Προς το περιεχόμενο

Κυμβαλο-πρότζεκτ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συμφορουμίτες νοιζάδες....

Εδώ και καιρό ο ήχος του 16αριου για τον κάδο crash που έχω δεν με ικανοποιεί(zildjian zbt) και αφού θα πάρω που θα πάρω ένα καινούργιο λέω το παλιό να το αξιοποιήσω δημιουργικά... Θα προσπαθήσω λοιπόν να το κάνω china 16"...

Εχω ήδη μερικά σφυριά,ίδια απ'αυτα που χρησιμοποιουν οι πιατινοκατασκευαστές,και εφ'οσον το πιατίνι έχει απο μόνο του hammering για μπούσουλα,θα προσπαθήσω αρχικά να στρέψω τα άκρα του προς τα πάνω και μετά την περιοχή γύρω από το bell ώστε να γουβώσει προς την αντίθετη μεριά... Και ο θεός βοηθός!

Θα σας κρατήσω ενήμερους... αν κάποιος το έχει αποτολμήσει και θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του,ας μας πει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι δεν το βαζεις απλα αναποδα στην βαση?

πιο πολλες πιθανοτητες πιστευω πως θα εχεις να εχεις εναν τσαιναοειδη ηχο! :)

 

εγω ενα παλιο κρας παντως το ειχα ετσι για καιρο! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός του ότι το θεωρώ πολυ δύσκολο να το πετύχεις να γυρίσει προς τα πάνω, πιστεύω πως ο ήχος θα παραμείνει "για τον κάδο".. δε θα γίνει china, απλώς θα "τενεκεδέψει" περισσότερο...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ακόμα ένα crash της πλάκας, όσο πιο φτηνό βρείς, και βαλτο πάνω στο zbt...

μια χαρά china θα έχεις...

Eγω έχω την εξής απορία, το σφυρί που το τσίμπησες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός του ότι το θεωρώ πολυ δύσκολο να το πετύχεις να γυρίσει προς τα πάνω, πιστεύω πως ο ήχος θα παραμείνει "για τον κάδο".. δε θα γίνει china, απλώς θα "τενεκεδέψει" περισσότερο...

 

δεν είναι δύσκολο αν σκεφτείς οτι πρώτα θα δοκιμάσω να το θερμάνω λιγο και μετά θα κάνω τη δουλειά... ο ήχος ας παραμείνει για τον κάδο... trashy να γουστάρουμε...  :P

 

το σφυρί δεν είναι δύσκολο...,το αγόρασα... χρησιμοποιείται γενικά στις μεταλλικές κατασκευές κλπ το θέμα είναι,ότι πρέπει να βρω και κάτι για να το χτυπάω πάνω,σαν αμόνι πχ,ή μεταλλικό κύλινδρο,συμπαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....θα σπασει 100% ...

 

σ'ευχαριστώ για το κουράγιο και την πολύτιμη πληροφορία...  ::)

 

(όχι δεν είναι ειρωνικό,καθε άλλο,αλλά αιτιολόγησε το κιόλας..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ευχαριστώ για το κουράγιο και την πολύτιμη πληροφορία...  ::)

 

(όχι δεν είναι ειρωνικό,καθε άλλο,αλλά αιτιολόγησε το κιόλας..)

 

ουτε εγω φιλε μου δεν θελω να σε ειρωνευτω.

τα πιατινια πλεον ειναι φτιαγμενα σε τορνο και σε πρεσσα.

το κραμα τους ειναι χαλκος-μπρουτζος και σε αρκετες περιπτωσεις ατσαλι.

το οποιο πρεσσαρεται σε καλουπι η σφυριλατειται κατω απο συγκεκριμενη θερμοκρασια ωστε να παραμενει ''ελαστικο'' κατα την δημιουργια του!

κατοπιν επεμβαινει το ''χερι'' του οργανοποιου ωστε να παραχθει το καλυτερο αποτελεσμα απο οποιες μικροατελειες.

η φυση του μεταλου παραμενει τοσο σκληρη ωστε να μπορουν να δημιουργηθουν ηχητικοι κραδασμοι απο αυτο..

 

εχω δοκιμασει κι εγω να κανω διαφορες παραλλαγες με πιατινια και παντα μου σπαγαν, (σε καποιο σημειο τορνεμενο απο κατασκευης).

 

τελος,

ΦΥΣΙΚΑ και να το δοκιμασεις !!!!

και αν εχεις καποιο αποτελεσμα να το ποσταρεις!!!!

καλες μουσικες!!!

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμασει κι εγω να κανω διαφορες παραλλαγες με πιατινια και παντα μου σπαγαν, (σε καποιο σημειο τορνεμενο απο κατασκευης).

 

 

αφου θερμανες το πιατο ή κρυο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου