Προς το περιεχόμενο

Technics SL-20


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα ήρθε στην κατοχή μου ένα Technics sl-20. Δεν είναι κ σε άσχημη κατάσταση, απλά χρειάζεται ιμάντα κ βελόνα. Απο πικαπ δεν έχω εμπειρία, μόνο λίγο απο sl1200mkii που κ παλι δεν χρειάστηκαν σοβαρές παρεμβάσεις.

Για ιμάντα ήδη έχω βρει κάτι τέτοιο , φαντάζομαι δεν είναι κάτι που θέλει κ πολυ ψάξιμο . Η βελόνα όμως θέλει αλλαγή και εδώ θα ήθελα λίγη βοήθεια. H βελόνα είναι αποκλειστικά κ μόνο μία γι αυτήν την κεφαλή ή υπάρχουν κ επιπλέον επιλογές περαν απο αυτήν της technics? Εαν ισχύει το 2ο, υπάρχει κάποια πρόταση; Η  βελόνα της technics απο οτι ειδα κοστίζει γυρω στο 25ευρω.

 

Απο μια ματια που εριξα στο noiz κάποιοι προτείνετε αρκετά τις audio technica , shure και ortofon , αλλα υπάρχει τύπος για τη συγκεκριμένη κεφαλή; Κ αν όχι τι είναι προτιμότερο :

α) απλά αγορά βελόνας technics και θα είναι ικανοποιημένος αφου ούτε ιδιαίτερες προσδοκίες έχω για ακουστική απόλαυση,ούτε το πικαπ εχει το κατι ιδιαίτερο για επιπλέον αναβαθμίσεις ή

β) το πικαπ σαν ποιοτητα έχει την ικανότητα να "σηκώσει" αναβάθμηση κεφαλής κ βελόνας;

 

Η κεφαλή: 271C-ES , η βελόνα : EPS-270ED

 

Έχετε κάποια πρόταση ή γενικότερα κάποια παρατήρηση πάνω σε θέματα επιλογής βελόνας κ κεφαλής;

 

Ευχαριστώ

 

sl20.jpg.02f9dfc10cd2ec23d9f868d736293f28.jpg

epc271es.thumb.jpg.2ddbd5f243dcb84e39c484a0f0f0b327.jpg

eps-270ed.jpg.5c75a15f92de92a2deb7f783c049b770.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου