Προς το περιεχόμενο

Pedalboards. Παρουσιάστε!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω το συγκεκριμένο boss αλλα η εμπειρία μου με buffer & germanium transistors που έχει το fuzz factory και το μπουστερ σου υποθέτω, δεν ήταν καλή. Αλλάζει ο ήχος αρκετά όχι οτι είναι άσχημα αλλά αν θες να έχεις τον ίδιο ξέχνα το.

 

Αυτο υποψιάζομαι και εγω.  :-\

 

Πιστευεις θα εχω παρόμοιο προβλημα, αν χρησιμοποιήσω κάποιο tbp πεταλι, αντι του ls2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε τέτοια θέματα αν δεν δοκιμάσεις, δεν γίνεται να σιγουρευτείς. Εγώ ας πούμε τότε που χρησιμοποιούσα το LS-2, είχα στη μία λούπα distortion και boost, και στην άλλη ένα fuzz face (όλα true bypass πετάλια), και όλα καλά. Αργότερα που πήρα για ένα φεγγάρι το Toadworks Roundabout (που είναι true bypass), κάνοντας ακριβώς την ίδια σύνδεση τα πετάλια ακούγονταν με πολύ μικρότερη παρουσία.

 

Βέβαια κανένα από αυτά δεν είχαν germanium transistors, οπότε πιθανά να είναι λογικότερο στην περίπτωσή σου να θες να αρχίσεις από ένα true bypass looper. Δες κι εδώ:

http://www.loop-master.com/loopers-cleandirty-c-39.html

http://www.one-control.com/white-loop.html (στα 60 ευρώ από Γερμανία: http://www.loopersparadise.de/)

http://www.americanloopers.com/products/a-b-box-loop-selector-switcher-with-trails-spill-over

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες φορές μ αρεσει να ονειρεύομαι... Ειδικά οταν το τζόκερ εχει τζακποτ (παρότι δεν παίζω)

 

 

 

 

Χωρίς όνειρα την έχουμε πατήσει, υπολόγιζε κοντά στο δεκάρικο για τη συγκεκριμένη.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες φορές μ αρεσει να ονειρεύομαι... Ειδικά οταν το τζόκερ εχει τζακποτ (παρότι δεν παίζω)

 

 

 

 

Από τους τοπ επαγγελματίες του είδους οι κύριοι, αλλά για να πούμε και την αλήθεια, είτε φτιάχνουν board των 10000 που λέει ο zappa, είτε των 1000, ίδιο αποτέλεσμα βγαίνει (και πάντα ίδιο ρύθμισμα στα delays με μπόλικα repeats και τεράστια "λαμπερότητα" στις επαναλήψεις, χαρακτηριστικό, και too much για μένα). Αυτό για να βλέπουμε πόσο σημαντικός είναι ο παίχτης πρώτα από όλα (συνήθως ο ίδιος είναι) και η αισθητική του, και μετά ο ενισχυτής (πάντα παίζουν με κάτι βαρβάτο) και η κιθάρα (σχεδόν πάντα με μία Tyler διαστημόπλοιο).

 

Δεν χρειάζεσαι Pete Cornish και Κένταυρους για να ακουστείς απίστευτα από κει και πέρα (παραλογισμός η τιμολόγηση σε αυτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω δε θα έχεις θέμα, τώρα όπως είναι η σειρά σου έχεις καποιο πρόβλημα;

 

'Οχι. Με το zvex ff πρώτο και το treble booster (κλώνος του Rangemaster από τον BluePedals) δεύτερο, είμαι μια χαρά.

 

Ωστόσο, θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές, όταν παίζω, που θέλουν ολίγον tap dancing, οπότε ψάχνω να δω για κάποια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν έχεις θέμα με τα germanium πετάλια όταν έχεις true bypass πετάλι πριν.

 

ok! Σε ευχαριστώ, Μιχάλη!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους τοπ επαγγελματίες του είδους οι κύριοι, αλλά για να πούμε και την αλήθεια, είτε φτιάχνουν board των 10000 που λέει ο zappa, είτε των 1000, ίδιο αποτέλεσμα βγαίνει (και πάντα ίδιο ρύθμισμα στα delays με μπόλικα repeats και τεράστια "λαμπερότητα" στις επαναλήψεις, χαρακτηριστικό, και too much για μένα). Αυτό για να βλέπουμε πόσο σημαντικός είναι ο παίχτης πρώτα από όλα (συνήθως ο ίδιος είναι), και μετά ο ενισχυτής (πάντα παίζουν με κάτι βαρβάτο), και η κιθάρα (σχεδόν πάντα με μία Tyler διαστημόπλοιο).

 

Δεν χρειάζεσαι Pete Cornish και Κένταυρους για να ακουστείς απίστευτα από κει και πέρα (παραλογισμός η τιμολόγηση σε αυτά).

 

Σχεδόν σε όλα τα demos παίζει ο Dave Philips που είναι ο LA Sound Design, οπότε αν θες είναι πολύ λογικό να ακούγονται παρόμοια τα demos. Πάντα παίζει με ένα blackenship twinplex με μια tyler, ρυθμίζει τα πετάλια όπως του αρεσει, οπότε είτε με το echoplex είτε με το el capistan ο ήχος που θέλει είναι ένας και ξέρει να τον βγάλει. Τώρα αν τα klon ή τα cornish είναι υπερτιμολογησμένα ή οχι, είναι τεράστια κουβέντα. Cornish δεν έχω αλλα το klon αξίζει τα χρήματα που τα πουλούσε (270$ αν θυμάμαι καλά) και με το παραπάνω. Τώρα το οτι έχει φτάσει να πουλιέται 2000 είναι θέμα ζήτησης και προσφοράς.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου