Προς το περιεχόμενο

Τελευταίο δίλλημα! Παρακαλώ βοηθάτε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους πήγα με ένα φίλο μου(thx George!) να ακούσουμε

Ibanez,Cort,Yamaha,Godin,Parker,PRS κτλπ... και καταλήξαμε

στις εξής:

Parker PM-10 (550¤)

PRS Santana SE με τρέμολο(811¤)

PRS SE EG με τρέμολο(720¤)

 

Μας άρεσαν και οι τρεις.

Η Santana με την Parker είναι ίδιες με μόνη διαφορά το τρέμολο.

Η EG είναι μια Strat/Les Paul,δηλ σώμα Strat με 3 μονούς και

χωστό μπράτσο.

Οι PRS έχουν ατέλειωτο sustain,χωρίς η Parker να υστερεί πολύ(έως καθόλου).

Στο playability,η EG είχε κάτι το διαφορετικό που μου άρεσε(σαν να γλιστρούσε ποιο άνετα το χέρι) που μου άρεσε,αλλά

στα χαμηλά της ταστιέρας προεξείχε το μπράτσο και δεν ήταν ευκολόπαιχτη.

Η πλάκα είναι πως εκείνη την στιγμή είχα τα χρήματα επάνω μου και δεν ήξερα

ποια να πάρω.Κουλό ε;!

Ο φίλος μου μου προτείνει την EG σαν ποιο ευέλικτη με την αλλαγή του

bridge μαγνήτη με έναν Seymour Duncan jb jr.(SJBJ-1) που είναι

humbucker σε μέγεθος single coil.

Εσείς τί θα παίρνατε;

Να υπενθυμίσω πως ο μουσικός χώρος στο οποίο θέλω να κινηθώ είναι:

blues,rock,hard rock με ολίγη jazz και ολίγη metal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΧΩΡΙΣ ΧΩΡΙΣ ΧΩΡΙΣ να έχω δοκιμάσει τις κιθάρες που ανέφερες, νομίζω η Santana είναι η καλύτερη επιλογή με βάση τα χαρακτηριστικά τους, επαναλαμβάνω ΧΩΡΙΣ να τις έχω δοκιμάσει. Οι PRS έχουν άψογο sustain το οποίο για μένα είναι πάντα προτεραιότητα, γι αυτό και έχω PRS :D Οπότε θα πήγαινα για PRS. Επίσης αν θες να παίζεις καθόλου hard rock/metal lead το trem είναι μάλλον απαραίτητο. Η santana έχει 3 knobs ή 2 knobs και ένα switch (mcCarty electronics)? ΕΠΙΣΗΣ σου προτείνω να μπεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στο BaM και να ρωτήσεις ποια από τις 2 PRS θεωρούν καλύτερη για την περίπτωση σου. Είναι απίστευτα ενημερωμένοι για τις PRS και τα μισά μέλη έχουν παίξει με όλα τα μοντέλα + έχουν και από καμια 10ριά στην κατοχή τους. Πες τους και τις τιμές κλπ κλπ και τι θες να παίξεις, σίγουρα θα είναι πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις τους! ;)

 

http://forums.birdsandmoons.com/forum

 

EDIT: Α, και ένα thread ειδικά για την περίπτωσή σου που άνοιξε 1-2 μέρες τώρα: http://forums.birdsandmoons.com/forum/showthread.php?t=23674 Πάντως δεν είναι κακή ιδέα να κοιτάξεις και στο ebay, γιατί θα βρεις την κιθάρα που θές σχεδόν στη μισή τιμή.....

 

ΚΙ ΑΛΛΟ EDIT: Επίσης postαρε στο board του forum που σου είπα που λέγεται The Swap Meet και πες τι ψάχνεις. Υπάρχει πιθανότητα (μεγάλη) να πουλάει κάποιος τη δικιά του, μεταχειρισμένη. Και συνήθως εκεί τις κρατάνε σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ βρε καλό μου παιδί... γιατί το παιδεύεις έτσι; :lol: :lol:

 

Λοιπόν, όπως έχω ξαναπεί στο παρελθόν:

 

1) Parker: αξίζει η PM20 και μάλιστα η Pro (700 κάτι δολλάρια από Αμερική) είναι φανταστικό value, Seymour JB+Jazz, Tonepros γέφυρα, Grover κλειδιά και πολύ καλά ξύλα. Για τη PM10 δεν θα πήγαινα...

 

2) PRS: Από τις 2 που λες θα έπαιρνα την EG, γιατί πρώτον η Santana όπως την κάνανε τώρα είναι για τα πανηγύρια οπτικά :D και δεύτερον γιατί να πληρώσεις δικαιώματα στον Κάρλος; Φυσικά οι τιμές που λες είναι εξωπραγματικές, μέσω ebay.de την EG θα τη βρεις γύρω στα 500 Ευρώ, δες ας πούμε εδώ:

 

http://cgi.ebay.de/PRS-SE-EG-Gigbag_W0QQitemZ7393269954QQcategoryZ107740QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Και σε μαγαζιά στη Γερμανία την έχουν κάπου εκεί (εκτός ebay εννοώ).

 

Τα υπόλοιπα λεφτά (220 ευρώ) μπορείς:

 

1) Να τα μοιραστείς μαζί μου που σε βοήθησα στην έρευνα αγοράς. :D Όχι ε; :cry: ΟΚ, τότε μπορείς...

2) Να πάρεις ένα σετάκι μαγνήτες αφού το ψάξεις καλά και ρωτήσεις/ακούσεις και, να σου πω και ένα μυστικό, από κάτω από το pickguard το σωμα είναι routed και για humbucker στη θέση bridge! Μόνο κόψιμο το pickguard θέλει. Οπότε επιλέγεις κατά το δοκούν.

 

Μεγειες! :D

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PRS: Από τις 2 που λες θα έπαιρνα την EG' date=' γιατί πρώτον η Santana όπως την κάνανε τώρα είναι για τα πανηγύρια οπτικά[/quote']

+1. Οι κανονικές santana είναι υπέροχες:

1d_12_sb.JPG

αλλά οι SE είναι χάλια. Γενικώς οπτικά δε μου αρέσουν οι SE. BTW, φίλε Νίκο κοίτα στο ebay, μπορεί να βρεις καμία CE περίπου στα (ελληνικά) λεφτα της Santana SE.

 

Να τα μοιραστείς μαζί μου που σε βοήθησα στην έρευνα αγοράς.

Ε, δυο λεπτά! Κι έγω τόση δουλειά κάνω εδώ!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαε, αυτή που έβαλες στη φωτό είναι Hollowbody, έχει βγει κάποιο μοντέλο Santana hollow, δεν το ξέρω....

 

Η Santana II είναι αυτή:

 

gt_sant2.jpg

 

Και η Santana III αυτή:

 

gt_santana3.jpg

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Gideon αν σε φέρνει ο δρόμος από Νάκα,παίξε με την PM-10.

Την PM-20 δεν την έχει για να την ακούσω.Για την ακρίβεια την έχει στο κατάστημα

της Κηφισιάς.

Τα αυτιά μου και η λογική,λένε την EG.

Η καψούρα μου λέει την Parker.

Επίσης η Parker ενδεχομένως να μου 420¤.

Οπότε θα μπορώ να διαθέσω 400¤ περίπου για αγορά ενισχυτή.

Για αγορά απο e-bay έχω ενδοιασμούς.Έχεις αγοράσει κιθάρα απο e-bay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενέλαε' date=' αυτή που έβαλες στη φωτό είναι Hollowbody, έχει βγει κάποιο μοντέλο Santana hollow, δεν το ξέρω...[/quote']

Ε, η 2 είναι που μετράει!! :) Όχι, δε νομίζω να υπάρχει γενικώς HB Santana, αυτή είναι Employee model, και μάλιστα είναι ΚΑΙ soapbar (όπως βλέπεις). :'( Για να μην αναφέρουμε το συνδιασμό HB/trem. Ααααααααααααχ, θα γίνω employee στην PRS :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Gideon αν σε φέρνει ο δρόμος από Νάκα' date='παίξε με την PM-10.

Την PM-20 δεν την έχει για να την ακούσω.Για την ακρίβεια την έχει στο κατάστημα

της Κηφισιάς.

Τα αυτιά μου και η λογική,λένε την EG.

Η καψούρα μου λέει την Parker.

Επίσης η Parker ενδεχομένως να μου 420¤.

Οπότε θα μπορώ να διαθέσω 400¤ περίπου για αγορά ενισχυτή.

Για αγορά απο e-bay έχω ενδοιασμούς.Έχεις αγοράσει κιθάρα απο e-bay?[/quote']

 

Κιθάρα όχι, αλλά έχω αγοράσει άλλα, πιο ακριβά και 'ευαίσθητα' πράγματα :wink:

 

Αυτό είναι το κακό με το Νάκα... εγώ όποτε έχω θελήσει να δοκιμάσω κάτι, ζητάω και μου το φέρνουν (μετά από 1 εβδομάδα, ας πούμε) σε κάποιο κατάστημα που μπορώ να πάω. Οπότε μάλλον είσαι, ή δείχνεις, μικρός :wink: :D Δυστυχώς αυτές οι ηλίθιες 'διακρίσεις' είναι γεγονός... εκτός αν βασιστείς στις γνωριμίες.

 

Αν δεν πας από ebay, ρίξε μια ματιά σε online shops. Η EG βγήκε λίγο αποτυχημένη εμπορικά, λόγω προβλημάτων ποιότητας ('νεότητας') με τις πρώτες πρώτες... Γι'αυτό πολλοί τις σκοτώνουν...

 

Για να θυμηθούμε λίγη Ιστορία, αυτή είναι 'φτηνό' αντίγραφο μιας κιθάρας που ξεκίνησε να βγάζει η PRS στις αρχές της δεκαετίας του '90.

 

Θα έλεγα να μη μείνεις στην καψούρα, ειδικά για την πρώτη σου κιθάρα. Κοίτα τι σου πάει στο χέρι, στο αυτί, στην τσέπη. Έτσι κι'αλλιώς μετά από 6 μήνες θα έχεις άλλες απαιτήσεις, παραστάσεις, ανάγκες...

 

Ανάμεσα σ'αυτές που έχεις καταλήξει θα έλεγα αβλεπεί την EG... αλλά παραδέχομαι ότι μπαίνει και το προσωπικό γούστο στη μέση...

nd don't forget my dawg, Fixed and Consequent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αγορά απο e-bay έχω ενδοιασμούς.Έχεις αγοράσει κιθάρα απο e-bay?

Έχω εγώ :) Κοίτα για καλούς sellers' date=' με πολλά references, θετικό feedback τουλάχιστον 97% και διάβασε όλα τα αρνητικά refs. Αν βρεις και power seller, ακόμα καλύτερα! Επίσης, βρες κάποιον που να πουλάει πολλές ΚΙΘΑΡΕΣ, όχι σε φάση yamaha (δηλαδή από μίξερ μέχρι αυτοκίνητα). Προσωπικά ξέρω από εμπειρίες δικές μου και γνωστών μου ότι με τέτοιους sellers θα πάρεις κιθάρα σε καλύτερη κατάσταση απ'ότι περιμένεις, περιγράφουν το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ (γιατί σε σοβαρές χώρες όπως οι ΗΠΑ αν κάνεις μαλ**ία στο ebay είσαι σε μεγάλους μπελάδες). Ειδικά αν αγοράσεις καινούρια όμως.... τότε είναι ακόμα πιο σίγουρα τα πράγματα.

 

Πέραν αυτού πάντως, γνώμη μου είναι να πάρεις την κιθάρα που έχεις αποθημένο ακόμα κι αν χάνει [b']λίγο[/b]. Εγώ πήρα μια custom PRS γιατί την ήθελα χρόνια τώρα. ¶λλοι ονειρεύονται μια ibanez, άλλοι μια les paul, άλλοι μια tele. Παρ'την λοιπόν αυτή που σε τρελαίνει, γιατί ό,τι χάσεις από ποιότητα (εφόσον φυσικά συγκρίνουμε όργανα ίδιου επιπέδου, όχι μια samick των 50¤ με καμιά PRS 10,000¤) θα το κερδίσεις στην όρεξη που θα έχεις να κρατάς την κιθάρα στα χέρια σου και να παίζεις!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου