Προς το περιεχόμενο

λάμπες για ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για χαρά παιδιά,

 

έχω στα χέρια μου εναν Marshall 30th Anniversary 6001 και θέλω να αλλάξω τις λάμπες καθώς τα έχουν παίξει....ανεβοκατεβαίνει η ένταση και κάνει κατι περίεργα ...

 

φοράει 4 5881 και 7 ECC83 (12AX7). έχετε κάτι να προτείνετε για να τον κάνω να κελαϊδήσει? μάρκα και τύπο λάμπας θα ήθελα να μου προτείνετε.

 

thanks!!!

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ακούσει καλά λόγια και το σκέφτηκα και εγώ. πώς είναι? θέλω γλύκα και ατάκα για blues. τις έχεις δοκιμάσει σε marshall?

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με JJ εχεις ωραια γλυκα και τρομερο attack. Ναι τις εχω πανω στον 1987 μου και εναν καινουριο MA50H! Επισης ειναι απιστευτες για υπεροδηγηση!

Θα μεινεις ευχαριστημενος!

 

Υ.Γ. Μολις αλλαξεις τις λαμπες σου πες τους να σου κανουν και μια ρυθμιση για το ρευμα(γιατο δε ξερω αν το κανουν αυτο στανταρ!)

...PLAY LOUD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks panagioti!!! φαίνονται καλή περίπτωση και θα τις δοκιμάσω!!! ;D ξέρεις ποιο είναι το αντίστχο των 5881 σε jj tubes? μιλάς για rebias μάλλον... ναι!! θα τους πω !!!

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 5881 δεν ειναι "αντιστοιχες" με τις 6L6 ,μπορεις ομως ανετα να τις αλλαξεις με 6L6 (οι περισσοτερες νεες 5881 που κυκλοφορουν ειναι μουφα ετσι κι αλλοιως).

Πολυ καλες νεες λυχνιες 6L6 ειναι οι JJ που σου εχουν ηδη προτεινει  & οι  TAD 6L6GC-STR.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπερδέψω κι άλλο την κατάσταση αλλά θα προτείνω τις καταπληκτικές TungSol! Είτε τις καταπληκτικές της 5881 που είναι ίσως η καλύτερη 5881 αυτή την στιγμή, είτε τις 6L6. Μάλιστα, 6L6 έχει την STR και την Big Bulb η οποία είναι απίστευτη!

 

Αλλά θα πρέπει να αποφασίσεις αν τελικά θα αλλάξεις τύπο τελικών στον ενισχυτή σου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Για προενισχύτριες θα πρότεινα να κάνεις μίξη. Ανάλογα τι κάνει η κάθε μία να επιλέξεις και διαφορετική. Θα έχεις και το πλεονέκτημα για μελλοντικούς πειραματισμούς... πχ να βάλω την J/J στην θέση της TungSol και τέτοια  ;D

 

Οι J/J πάντως είναι μια καλή και οικονομική λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 5881 δεν ειναι "αντιστοιχες" με τις 6L6 ,μπορεις ομως ανετα να τις αλλαξεις με 6L6 (οι περισσοτερες νεες 5881 που κυκλοφορουν ειναι μουφα ετσι κι αλλοιως).

Πολυ καλες νεες λυχνιες 6L6 ειναι οι JJ που σου εχουν ηδη προτεινει  & οι  TAD 6L6GC-STR.

 

μπορώ μήπως να τις αλλάξω με el84 με κάποια μόντα? μια ιδέα...

 

 

 

 

 

Για προενισχύτριες θα πρότεινα να κάνεις μίξη. Ανάλογα τι κάνει η κάθε μία να επιλέξεις και διαφορετική. Θα έχεις και το πλεονέκτημα για μελλοντικούς πειραματισμούς... πχ να βάλω την J/J στην θέση της TungSol και τέτοια  ;D

 

Οι J/J πάντως είναι μια καλή και οικονομική λύση!

 

μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς μίξη? και με ποιά λογική θα γίνει αυτό, τι περιμένω μετά δηλαδή?

 

thanks guys ;D ;D ;D

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ μήπως να τις αλλάξω με el84 με κάποια μόντα? μια ιδέα...

 

 

Γιατι να κανεις κατι τετοιο στον ενισχυτη σου?Δεν τον λυπασαι?

 

Παντως αν θες μπορεις

 

http://www.tonetronix.com/c/THD-Yellow-Jacket-EL84-Power-Tube-Converters/THD-Yellow-Jacket-EL84-Power-Tube-Converters.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου