Προς το περιεχόμενο

Stray Cat Strat (Gretsch g5120 electromatic review)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γεια και καλοπαιχτη!  :)

Αν εξαιρεσεις τα κλειδια που δεν μ' αρεσουν, η υπολοιπη ειναι μια κουκλα. Καιρο τωρα χαλβαδιαζω κι εγω μια, αλλα ημουν επιφυλακτικος για την ποιοτητα κατασκευης και τους μαγνητες.

Οι υποψιες μου οσον αφορα τους μαγνητες επιβεβαιωνονται απο τα λεγομενα σου, αν και στο κλιπακι δεν ακουγεται και ασχημα. Απο ποιοτητα κατασκευης πως τα παει? Ειδικα τα ταστα, ειναι σωστα φτιαγμενα και ανετα στο παιξιμο?

 

Αλλη ερωτηση: Ενα σετακι tv jones ποσο θα παει για να την αναβαθμισεις? Μηπως τελικα αξιζει να δωσει κανεις κατι παραπανω για μια καλυτερη (σε λογικα πλαισια τιμης) σαν αυτη?

http://www.thomann.de/gr/gretsch_g5191bk_tim_armstrong.htm

 

Κατ'αρχην ευχαριστω! Τα κλειδια ηταν κατι που οντως περιμενα να σχολιασουν οι περισσοτεροι! Εμενα παντως δε με χαλαν(ή δεν πρεπει να με χαλαν... ;D)

Δεν ειμαι και Ο γνωστης, αλλα νομιζω πως απο αποψη κατασκευης ολα ειναι αψογα. Τα ταστα πολυ καλα και βολικα! Ακομα και για τους μαγνητες στη σημερινη προβα καταλαβα πως στο πρωτο post ημουν λιγο υπερβολικος. Τελικα ειναι πολυ καλυτεροι απ'οσο νομιζα. Ειδικα ο neck μου αρεσε πολυ! Mellow ηχος, και συγχρονως clear, χωρις τη θαμπαδα των κλασσικων διπλων! Αλλα και ο bridge μου αρεσε. Αυτος ειναι λιγο πιο θαμπος, αλλα με σωστες ρυθμισεις κατι γινεται. Γενικα παιζαν καλα, παντα ομως με τα πριμα του ενισχυτη στα 3/4. Ειναι νομιζω απ'την κατασκευη τους λιγο μπασοι. Σιγουρα θα βαλω tv jones καποια στιγμη, αλλα πλεον αυτο δε σημαινει πως η κιθαρα δεν παιζει ετσι πως ειναι. Θα ανεβασω και λιγο τη ρυθμιση τους για να παρω περισσοτερο output.

Tv jones νομιζω πως μπορεις να βρεις στο ebay σε πολυ καλυτερη τιμη απο αυτην των γερμανικων-αγγλικων κλπ καταστηματων. Τωρα, την κιθαρα που προτεινεις δε την ξερω, αλλα τιποτα δε μου λεει οτι ειναι ''ανωτερη''. Παλι το tv jones set θα το χρειαστεις, επισης ειναι signature model, που εξηγει και τα παραπανω χρηματα, αλλα το σημαντικοτερο: ΔΕΝ ΕΧΕΙ BIGSBY! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...αλλα το σημαντικοτερο: ΔΕΝ ΕΧΕΙ BIGSBY! ;D

 

Οντως. Χωρις bigsby μιλαμε για αλλο χαρακτηρα κιθαρας.

Το ειδα μετα αλλα ειχα ηδη κανει το ποστ οποτε...  ;)

 

Οποτε τα made in korea οργανα αποδεικνυονται για μια ακομα φορα καλη περιπτωση.

Τα εχω σε απειρως μεγαλυτερη εκτιμηση απο τα made in china/indonesia (οπως και τα αυτοκινητα τους βεβαια ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου