Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια EQ για ενισχυτή μπάσου


Normaden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τη γνώμη σας για να φτιάξω ένα ενισχυτή μπάσου. Λοιπόν έχω ένα στερεοφωνικό ενισχυτή 600Watt και θέλω να πάρω μια καμπίνα ανάλογων Watt. Ο ενισχυτής δεν διαθέτει κάποιο EQ. Ποιο θα ήταν το κατάλληλο μηχάνημα για συνδεθεί ανάμεσα στον ενισχυτή και την καμπίνα, για να αποκτήσει ο ενισχυτής απόδοση ενισχυτή μπάσου? ή ακόμα και να αποκτήσει ο ενισχυτής απόδοση μπάσου θα μπορεί να ανταγωνιστεί τους άλλους στην κατηγορία του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν είναι να μπει κάτι δεν είναι ανάμεσα αλλά πριν απο αυτά το οποίο είναι ένας προενισχυτής μπάσου :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν είναι να μπει κάτι δεν είναι ανάμεσα αλλά πριν απο αυτά το οποίο είναι ένας προενισχυτής μπάσου :wink:

 

Εχεις απολυτο δικιο Janik δεν το ειχα σκεφτει αυτο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα αυτο λετε να κανει δουλεια?

 

http://www.behringer.com/LX1-B-PRO/index.cfm?lang=ENG

 

Αν δε θέλεις να δώσεις λεφτά πολλά για αρχή πιστεύω καλά είναι.Εξαρτάται και πόσο απαιτητικός είσαι.Αυτό που παραθέτεις είναι η φοιτητική λύση :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Βασικά αν είναι να μπει κάτι δεν είναι ανάμεσα αλλά πριν απο αυτά το οποίο είναι ένας προενισχυτής μπάσου :wink:

 

Εχεις απολυτο δικιο Janik δεν το ειχα σκεφτει αυτο :D

 

Normanden, δεν το φιλοσόφησες και πολύ πριν ρωτήσεις έτσι δεν είναι? :lol: :lol: :lol:

 

Ο ενισχυτής που αναφερεις τι είναι?

Γενικά θα σου πρότεινα να μην αγοράσεις πράγματα που θα σου φανούν άχρηστα -πολύ- σύντομα.

 

Τώρα με τι παίζεις? Θέλεις πράγματι 600W? (!)

 

Θα μπορούσες στην παρούσα φάση να πάρεις έναν καλύτερο προενισχυτή απο το πολυεφφέ που παρέθεσες, και καλή καμπίνα. (Το ένα κανάλι του τείκού σου θα χρησιμοποιήσεις ή έχεις σκοπό να τα γεφυρώσεις? Αν έχεις σκοπό να τα γεφυρώσεις, βεβαιώσου ότι γίνεται.....)

 

Και αργότερα αλλάζεις και τον ενισχυτή με ένα κανονικό τελικό για μπάσο.

 

Όλη αυτή η ιστορία βέβαια μπορεί και να μη σου χρειάζεται. Με το κόστος της καμπίνας και του προενισχυτή μπορεί να παίρνεις ένα πολύ ωραίο combo και να εξυπηρετηθείς καλύτερα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harilatron δεν το φιλοσόφησα πολύ γιατί, από έναν combo 50W (που έχω) λέω σίγουρα είναι καλή σκέψη, και εκεί που έψαχνα για combo 120 - 300W λέω δεν παίρνω μια καμπίνα και ένα προενισχυτής , με τα ίδια λεφτά που θα έπαιρνα τον combo και να μου μείνουν και δυο καλά πραγματάκια για το home studio που θέλω να φτιάξω στο μέλλον :wink:

 

 

 

δεν έχω τρελές απαιτήσεις, απλά να μην με θάβει ο drumer σε στιγμες παροξυσμού αχαχαχα:D

 

όσο για τη γέφυρα δεν έχω ιδέα τι παίζει 8)

 

και άμα λάχει, κοιτάω και κάνα combo ,έτσι αδελφέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον προενισχυτή του combo σου συνδεμένο πάνω στον ενισχυτή π.χ. από Line out ή tuner out! Έτσι θα έχεις και το "σωστό" eq!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου