Προς το περιεχόμενο

Gibson es-137


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείχνει πολύ ενδιαφέρουσα, το σώμα της μοιάζει με την 175 που είναι εντελώς κούφια(και έχει συνεπώς προβλήματα feedback) αλλά είναι λίγο πιο λεπτή και έχει center block(ένα κομμάτι ξύλο στο κέντρο) στο οποίο βιδώνει το stop tailpiece και όχι το τραπεζοειδές που έχουν οι τελείως κούφιες.

Με λίγα λόγια, αν και θα είναι λίγο πιο βαριά, έχει μερικές ευκολίες που τις προσφέρει το center block, χάνοντας λίιιιγο απο τον χαρακτήρα της τελείως κούφιας.

 

Αν ρωτάς εμένα, θα μ άρεσε να της βάλω ένα bigsby και να την έχω για ακριβώς αυτό που είναι: μια κιθάρα ανάμεσα σε jazzbox και thinline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρωτάς εμένα, θα μ άρεσε να της βάλω ένα bigsby και να την έχω για ακριβώς αυτό που είναι: μια κιθάρα ανάμεσα σε jazzbox και thinline.

 

Καλα το βigsby επιβαλλεται  :P

απο οτι ειδα ειναι maple top ετσι;

επισης θα ηθελα να βγαινει με εβενο στην ταστιερα.

 

Πιστευεις απο ποιοτητα υστερει σε σχεση με τις υπολοιπες;

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τον ιδιο ηχο με την ES 335 & ειναι και ποιο ομορφη (ειδικα η Custom ειναι η απολυτη χλιδα),ειχα την αδελφη της καποτε (ES135) & μου αρεσε παρα πολυ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου ότι λόγω center block to bigsby μπαίνει πιο εύκολα, απ την περίπτωση μιας κούφιας. το maple top είναι καπλαμάς έτσι κι αλλιώς, το κέντρο της είναι μαόνι (σαν λες πωλ δηλαδή) και δεν βλέπω κανέναν λόγο να υστερεί σε ποιότητα από καμία της σειράς. Εν τω μεταξύ τσέκαρε αν βγαίνει και ένα custom μοντέλο που έχει έβενο ταστιέρα (μεγάλη πολυτέλεια στην όψη, κατα τ' άλλα εγώ δεν βρίσκω διαφορά από τον παλλίσανδρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(hijacking thread) SF τώρα που σε βρήκα, και μιας και μέχρι στιγμής σε θέματα ήχου οι συμβουλές σου ήταν πολύ εύστοχες, θές να περάσεις απο το http://www.noiz.gr/index.php?topic=178811.msg470757;topicseen#new να μου πείς μια γνώμη;

 

sorry για το διπλό ποστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα αυτη βασικα και ειναι πανεμορφη  :)

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/ES/Gibson-Custom/ES-137-Classic/Finishes.aspx

 

επειδη μου αρεσει και ο ηχος της 335 αμα μου λες οτι μοιαζουνε ισως ειναι καλη περιπτωση και σε λιγοτερα λεφτα.

 

Εν τω μεταξύ τσέκαρε αν βγαίνει και ένα custom μοντέλο που έχει έβενο ταστιέρα (μεγάλη πολυτέλεια στην όψη, κατα τ' άλλα εγώ δεν βρίσκω διαφορά από τον παλλίσανδρο).

 

υπαρχει στον thomann απο οτι εψαξα.

 

αθηνα υπαρχει περιπτωση να την βρω να την παιξω;

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι όντως περίπτωση στην φάτσα, και αν δεν κάνω λάθος δεν είναι και πανάκριβη.. Φοβάμαι ότι Αθήνα δεν την έχω δει, πάρε τηλέφωνο τους.. συνήθεις υπόπτους (Καγμάκη, Guitar Store) και που ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι όντως περίπτωση στην φάτσα, και αν δεν κάνω λάθος δεν είναι και πανάκριβη..

 

ειναι το πιο φ8ηνο μοντελο της σειρας es και για αυτο ρωτησα την γνωμη σας γιατι μου φανηκε περιεργο. αυτη με εβενο βεβαια ειναι λιγο τσιμπημενη.

 

Φοβάμαι ότι Αθήνα δεν την έχω δει, πάρε τηλέφωνο τους.. συνήθεις υπόπτους (Καγμάκη, Guitar Store) και που ξέρεις.

 

αυτο ειναι που με ξενερωνει γιατι δεν νιωθω ανετα γενικα σε αυτα τα μαγαζια :/

www.myspace.com/thepuzzle4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου