Προς το περιεχόμενο

Πολυτονικό σύστημα και άλλα ηδύποτα


ex-BitCollector

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ελληνικη γλωσσα πλεον ομως εχει προφορα;

σε σχεση με αλλες γλωσσες δηλαδη δεν πιστευω οτι κοιταμε το πως θα προφερουμε καποια λεξη. καταλαβαινετε πιστευω τι εννοω προφορα. [αυτο που δεν εχουν οι  -περισσοτεροι- ελληνες τραγουδιστες οταν τραγουδανε ξενα κομματια]

 

Φυσικά και έχει προφορά!

(Παραδείγματα των άκρων: "ζμπρώχνω" ή "σπρώχνω"; "ήλγιος" ή "ήλιος"; )

 

Ας μην μπερδεύουμε βέβαια την έννοια της λέξης "προφορά" με τις διάφορες τοπικές διαλέκτους και ιδιώματα, έτσι; Μιλάμε για την σωστή προφορά (ή, μάλλον, εκφορά) των λέξεων της ελληνικής γλώσσας, με βάση τους γραμματικούς και φωνητικούς κανόνες που ίσχυαν και ισχύουν.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο πόλεμος πολυτονικού - μονοτονικού είχε τελειώσει προτού βγει το προεδρικό διάταγμα. Είχε κριθεί στην πράξη, και η γλώσσα διαμορφώνεται και από τους λόγιους και από το λαό. Στην Ελλάδα είχαμε την ατυχια βέβαια να έχουμε και το τερατούργημα της καθαρεύουσας, το οποίο καταργήθηκε λίγα χρόνια πριν το πολυτονικό, αλλιώς θα λέγαμε "οι μαγνήται σφυρίζωσι"

 

Τα επιχειρήματα υπέρ του πολυτονικού μου π.χ. του Ράμφου (ο οποίος όπως όλοι μας δικαιούται να έχει τις εμμονές του) μου φαίνονται υπερβολικά επιτηδευμένα, λέει π.χ. ασυρματιστή με οξεία είναι αιτιατική και με περισπωμένη γενική. Όμως ο ασυρματιστής είναι μια νέα λέξη, και αν θέλουμε να τη γράφουμε με "παλιούς" κανόνες τότε ας γράψουμε του ασυρματιστού με περισπωμένη να τελειώνουμε. Το να γράφουμε του ασυρματιστή με περισπωμένη είναι σα να φοράμε κουστούμι με την περικεφαλαία του Μιλτιάδη, κατά την ταπεινότατη γνώμη μου.

 

Όσον αφορά την απλοποίηση της ορθογραφίας, ας μην ξεχνάμε ότι δεν είμαστε η μόνη γλώσσα που έχει αυτό που στην πληροφορική λέμε "πλεονασμό", δηλαδή περισσότερα σύμβολα από ό,τι χρειάζεται. Και οι Άγγλοι κάνουν ορθογραφικά λάθη, άλλου είδους από τα δικά μας, και οι Γάλλοι, κλπ. Ο πλεονασμός σε μια γλώσσα δεν είναι κακό πράγμα, η υπερβολική σχεδόν μυστικιστική πολυπλοκότητα είναι. Και μην ξεχνάμε ότι ο διαφωτισμός στηρίχτηκε στην διάδοση των ιδεών και της μόρφωσης σε όλους. Αλλιώς θα είχαμε ακόμα ιερο-γλυφικά  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε θα σε στειλω και εγω... ;D

 

μα και οι ΤΟΝΟΙ το κανουν αυτο (πως θα κατανοησει καποιος τις ΣΥΝΘΕΤΕΣ λεξεις αν δεν γνωριζει στιξη?)

 

και αντιγραφω (τι ΟΜΟΡΦΟ που ειναι το κειμενο με τη ΣΩΣΤΗ στιξη by the way... ;D)

 

Και σου ΞΑΝΑ-ξανα-φερνω το παραδειγμα των ΙΑΠΩΝΩΝ που δεν "απλοποιουν" τη γλωσσα τους και την διατηρουν ΠΑΝΔΥΣΚΟΛΗ (οσον αφορα το γραπτο κομματι της) ενω θα μπορουσαν να την κανουν ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ.....

 

θέλω Σαντορίνη, μπορείς;

 

στίξη αγαπητέ είναι τα κόμματα, τελείες κλπ... μπερδεύτηκες... βρίσκεσαι ήδη καθ' οδόν προς τέξας... ίιιιιιχαααααααααααααα....

 

και οι τόνοι δεν βοηθούν στην ετυμολογία... μόνο η ορθογραφία... π.χ τα πνεύματα χάνονται όταν οι λέξεις "κολλάνε" μεταξύ τους για φτιάξουν μια νέα... και οι τόνοι μετακινούνται ή επίσης εξαφανίζονται, όπως στη λέξη "μεταβολισμός"

 

το μόνο που θα παραδεχθώ είναι ότι αν δεν ξέρεις πως η λέξη δασύνεται δεν ξέρεις και ότι το Τ θα γίνει Θ όταν κολλήσει το "μετα-" στην αρχή της...

 

με βάση το "επιχείρημα" περί εξάσκησης ευφυίας με τη γλωσσική πολυπλοκότητα, θα έπρεπε να ήταν ασύλληπτης ευφυίας οι Ιάπωνες και οι Κινέζοι, συγκριτικά με π.χ. ιταλούς, είναι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ κάποιες παρατηρήσεις εξ απαλών ονύχων.

 

Κατ' αρχήν, νομίζω ότι κάποιοι μεγενθύνουν το δήθεν πρόβλημα που προέκυψε από την κατάργηση των πνευμάτων και της περισπωμένης, συσχετίζοντάς το με το χαμηλό μορφωτικό επίπεδο των Ελλήνων. Ως αναφορά την κατάργηση των "αι" και "οι", συμφωνώ ότι κάτι τέτοιο δεν θα αποτελούσε απλούστευση (όπως το μονοτονικό), αλλά αλλοίωση της γλώσσας και της ετυμολογίας της.

 

Οπότε, ας μην δημιουργούμε ψεύτικα διλλήματα του τύπου "πολυτονικό ή καταστροφή της γλώσσας". Η ζάμπλουτη ελληνική γλώσσα διατηρεί τον πλούτο της και μετά από παρεμβάσεις που γίνονται για καθαρά πρακτικούς λόγους.

 

Σωστός;  ;)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Υπάρχουν άλλοι 5 σολοικισμοί στο post μου. Όποιος τους βρει όλους κερδίζει ένα σετ χορδών.

Μάρκα και διάμετροι please.

Την μία την έχω κερδίσει ήδη;

Πρέπει και τα έξη;

 

Στα χιλιάδες "δάνεια" από άλλες γλώσσες, πως καθορίζονται οι βαρείες και υπογεγραμμένες;

 

Φυσικά και έχει προφορά!

(Παραδείγματα των άκρων: "ζμπρώχνω" ή "σπρώχνω"; "ήλγιος" ή "ήλιος"; )

Η σύζυγός μου μου ανακοίνωσε προ ημερών ότι ξεκίνησε εκστρατεία για όλα αυτά με έμφαση στο "συγγραφέας" (σε σχέση με το χρησιμοποιούμενο "συγκραφέας")

 

Ο πόλεμος πολυτονικού - μονοτονικού είχε τελειώσει προτού βγει το προεδρικό διάταγμα. Είχε κριθεί στην πράξη, και η γλώσσα διαμορφώνεται και από τους λόγιους και από το λαό.

Μικρέ Σκάντζε τίποτα δεν έχει κριθεί μεχρι να τραγουδήσει ο Νίκος.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βάση το "επιχείρημα" περί εξάσκησης ευφυίας με τη γλωσσική πολυπλοκότητα, θα έπρεπε να ήταν ασύλληπτης ευφυίας οι Ιάπωνες και οι Κινέζοι, συγκριτικά με π.χ. ιταλούς, είναι;

 

Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν η γλωσσική πολυπλοκότητα εξασκεί ή όχι την ευφυία (που την εξασκεί αλλιώς θα ζωγραφίζαμε ακόμα σπηλιές) αλλά με το γεγονός ότι η γλωσσικη εξάσκηση π.χ. μέσω του διαβάσματος και της ορθής γραφής, είναι ξεχασμένο άθλημα διεθνώς και μάλλον διαχρονικώς.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά με το γεγονός ότι η γλωσσικη εξάσκηση π.χ. μέσω του διαβάσματος και της ορθής γραφής, είναι ξεχασμένο άθλημα διεθνώς και μάλλον διαχρονικώς.

???

Τι εννοείς ;

Πως αλλιώς γίνεται;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός;  ;)

Είσαι πολύ κοντά, υπάρχει άλλο ένα. ;)

 

Η σύζυγός μου μου ανακοίνωσε προ ημερών ότι ξεκίνησε εκστρατεία για όλα αυτά με έμφαση στο "συγγραφέας" (σε σχέση με το χρησιμοποιούμενο "συγκραφέας")

Αμήν. Έχω σιχαθεί να ακούω (και να διαβάζω) για συγκραφείς και έγκραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν η γλωσσική πολυπλοκότητα εξασκεί ή όχι την ευφυία (που την εξασκεί αλλιώς θα ζωγραφίζαμε ακόμα σπηλιές) αλλά με το γεγονός ότι η γλωσσικη εξάσκηση π.χ. μέσω του διαβάσματος και της ορθής γραφής, είναι ξεχασμένο άθλημα διεθνώς και μάλλον διαχρονικώς.

 

???

 

με έχασες καθολικά και απόλυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] ας μην δημιουργούμε ψεύτικα [...]

 

αφτο ίνε?

 

σα να φοράμε κουστούμι με την περικεφαλαία του Μιλτιάδη,

με φώναξε κανείς;

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου