Προς το περιεχόμενο

Τι χρησιμευουν οι μπαταριες στην κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Oι μαγνητες EMG (γιατι αυτοι ειναι κατα 90% οι active μαγνητες στους οποιους αναφερονται οι περισσσοτεροι κιθαριστες) δεν ειναι ουτε καλυτεροι' date='ουτε χειροτεροι απο τους passive μαγνητες.

 

Εχουν ομως εντελως διαφορετικο ηχο & απευθυνονται σε διαφορετικους κιθαριστες.

 

Αν καποιος θελει ενα ΚΛΑΣΣΙΚΟ ηχο κιθαρας (δηλ. ζεστο με λιγο "καλο" θορυβο,καλσσικη vintage "καθυστερηση" , γλυκα πριμα & "κοφτερα" μπασα) θα πρεπει να τον αναζητησει σε κλασσικους passive μαγνητες & εννοειται θα χρησιμοποιησει κλασσικοους low gain tube amps.

Αν ομως καποιος παιζει με παρα πολλα ψηφιακα εφε,high gain amps & θελει εναν μοντερνο μεταλλαδικο η μη ηχο με μηδενικο θορυβο & ανταποκριση "ξυραφι" θα πρεπει να αναζητησει τον ηχο αυτο στους μαγνητες της EMG (η της Barolini ειδικα αν παιζει τζαζ)

 

Το ιδιο και στο μπασο αν καποιος θελει τον κλασσικο,παχυ & μουντο ηχο μπασου θα πρεπει να χρησιμοποιησει ενα κλασσικο μπασο με passive μαγνητες,αν θελει να παιξει με την Πεγυ Ζηνα στο "μαγαζι" :lol: η να κανει σολα,η θελει εναν πολυ λαμπερο ηχο με μειωμενη "μουνταδα" (την οποια μουνταδα προσωπικα ΛΑΤΡΕΥΩ) θα πρεπει να παρει ενα μοντερνο..εικοσαχορδο μπασο φτιαγμενο απο 20 ειδη ξυλων & active μαγνητες.[/quote']

 

Aρχισαμε παλι............Μη ηχο!!!!! ??? 8O 8O 8O 8O???high gain amps και μεταλλαδικο ηχο??? Αυτα ειναι τα χαρακτηριστικα του ηχου (live και σε studio albums) (απο τους καλυτερους που προσωπικα εχω ακουσει απο κιθαριστες) του D.Gilmour και του Μ.Knopfler????????????(Oι οποιοι εχουν επισης καταπληκτικο ηχο ΚΑΙ ΜΕ passive μαγνητες)...Σαφως και ΕΝΑΣ απο τους λογους που τους χρησιμοποιουν οι εν λογω κιθαριστες ειναΙ και η τεραστια αλυσιδα των εφε που εχουν αλλα και ο the edge που η δικια του αλυσιδα δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα αυτα τα θηρια εχει γ**ω τους ηχους χωρις ποτε να εχει καταφυγει σε emg κ.λ.π...Δεν νομιζω πως ειναι τοσο μονοδιαστατα τα πραγματα......Μηπως να ξεφυγουμε απο τη νοοτροπια "το δικο μας ειναι το καλυτερο" και να δουμε περα απο τη μυτη μας?????Εξαλλου ετσι ξεκινας τη σκεψη σου κι εσυ......προκειται περι δυο διαφορετικων κοσμων.......δεν τιθεται θεμα καλυτερου η χειροτερου....Μετα καπου φανατιζεσαι παλι .:D :D :D :D ..

 

Εν πασει περιπτωσει.....οι active περαν του μηδενικου θορυβου κ.λ.π(το οποιο δεν βρισκω και κατι το τοσο σημαντικο ωστε να τους επιλεξei κανεις) εχουν κατι που καποιοι το λενε μουντο ηχο, αλλοι το λενε sterile, αλλοι το λενε "ειναι μονο για μεταλ".....ειναι πιο neutral και δεν κοντρολλαρουν με τοση ενταση οι ιδiοι τον χαρακτηρα του ηχου οπως το κανει ενας μη ενεργος μαγνητης......δεν ειναι σε καμμια περιπτωση flat ενω εχουν το δικο τους eq κατα τον ιδιο τροπο που ειναι τελειως διαφορετικης χροιας οι passive dimarzio απο τους duncan(μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κανεναν passive που να με ικανοποιει το eq του οπως αυτο καποιων emg για συγκεκριμενα ειδη μουσικης και παντως οχι μεταλ)...... εχουν επισης γλυκυτατο πριμο και πολυ κοφτερο μπασο :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ι γεια σου σύντροφε...

 

¶ποψή μου (σκληρή μάλλον) higain σε συνδιασμό με άκτιβ χρησημοποιούνται πέρα απο μεταλλάδες μόνο από νέους που χρησημοποιόντας το ενοχλητικά πολύ gain προσπαθούν να κρύψουν λάθη παικτικα και να νιώθουν την ψευδαίσθηση πως παίζουν πολύ γρήγορα...

Προσωπικά δεν έχω δει κανέναν Shredder που λενε να χρησημοποιεί πολυ gain για το sustain του παρά μόνο σωστό vibrato

 

Νομιζω πως η αντιληψη αυτη εχει τις ριζες της στη γνωστη παρεξηγηση που εχει δημιουργησει ο πιο πετυχημενος μαγνητης της emg (ειδικα στα ειδη μουσικης που αναφερεστε) ο 81......για τον οποιο δεν μπορω παρα να συμφωνησω με τα λεγομενα σας........ειναι πολυ ψυχρος (καθολου μουντος παντως .....ισα ισα που ειναι πολυ πριμος....υπερ του δεοντος), ειναι αρκετα "πλαστικος" και οverpowering...Μην βασιζετε τις αποψεις σας για τους active γενικα, σε ενα μονο μοντελλο.........O αλλος λογος για τον οποιο πιστευω πως εχει δημιουργηθει αυτη η παρεξηγηση για τους active ειναι πως ολοι βλεπουν την υψηλη εξοδο που εχουν και πανε αμεσως για το high gain......χαμηλωστε το volume της κιθαρας σας και το gain του ενισχυτη σας και θα δειτε οτι δεν ειναι τοσο ψυχροι οσο λενε τα reviews οσων δεν τους δοκιμασαν ποτε η αρχισαν τα power chords με το που τους φορεσαν......Η EMG εχει και αλλα μοντελλα τα οποια εχουν πολυ πιο ωριμα χαρακτηριστικα .......(βλπ 85 η ο καταπληκτικος sxedon single coil crystal 60 για να μη μιλησω για τους μονους της....)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ι γεια σου σύντροφε...

 

¶ποψή μου (σκληρή μάλλον) higain σε συνδιασμό με άκτιβ χρησημοποιούνται πέρα απο μεταλλάδες μόνο από νέους που χρησημοποιόντας το ενοχλητικά πολύ gain προσπαθούν να κρύψουν λάθη παικτικα και να νιώθουν την ψευδαίσθηση πως παίζουν πολύ γρήγορα...

Προσωπικά δεν έχω δει κανέναν Shredder που λενε να χρησημοποιεί πολυ gain για το sustain του παρά μόνο σωστό vibrato

 

Νομιζω πως η αντιληψη αυτη εχει τις ριζες της στη γνωστη παρεξηγηση που εχει δημιουργησει ο πιο πετυχημενος μαγνητης της emg (ειδικα στα ειδη μουσικης που αναφερεστε) ο 81......για τον οποιο δεν μπορω παρα να συμφωνησω με τα λεγομενα σας........ειναι πολυ ψυχρος (καθολου μουντος παντως .....ισα ισα που ειναι πολυ πριμος....υπερ του δεοντος)' date=' ειναι αρκετα "πλαστικος" και οverpowering...Μην βασιζετε τις αποψεις σας για τους active γενικα, σε ενα μονο μοντελλο.........O αλλος λογος για τον οποιο πιστευω πως εχει δημιουργηθει αυτη η παρεξηγηση για τους active ειναι πως ολοι βλεπουν την υψηλη εξοδο που εχουν και πανε αμεσως για το high gain......χαμηλωστε το volume της κιθαρας σας και το gain του ενισχυτη σας και θα δειτε οτι δεν ειναι τοσο ψυχροι οσο λενε τα reviews οσων δεν τους δοκιμασαν ποτε η αρχισαν τα power chords με το που τους φορεσαν......Η EMG εχει και αλλα μοντελλα τα οποια εχουν πολυ πιο ωριμα χαρακτηριστικα .......(βλπ 85 η ο καταπληκτικος sxedon single coil crystal 60 για να μη μιλησω για τους μονους της....)[/quote']

Πες τα ανθρωπε μου! 8) :D Εχω ακουσει μεχρι και αυτο :

"Οι EMG ειναι απατη και ψευτικοι μαγνητες......οπου και να τους βαλεις παιζουν και ειναι για τζιτζικια και μεταλαδες....αφου παιζουν με μπαταρια ειναι απατη" 8O 8O

Παμε καλα???????? :evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για τον κ. Dimme??

 

Darrell Lance Abbott ή Diamond Darrell ή Dimebag Darrell ή Dime

 

Check και αυτο...

 

Λάμπα ή όχι, active ή passive... Κάποιοι σας περνάνε σουβλάκι κι εσείς ψάχνετε τι είναι καλύτερο...

 

Για την μπαταρία τώρα, ή για active μαγνήτη είναι ή για equalizer ή για κάποιο σύστημα sustainer όπως αυτό που είχε κυκλοφορήσει η Fernandes, απ’ όσο γνωρίζω τουλάχιστον.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ια την μπαταρία τώρα, ή για active μαγνήτη είναι ή για equalizer ή για κάποιο σύστημα sustainer όπως αυτό που είχε κυκλοφορήσει η Fernandes, απΆ όσο γνωρίζω τουλάχιστον.

 

ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχισαμε παλι............Μη ηχο!!!!! ??? ???high gain amps και μεταλλαδικο ηχο

 

ΔΕΝ θελω να σε προσβαλω αλλα ΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ! :lol:

 

ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΗΝ "ΚΟΥΦΗ" ΦΡΑΣΗ "μη ηχο"!

ΕΙΠΑ : μεταλλαδικο η μη ηχο!

οπως λεμε μεταλλαδικο η μη μεταλλαδικο ηχο! :wink:

 

ειδες ποσο ευκολα ξεκινανε οι παρεξηγησεις οταν ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΠΡΟΧΕΙΡΑ & ΒΙΑΣΤΙΚΑ τα ποστ των άλλων? :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχισαμε παλι............Μη ηχο!!!!! ??? ???high gain amps και μεταλλαδικο ηχο

 

ΔΕΝ θελω να σε προσβαλω αλλα ΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ! :lol:

 

ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΗΝ "ΚΟΥΦΗ" ΦΡΑΣΗ "μη ηχο"!

ΕΙΠΑ : μεταλλαδικο η μη ηχο!

οπως λεμε μεταλλαδικο η μη μεταλλαδικο ηχο! :wink:

 

ειδες ποσο ευκολα ξεκινανε οι παρεξηγησεις οταν ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΠΡΟΧΕΙΡΑ & ΒΙΑΣΤΙΚΑ τα ποστ των άλλων? :roll:

 

Εεεεε....χχμμμμ....βοηθάει να βάζουμε και κάναν τόνο που και πού... :wink:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο τωρα που κολλαει? :roll:

 

εκτος κι αν εννοεις οτι το "μη" θελει τονο που πλεον δεν θελει ,αν παλι εννοεις το "η" και παλι ειτε εχει τονο ειτε οχι βαση του συντακτικου μονο ως διαζευτικο μπορει να χρησιμοποιηθει στην συγκεκριμενη φραση :roll:

 

Το pc μου μετα απο ενα γερο κρασαρισμα που εχει φαει δυστυχως αλλες φορες βαζει & αλλες οχι οποτε τους εχω καταργησει για να μη μου σπανε τα νευρα (αλλωστε σιγουρα δεν δυσκολευεσαι να διαβασεις κατι αν δεν εχει τονους ετσι δεν ειναι?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχισαμε παλι............Μη ηχο!!!!! ??? ???high gain amps και μεταλλαδικο ηχο

 

ΔΕΝ θελω να σε προσβαλω αλλα ΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ! :lol:

 

ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΗΝ "ΚΟΥΦΗ" ΦΡΑΣΗ "μη ηχο"!

ΕΙΠΑ : μεταλλαδικο η μη ηχο!

οπως λεμε μεταλλαδικο η μη μεταλλαδικο ηχο! :wink:

 

ειδες ποσο ευκολα ξεκινανε οι παρεξηγησεις οταν ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΠΡΟΧΕΙΡΑ & ΒΙΑΣΤΙΚΑ τα ποστ των άλλων? :roll:

 

:D :D :D :D εννοειται πως δεν προσβαλλομαι αλλα η γραφη αυτη, οπως κι εσυ πιστευω θα αναγνωρισεις, εχει 2 αναγνωσεις αν την διαβασει κανεις στα Ελληνικα :D :D :D :D και εγω ανεγνωσα την λαθος......τωρα που μου το επεξηγησες νομιζω συννενοηθηκαμε και δε χρειαζομαστε ως διαμεσολαβητη τον Κριαρα...... Επι της ουσιας του θεματος παντως δεν αλλαζει κατι οσον αφορα την προαιωνια "διαμαχη" active vs passive..............

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου