αν έχεις δώσει ένα σωρό χρήματα και έχεις πάρει ένα τέτοιο εργαλείο είσαι μάγκας, ασχολήσου λίγο, στρώσου και βγάλε 20-30 καλά patches αντί για εκατοντάδες άχρηστα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτηριστικό παραδειγμα το hammond που με ειχε απογοητευσει. Αλλα πηρα την αποφαση και αγορασα το οργανο, με σκοπό να φτιαξω δικά μου hammonds. Το προβλημα ήταν οτι ήθελα αυτο το scream στις ψηλες.

 

Σημερα το παρελαβα το οργανο, στις 12 περίπου. Αν πω οτι εκανα πανω απο 5' για να πετυχω ακριβως τον ηχο που θελω θα είμα υπερβολικός. 2-3 layers, λιγο eq, ενα ωραιο rotary (αυτο μου εφαγε ολο το χρονο) και τελος.

 

Και περιττο να πω οτι στις 9 που ειχα προβα εσκασα με το φαντομ στημενο κανονικά για καθε κομματι. Ασχετο αν αργησα λίγο να ακολουθησω τις αλλαγες που καναμε ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτηριστικό παραδειγμα το hammond που με ειχε απογοητευσει. Αλλα πηρα την αποφαση και αγορασα το οργανο, με σκοπό να φτιαξω δικά μου hammonds. Το προβλημα ήταν οτι ήθελα αυτο το scream στις ψηλες.

 

Σημερα το παρελαβα το οργανο, στις 12 περίπου. Αν πω οτι εκανα πανω απο 5' για να πετυχω ακριβως τον ηχο που θελω θα είμα υπερβολικός. 2-3 layers, λιγο eq, ενα ωραιο rotary (αυτο μου εφαγε ολο το χρονο) και τελος.

 

Και περιττο να πω οτι στις 9 που ειχα προβα εσκασα με το φαντομ στημενο κανονικά για καθε κομματι. Ασχετο αν αργησα λίγο να ακολουθησω τις αλλαγες που καναμε ;D

 

 

 

Το όργανο κλαίει για χρήση σε live. Πραγματικά εκπληκτικό.

Αν έβγαζε και κάποια αναβάθμιση η Roland να διορθώσει κάποια πραγματάκια, θα ήταν άψογο. :)

 

Φίλε neeq ποια έκδοση έχεις? G6, G7 ή G8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το g6, livακιας γαρ ;D Και ήδη θα προτιμουσα το g5 :)

 

Για live παντως οντως δεν εχω παιξει πιο ευχρηστο οργανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου