Προς το περιεχόμενο

Τα ξύλα


nosi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γέροντα, swamp ash στο μπάνιο μου, που πληρούνται οι συνθήκες, παίζει;

Δεν ξέρω ρε κολλητέ...θα πάω το ΣΚ στο θερμοκήπιο στο Σούλι, να ρωτήσω...γιούκα που έχω πολλά δε θές?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.Μην μου πείτε τράβα βικιπαίδια βαριέμαι ::)

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%86%CE%AD%CE%BD%CE%B4%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CF%82

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Populus

 

Δηλαδή θες να σου κάνουμε μια περίληψη όλων των κατεβατών της βικιπεδίας επειδή εσύ ''βαριέσαι''?

 

Δε μας χ*ζεις ρε νταλάρα...?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ τα θελες κ τα παθες.

 

Μπαινεις σε ενα μουσικο φορουμ και ρωτας πληροφοριες γεωπονου με υφακι. "Αντε καντε ερευνα και γραψτε μου περιληψη γιατι βαριεμαι να ψαξω μονος μου..."

 

ΑΚΥΡΟΝ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν Γεωπόνος της παρέας,απλά θα σου κάνω μια μικρή περίληψη...

 

Populus sp.: αλλιώς λευκα η κοινη,εχει διάφορα είδη,έχει φυτά αρσενικά και θηλυκά και συναντάται παντού.

 

Betulα pendulα: ή αλλιώς σήμυδα. Απαντάται στην Ελλάδα στη Ροδόπη,στον Βόρρα,κλπ,συγγενεύει με τις φουντουκιές.

 

Quercus sp.:ή αλλιώς δρυς/βελανιδιά,oak αγγλιστί. Ο καρπός τους ειναι το βελανίδι,πλούσιο σε άμυλο.

 

Fagus sylvatica: οξυά.συγγενεύει με το απο πάνω και είναι φυλλοβόλο φυτό,οι καρποί του είναι ελαιούχοι.

 

Όλα τα παραπάνω είναι δένδρα ορεινής βλάστησης. Μόνο η λεύκα είναι σίγουρο οτι θα σου πιάσει,και πάλι όχι 100%.

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν Γεωπόνος της παρέας...

Λίγο εκτός θέματος, αλλά μια και η συζήτηση είναι για τα ξύλα και σε βρήκα εύκαιρο, θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιο είναι το πιο σκληρό ξύλο σύμφωνα με την κλίμακα Janka, που υπάρχει στην Ελλάδα. Έχω ακούσει ότι πρίνος είναι από τα σκληρότερα, αλλά δεν έχω καταφέρει να το διασταυρώσω.

 

Ευχαριστώ.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου