Προς το περιεχόμενο

λάμπες για ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι να κανεις κατι τετοιο στον ενισχυτη σου?Δεν τον λυπασαι?

 

Παντως αν θες μπορεις

 

http://www.tonetronix.com/c/THD-Yellow-Jacket-EL84-Power-Tube-Converters/THD-Yellow-Jacket-EL84-Power-Tube-Converters.html

 

πιστέυεις πως θα χαλάσει ο ήχος δηλαδή? ξέρεις έχω άγνοια απο λάμπες γενικά  ???. ψάχνομαι...

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι εύκολο! Μόνο με τα Yellow Jackets που πόσταρε ο SF. Αλλά αν έχεις 400V-450V στην άνοδο δεν θα πρότεινα να βάλεις EL84.

 

Ίσως με EL34, αν θες.

 

μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς μίξη? και με ποιά λογική θα γίνει αυτό, τι περιμένω μετά δηλαδή?

Εννοώ άλλη μάρκα στην θέση V1, άλλη στο drive κανάλι, άλλη στη phase splitter και τέτοια.  ;D

H κάθε ECC83/12AX7 πχ J/J, TungSol, Sovtek, κτλ έχει άλλο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εννοώ άλλη μάρκα στην θέση V1, άλλη στο drive κανάλι, άλλη στη phase splitter και τέτοια.  ;D

H κάθε ECC83/12AX7 πχ J/J, TungSol, Sovtek, κτλ έχει άλλο ήχο.

 

χμμ φαίνεται καλη ιδέα και μου αρέσουν οι πειραματισμοί. θα πρέπει βέβαια να ξέρω τι περίπου να περίμένω απο την κάθε λάμπα? η τις βάζω σε τυχαία θέση και τις αλλάζω κατα βούληση?

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστέυεις πως θα χαλάσει ο ήχος δηλαδή? ξέρεις έχω άγνοια απο λάμπες γενικά  ???. ψάχνομαι...

 

γενικα δεν χρειαζεται να το πειραξεις το μηχανημα ,ειδικα αν εχεις αγνοια,βαλε τον ιδιο τυπο λυχνιων με αυτες που ηδη φοραει,υπαρχει καποιος λογος που ο κατασκευαστης τις εβαλε.

 

εγω στη θεση σου δεν θα αλλαζα καν τις προενισχυτικες μια και κρατανε ..επ'απειρον (εχω τις ιδιες προενισχυτικες στον ενισχυτη μου απο το....1995....)

 

μη περιμενεις να ακουσεις και καμμια ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα απο αυτες εκτος ισως απο τη θεση V1 αν βαλεις lower gain tubes (12au7,12ay7,etc)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα δεν χρειαζεται να το πειραξεις το μηχανημα ,ειδικα αν εχεις αγνοια,βαλε τον ιδιο τυπο λυχνιων με αυτες που ηδη φοραει,υπαρχει καποιος λογος που ο κατασκευαστης τις εβαλε.

 

εγω στη θεση σου δεν θα αλλαζα καν τις προενισχυτικες μια και κρατανε ..επ'απειρον (εχω τις ιδιες προενισχυτικες στον ενισχυτη μου απο το....1995....)

 

μη περιμενεις να ακουσεις και καμμια ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα απο αυτες εκτος ισως απο τη θεση V1 αν βαλεις lower gain tubes (12au7,12ay7,etc)

 

thanks SF αυτό θα κάνω και μετά βλέπουμε. Θα βάλω 4 jj και να κάτι δεν πάει καλά, αλλάζω και τις ''μικρές''

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι εύκολο! Μόνο με τα Yellow Jackets που πόσταρε ο SF. Αλλά αν έχεις 400V-450V στην άνοδο δεν θα πρότεινα να βάλεις EL84.

+1000

Οι EL84 δουλεύουν στα 300V περίπου για να δώσουν 17W max. υπάρχουν βέβαια και εργοστασιακές περιπτώσεις όπου τις υπεροδηγούν στα 400V-420V για 25W, αλλά αυτό συνεπάγεται με "ελαφρά" παραμόρφωση σε mid-volume στα καθαρά και μείωση της ζωής της λυχνίας στο 1/3.

 

Γνώμη μου και εμένα οι TungSol 5881 http://www.tubedepot.com/ts-5881.html , πολύ καλή ποιότητα, μεγάλη ανοχή στις τάσεις.

Σε κάθε περίπτωση θα πρότεινα και re-bias.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα παίζονται στην σχεδίαση!

 

Με τον κατάλληλο εξόδου, σωστό bias και το κατάλληλο ηχείο μπορούν να έχουν απίστευτο χαμηλό.

 

 

 

Ας μην ξεχνάμε και την προενίσχυση.... ένας σημαντικός παράγοντας για το τι περνάει στο τελικό στάδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου