Προς το περιεχόμενο

Τι χρησιμευουν οι μπαταριες στην κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις να με διαφωτισει :idea: οσον αφορα στο τι χρησιμευουν οι θηκες (ή θηκη) για μπαταριες στο πισω μερος του σωματος της κιθαρας :?: :?:

 

Ειναι θηκες για τυπου ''πλακε'' μπαταριες... :?

 

Συγκεκριμενα τις εχω δει στις Jackson Phil Collen signature (2 θηκες), καθως και στην Jackson DK7 Οlde Wolbers signature (1 θηκη) την οποια σκεφτομαι να αγορασω.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tην ίδια απορία είχα για το μπάσο μου όταν το αγόρασα. Τελικά όταν η μπαταρία τα έφτυσε και το μπάσο δεν έβγαζε "μιλιά"....ε, τότε κατάλαβα γιατί έχει μπαταρία!!! :) :) :)

 

Πέρα απο την πλάκα.......τι εστί η μπαταρία στα instrument μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην ίδια απορία είχα για το μπάσο μου όταν το αγόρασα. Τελικά όταν η μπαταρία τα έφτυσε και το μπάσο δεν έβγαζε "μιλιά"....ε' date=' τότε κατάλαβα γιατί έχει μπαταρία!!! :) :) :)[/quote']

 

Ειναι για τους μαγνητες δηλαδη??? 8O 8O 8O

Ω θεε μου!! :cry:

Με βλεπω να μπλεκω ολη την ωρα με μπαταριες!!! :evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην ίδια απορία είχα για το μπάσο μου όταν το αγόρασα. Τελικά όταν η μπαταρία τα έφτυσε και το μπάσο δεν έβγαζε "μιλιά"....ε' date=' τότε κατάλαβα γιατί έχει μπαταρία!!! :) :) :)

 

Πέρα απο την πλάκα.......τι εστί η μπαταρία στα instrument μας?[/quote']

 

Χεχε..ψαρωσα πριν την επεξεργασια σου!!! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι παιζει με τους μαγνήτες.ειναι ενεργοί.ας πει ακποιος που ξέρει καλυτερα

 

Η αληθεια ειναι πως και στις 2 ειναι ενεργοι οι μαγνητες και συγκεκριμενα στην DK-7 ειναι ο EMG 707 humbucker οποτε κατι τετοιο ειχα σκεφτει κι εγω... :roll:

Ας μας διαφωτισει ομως καποιος περισσοτερο γνωστης.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τι παραπάνω θέλετε να μάθετε???

Οι ενεργοί μαγνήτες χρειάζονται μπαταρία για να λειτουργήσουν.

Η μπαταρία κάπου πρέπει να μπεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τι παραπάνω θέλετε να μάθετε???

Οι ενεργοί μαγνήτες χρειάζονται μπαταρία για να λειτουργήσουν.

Η μπαταρία κάπου πρέπει να μπεί!

 

Καλα ντε!!!Μη φωναζεις!!! 8O 8O

 

Δηλαδη σε κιθαρα που εχει passive μαγνητες δεν μπορουν να αλλαχθουν και να τοποθετηθουν active??

Νομιζω πως αυτο γινεται... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα γίνονται!

Απλώς σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις που δεν υπάρχει αρκετός χώρος για την μπαταρία πρέπει να σκαφτεί λίγο η κιθάρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν active & passive pickups αν και γούστα όλα αυτά....ΤΟΥΣ ΣΥΧΑΙΝΟΜΑΙ τους active :lol: :lol: :lol: χρησιμοποιούν μπαταρία-ες που συνήθως τοποθετούνται στην "πλάτη" του σώματος της κιθάρας - μπάσσου και λειτουργούν ώς ένα "είδος" προενίσχυσης, και είναι τόσο χάλια για ροκ και μπλούζ (μπιααααχχχχ) που μου την δίνουν στο έπακρο! Είχε βγάλει η Fender μία σειρά, τις Fender στρατοκάστερ elite - elitist κάπως έτσι που χρησιμοποιύσαν active pickups, και είχε μια νέας σχεδίασης γέφυρα, τις ξέρει κανείς? τις θυμάται? παρεπιπτώντως δοκίμασα μία στο Vibrato και έλεγα τι κρίμα τόσο ωραία ξύλα τέτοιο μπράτσο .... :cry: σε αυτή την πλατφόρμα σχεδίασης με τα active electonics...

Βέβαια υπάρχουν και πολλά υβρίδια active - passive πολλοί κατασκευαστές τοποθετούν μαγνήτες που συμπεριφέρονται και με τους δύο τρόπους και μάλιστα ισσοροπείς όσο θες την σχέση active - passive, αλλά και πάλι υπάρχει μια "μουντάδα" μια "ασάφεια" κατά την γνώμη μου στον ήχο....τέλος πάντων γούστα είναι αυτά....απλά η χημεία είναι ΜΙΑ! Passive pickups - Tube amplification! 8)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου