Προς το περιεχόμενο

Kurzweil, Korg ή Yamaha για synth στα 1500€-2000€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις καλησπέρες μου σε όλους!

Ας μπούμε στο ψητό κατευθείαν. Σκέφτομαι να διαθέσω  γύρω στα 1500€-2000€ (το πολύ) για ένα synth 88-note. Ψάχνοντας στο dv247, έχω καταλήξει στα εξής:

 

-Kurzweil PC3x

-Korg M50-88

-Yamaha S90xs

 

Γενικά η YAMAHA ποτέ δε με ενθουσίαζε για τις δυνατότητες της και θεωρώ πως Korg & Kurzweil είναι αρκετά σεβαστές στο χώρο. Έχουν δυνατά μοντέλα.

Γιαυτό θέλω ν ακούσω και διάφορες γνώμες για τα τρία παραπάνω.

Γενικά θέλω να δουλεύω με ήχους, να τους περνάω από τον υπολογιστή και να τους πειράζω μέχρι ένα σημείο. Βέβαια το M50 ως workstation, θα κάνει πόλλα κ ακόμα περισότερα, αλλά για το PC3x θα θελα να μάθω από κανέναν που να χει ασχοληθεί μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητες του. Και γενικότερα με την εμπειρία του ο καθένας τι προτείνει.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Καλά τζαμαρίσματα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα το τι θεωρεις απο το να πας να ακουσεις το συγκεκριμενο οργανο απεχει πολυ φιλε μου......παντως η λυση και αυτο που θα σου πουνε ολοι ειναι να πας να τα ακουσεις ολα τα οργανα που εχεις διαλεξει και να καταληξεις σε αυτο που στο δικο σου αυτι ακουγετε καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί η Kurzweil να μοστράρει το PC3X για performance controller, αλλά έχει πολύ ανώτερο synth section από τα υπόλοιπα δύο. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα κανονικότατο synth workstation, αλλά χωρίς sampling. Το μεγάλο του μειονέκτημα είναι το user interface, το οποίο είναι αρκετά δύσκολο να δουλευτεί, δεδομένης της πολύ ισχυρής μηχανής σύνθεσης, που έχει συνδυαστεί με μία πολύ μικρή οθόνη.

 

Όπως και να 'χει, θεωρώ ότι είναι απαραίτητο να τα ακούσεις/δοκιμάσεις και τα τρία προκειμένου να αποφασίσεις ποιο σου ταιριάζει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι είδος μουσικής μιλάμε?

 

Γιατί το m50 έχει χάλια πιάνα αλλά δικό του pc editor και πολύ καλό synth section, αλλά η Kurzweil  στα πιάνα έιναι άπιαστη.... και η Yamaha προφέρει πάρα πολύ καλούς ακουστικούς ήχους σε σχέση με m50

Εκτός αν σε ενδιαφέρει να να δουλεύεις 88πληκτρο αποκλειτικά VSTi οπότε δεν σε ενδιαφέρουν οι εργοστασιακοί ήχοι τόσο...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι είδος μουσικής μιλάμε?

 

Γιατί το m50 έχει χάλια πιάνα αλλά δικό του pc editor και πολύ καλό synth section, αλλά η Kurzweil  στα πιάνα έιναι άπιαστη.... και η Yamaha προφέρει πάρα πολύ καλούς ακουστικούς ήχους σε σχέση με m50

Εκτός αν σε ενδιαφέρει να να δουλεύεις 88πληκτρο αποκλειτικά VSTi οπότε δεν σε ενδιαφέρουν οι εργοστασιακοί ήχοι τόσο...

 

Εντάξει όχι και χάλια πιάνα το Μ50 μην τρελαθούμε.... Μερικοί μου φαίνεται ότι έχετε κολλήσει στα "χαλια πιανα-ορχηστρικούς ήχους" που ίσχυαν για τα παλαιότερα korg (triton - tr κλπ) και το κολλάτε παντού. Τα πιάνα του Μ50 είναι πολύ έως εξαιρετικά καλά. Και μιλάω για τα presets. Οπότε σίγουρα αν πειραχτούν θα γίνουν καλύτερα.

 

Τώρα φίλε μου εφόσον έχεις σχεδόν αποκλείσει το yamaha (συμφωνώ) μπορείς να πας στο bon studio στα Εξάρχεια και να αράξεις με την ησυχία σου να δεις το M50 (πήγα πρόσφατα και έχουν και το 88άρι που θες) και το Kurzweil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει όχι και χάλια πιάνα το Μ50 μην τρελαθούμε.... Μερικοί μου φαίνεται ότι έχετε κολλήσει στα "χαλια πιανα-ορχηστρικούς ήχους" που ίσχυαν για τα παλαιότερα korg (triton - tr κλπ) και το κολλάτε παντού. Τα πιάνα του Μ50 είναι πολύ έως εξαιρετικά καλά. Και μιλάω για τα presets. Οπότε σίγουρα αν πειραχτούν θα γίνουν καλύτερα.

 

Τώρα φίλε μου εφόσον έχεις σχεδόν αποκλείσει το yamaha (συμφωνώ) μπορείς να πας στο bon studio στα Εξάρχεια και να αράξεις με την ησυχία σου να δεις το M50 (πήγα πρόσφατα και έχουν και το 88άρι που θες) και το Kurzweil.

 

Το έχω το m50 σε 61 πλήκτρα και το συνοδεύω ενίοτε με Roland Fantom X6 ή XP-60 σε live.... Ακόμα και το XP-60 που βασίζεται στο JV-1080 του 1995 έχει καλύτερο πιάνο (preset 64 voice piano) με οποιοδήποτε piano preset του m50 (Α-001 m3 mono piano&damper ή Α-026 SG-1D New Piano για παράδειγμα)

 

Όταν έχεις το Roland από κάτω (ή πάνω δεν έχει σημασία) σε stereo out εκεί φαίνεται η διαφoρά στα πιάνα... άλλωστε να μη ξεχνάμε ότι το m50 δεν έχει aftertouch και σου μαμάει το παίξιμο και το κλαβιέ του είναι casio/jumbo/psr 100 ευρώ τάξης

Και το m3 ίδια χάλια... στα πιάνα είναι μάπα...

Δεν ισχύει όμως το ίδιο για άλλες κατηγορίες ήχων αν και εγώ περίμενα περισσότερα από την Korg...

Έχω κολλήσει με αυτό το Fantom G τώρα και θα τα πουλήσω όλα να πάω να πάρω ένα το Πάσχα που έχει και προσφορές :P

 

Τι Kurzweil και π@π@ριές Roland Rules !

 

 

υγ. ναι ξέρω ότι είναι offtopic και δεν γράφει Roland στον τίτλο

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες! Ήταν αρκετά χρήσιμα αυτά που ακούστηκαν!

Γενικά πάντως (όπου και αν καταλήξω), θέλω αυτό που θα πάρω να 'χει πρώτα απ'όλα ''τούμπανο'' ήχο πιάνου καθώς και αρκετά καλούς ατμοσφαιρικούς ήχους (strings, choir, etc) και αξιοπρεπή lead ήχους.

Βέβαια ορθότατον αυτό που ακούστηκε, ότι πρέπει μόνος μου να το ψάξω και ν' ακούσω αυτό που με ικανοποιεί σε αποδόσεις. Πάντως ήθελα λίγο να πάρω γνώμες.

Ρεαλιστικά μιλώντας, έχουμε όλοι διαπιστώσει πως δεν υπάρχει κάτι που πραγματικά να τα χει όλα. Το καθένα υπερτερεί κάπου. Το θέμα είναι τι θέλει ο καθένας.

 

Ευχαριστώ για την κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ήχο δε λέω τίποτα, είναι θέμα γούστου.

Τα ακούς όλα και αποφασίζεις με το αυτί σου.

Αλλά από πλευράς ποιότητας κατασκευής, υλικών, κουμπιών, αντοχής στο χρόνο σε βαριά χρήση, ομοιομορφία στην αίσθηση των πλήκτρων, γραμμικοτητα δυναμικών και αντοχής σε μπουνιές/πεσίματα/κλπ η Υamaha δεν πιάνεται!

ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα (6) Υamaha που έχω δουλεύουν χρόνια τώρα σα σκυλιά χωρίς ούτε ένα πρόβλημα, ΟΛΑ ανεξαιρέτως τα (4) Κοrg που έχω έχουν παρουσιάσει προβλήματα hardware, και μόνο μια φορά έπαιξα σε Kurzweil που μου άρεσαν οι ήχοι αλλά τρεμόπαιζε η φωτεινότητα της οθόνης ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα το kurzweil k2600x μου εβγαλε προβληματα μετα απο ενα χρονο αγορας αλλα και παλι τους ηχους και τα πιανα της kurzweil δεν τα εχω βρει πουθενα.ειναι και θεμα γουστoυ βεβαια.αν καταληξεις στο pc3x περιμενε ενα μηνα να παρεις το pc3k το οποιο θα εχει και sample memory και θα δεχεται δειγματα απο τη σειρα k της kurzweil.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου