Προς το περιεχόμενο

Stray Cat Strat (Gretsch g5120 electromatic review)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Εδω και μερικες μερες ειμαι κατοχος της Gretsch g5120 electromatic. Προσπαθησα να βρω διαφορες παρουσιασεις στο internet και γενικα να ρωτησω και να μαθω γνωμες πριν την παρω, αλλα τελικα απετυχα και ετσι ας πουμε οτι ''ρισκαρα'' και την πηρα στα τυφλα. Για καποιον λογο το pc δεν αναγνωριζει τις φωτογραφιες που εχω τραβηξει, οποτε αρκουμαι σ'αυτο το link:  http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Gretsch-G5120-Electromatic-Hollow-Body-Walnut/art-GIT0018917-000

  Πρωτες εντυπωσεις: Η κιθαρα ειναι πολυ ομορφη, ετσι ακριβως οπως την περιμενεις. Οι φωτογραφιες των site δεν την ''ωραιοποιουν, και η πραγματικοτητα ειναι ιδια και ακομα καλυτερη!(Ας σημειωθει οτι δεν ειχα ποτε καποια gretsch ακριβης σειρας).

  Δευτερες (και προς το παρον τελικες) εντυπωσεις: Παιζοντας, κατ'αρχην, ακουστικα την κιθαρα παρατηρησα πως ειναι πιο ευκολοπαιχτη απ'οτι φαινοταν. Νομιζα πως θα εχει την αισθηση μιας κανονικης ακουστικης(αυτο οφειλεται σε μια κοπια που ειχα καποτε), αλλα τελικα ειναι πολυ πιο ευκολη. Σιγουρα ομως ειναι πιο δυσκολη ή ,καλυτερα, ''διαφορετικη'' απο μια κανονικη ηλεκτρικη (fender, gibson κλπ). Απο κει και περα, ο ηχος της (ακουστικο παιξιμο) ειναι αρκετα καλος. Αρκετα δυνατος, λιγο χαμηλοτερος απο μια κανονικη ακουστικη, χωρις τον ογκο στα μπασα. Ας σημειωθει οτι μερικες φορες ακουω και καποιες αρμονικες που φαινεται να οφειλονται σε συντονισμο καποιου μεταλλου. Οχι ομως παντα, και οχι οταν η κιθαρα παιζει σε ενισχυτη.

  Σε ενισχυτη τωρα: Πολυ καλυτερη απ'οτι φανταζομουν. Εβγαλα μια προβα με αυτην για να τη δοκιμασω, και τα καταφερε μια χαρα. Ωστοσο, δεν ειναι αυτο ακριβως που θες. Οι μαγνητες (και ειδικα ο bridge) ακουγεται καπως θολος. Για να πετυχω κατι παραπλησιο με τους γνωστους rockabilly και surf ηχους, αναγκαστικα να βαλω σχεδον τερμα τα πριμα του ενισχυτη και να κοψω μπασα. Ετσι ηταν πολυ καλυτερα, αλλα οχι εντελως ικανοποιητικα. Επισης η κιθαρα εχει εξαιρετικα χαμηλο output. Για να εχω ιδια ενταση με τις αλλες μου κιθαρες, ανεβαζω το volume του ενισχυτη +1/4! Anyway, η αναβαθμιση των μαγνητων σε tv jones ειναι μαλλον μονοδρομος. Το εντυπωσιακο ειναι οτι καθως παιζεις νιωθεις τις δονησεις της κιθαρας στην κοιλια σου, λογω σκαφους! Ετσι δημιουργουνται και αρκετα feedback και σε clean και σε distorted ηχους, τα οποια ομως ειναι ομορφα και ευκολα ελεγχομενα. Γενικα η κιθαρα παιζει μια χαρα, με μοναδικο μειον τους οχι πολυ καλους μαγνητες. Επισης δεν παρατηρησα προβληματα κουρδισματος, intonation κλπ.

  Αυτα τα ολιγα προς το παρον. Παραθετω ενα clip, για να την ακουσετε, σημειωνοντας οτι ειναι γραμενο με guitar rig. Σε πραγματικο setup καταφερα καλυτερο ηχο, αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχω τη δυνατοτητα ηχογραφησης. Εχω παιξει τα ρυθμικα με το neck pickup και τα σολιστικα με το bridge. Επισης, το backing track(μπασο-τυμπανα) δεν εχει φωνητικα και ετσι προσπαθησα να περασω κατι παραπλησιο με τη γραμη της φωνης, με την κιθαρα, για να κρατιεται το ενδιαφερον στο clip.(please μη συγκρινετε το παιξιμο μου με αυτο του Setzer :-X)

stray.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλόπαιχτη να 'ναι.Σε τι ενισχυτή τη δοκίμασες;

 

Το κλιπάκι δεν το άκουσα, δεν έχω ήχο, γι΄αυτό και δε σχολιάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτη να 'ναι.Σε τι ενισχυτή τη δοκίμασες;

 

Το κλιπάκι δεν το άκουσα, δεν έχω ήχο, γι΄αυτό και δε σχολιάζω...

Ευχαριστω πολυ! Την δοκιμασα σε εναν fender blues deluxe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάξεις μαγνήτες, ανέβασε κλιπάκι και εντυπώσεις.Με ενδιαφέρει και μένα η αγορά μιας Gretsch (άτιμο G.A.S.)και θα 'θελα να ξέρω τι αναβαθμίσεις θα χρειαστεί να κάνω.

Argytar ακούς; Τα φώτα σου, παρακαλώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάξεις μαγνήτες, ανέβασε κλιπάκι και εντυπώσεις.Με ενδιαφέρει και μένα η αγορά μιας Gretsch (άτιμο G.A.S.)και θα 'θελα να ξέρω τι αναβαθμίσεις θα χρειαστεί να κάνω.

Argytar ακούς; Τα φώτα σου, παρακαλώ!

Ναι, σιγουρα θα επανελθω με tv jones ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου