Προς το περιεχόμενο

συσκευή ηχογράφησης σε mp3


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. θέλω να μπορώ να κάνω ηχογράφηση (όχι εξωτερική) κυριολεκτικά στον δρόμο!!!! Εξηγούμαι:

 

Αναζητώ (αν υπάρχει) μια συσκευή σε μέγεθος κινητού τηλεφώνου όπου να βάζεις να παίζει ένα mp3 αρχείο (το οποίο θα έχω δημιουργήσει εγώ από πριν με την μουσική μόνο ενός κομματιού) και απλά να συνδέω ένα μικρόφωνο πάνω στην συσκευή, και να γράφει την φωνή από πάνω και όλο το αποτέλεσμα να το γράφει σε mp3 αρχείο.

 

Αν δεν υπάρχει ακριβώς κάτι τέτοιο, εντάξει έχω μια μικρή κονσολίτσα φορητή όπου μπορώ να συνδέσω πάνω της το μικρόφωνο και ενα ξεχωριστό mp3 player που θα παίζει την μουσική και να συνδέσω την έξοδο της κονσόλας στην συσκευή εγγραφής που ψάχνω.

 

Απλά θέλω να αποφύγω την χρήση υπολογιστή και να έχω την συσκευή ηχογράφησης στην τσέπη μου!

 

Υπάρχει τέτοια συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δε ξέρω αν υπάρχει, αλλά πιστεύω ότι για iphone/android phones κάτι θα υπάρχει...

 

Πρακτικά θες ένα sequencer 2 καναλιών σε φορητή συσκευή.

 

Το ερώτημά μου είναι: Γιατί; Γιατί αν είναι για syncing με video υπάρχουν και άλλοι τρόποι να το κάνεις... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας. θέλω να μπορώ να κάνω ηχογράφηση (όχι εξωτερική) κυριολεκτικά στον δρόμο!!!! Εξηγούμαι:

 

Αναζητώ (αν υπάρχει) μια συσκευή σε μέγεθος κινητού τηλεφώνου όπου να βάζεις να παίζει ένα mp3 αρχείο (το οποίο θα έχω δημιουργήσει εγώ από πριν με την μουσική μόνο ενός κομματιού) και απλά να συνδέω ένα μικρόφωνο πάνω στην συσκευή, και να γράφει την φωνή από πάνω και όλο το αποτέλεσμα να το γράφει σε mp3 αρχείο.

 

Αν δεν υπάρχει ακριβώς κάτι τέτοιο, εντάξει έχω μια μικρή κονσολίτσα φορητή όπου μπορώ να συνδέσω πάνω της το μικρόφωνο και ενα ξεχωριστό mp3 player που θα παίζει την μουσική και να συνδέσω την έξοδο της κονσόλας στην συσκευή εγγραφής που ψάχνω.

 

Απλά θέλω να αποφύγω την χρήση υπολογιστή και να έχω την συσκευή ηχογράφησης στην τσέπη μου!

 

Υπάρχει τέτοια συσκευή;

 

Δεν ειναι ακριβως ετσι,

Αλλα το πιο κοντινο σε αυτο που λες νομιζω οτι ειναι αυτο

 

http://www.zoom.co.jp/english/products/h1/

 

Το πατας ηχογραφει και το ετρατεπει σε mp3 σε μια καρτουλά που εχει.

Απλα για να το ακουσεις θες υπολογιστη.

 

Παντως κανει πολλα πραματα, μετατρεπει σε wav αν θες και γενικα χρησιμοποιειται σαν πυκνωτικο μικροφωνο και μπορεις να δημιουργησεις αρκετα πραματα.

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα σε ενα μαγαζί με ηλεκτρονικά και μου έδειξαν την εξής οικονομική λύση

http://www.electroworld.gr/site/product.jsp?catid=10099785&cmicc=skroutz

όμως βλέπω ότι αυτό δεν έχει USB κάτι που με ενδιαφέρει για να το συνδέσω σε υπολογιστή μετά.

 

Προκειμένου να μπορώ να κάνω κυριολεκτικά "ηχογράφηση στον δρόμο", θα με ενδιέφερε να βάζω το mp3 αρχείο (με την μουσική μόνο) να παίζει στην συσκευή αυτή και ταυτόχρονα να γράφω από πάνω την φωνή, και το αποτέλεσμα (μουσική και φωνή) να το αποθηκεύω σε ένα τελικό αρχείο mp3 και μετά να το ακούω.

 

Ο πωλητής δεν ήξερε να μου πει περισσότερες λεπτομέρειες... Ελπίζω κάποιος εδώ στο forum να μπορεί να με διαφωτίσει.

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω ψάχνω τρόπο να κάνω καλή ηχογράφηση "στο δρόμο". Να είμαι πχ σε μια παραλία, στον δρόμο, στο αυτοκίνητο, στην εξοχή κλπ και εκεί να βάλω την μουσική με το mp3 να παίζει και εγώ να γράψω από πάνω τα φωνητικά.

 

πολλά ζητάω?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ. ναι όντως κάτι τέτοιο χρειάζομαι μάλλον αυτό ακριβώς χρειάζομαι.

 

Ακριβούτσικες συκευές όμως. ΥΠάρχει κάτι πιο οικονομικό? δεν θέλω και πολλά χαρακτηριστικά. Βασικά μόνο να μπορεί να παίξει ένα mp3 αρχείο μουσικής (που θα το έχω φτιάξει εγώ από πριν στον υπολογιστή ή στο studio) και το μόνο που θέλω είναι να γράψω τα φωνητικά από πάνω. 2 κανάλια δηλαδή θα μου αρκούσαν. Το ένα να παίζει το mp3 και το άλλο να γράφει την φωνή

 

υπάρχει κάτι πιο οικονομικό στην τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προηγούμενο μοντέλο μεταχειρισμένο:

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=100996

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=118516

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=118047

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι πιό φθηνό;

Θα το βρεις στην Ελληνική αγορά περίπου στα 230~240 ευρώ με εγγύηση - υποστήριξη κλπ.

Διαφορετικά ψάξε για μεταχειρισμένο (χωρίς εγγύηση) αν βρεις το ίδιο ή το προηγούμενο μοντέλο, αυτό, με τις ανάλογες δυνατότητες και επιδόσεις.

Άλλη λύση είναι εάν έχεις iPhone να κατεβάσεις κάποιο φθηνό ή δωρεάν application και να κάνεις την δουλειά σου. Μάλλον δεν έχεις iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@manosx

Νομίζω πως δεν είναι ακριβώς το ίδιο.

 

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά έχω την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο Tascam είναι απλό stereo. Κάνει μεν εγγραφή, αλλά με την μέθοδο του overdub (πάνω στο αρχικό αρχείο), με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

Το Boss είναι πραγματικό (MTR) (Multi Track Recorder).

Γράφει σε εντελώς ξεχωριστό(ά) track.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου