Προς το περιεχόμενο

Λευκός θόρυβος από την είσοδο της κάρτας ήχου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά σε σχέση με το προηγούμενό μου thread (M-audio,μικροόφωνα και τα σχετικά),έκανα μερικά πειραματάκια και διαπίστωσα μετά λύπης ότι και χωρίς να βάλω καν το μικρόφωνο στην κάρτα ήχου παίζει λευκός θόρυβος σε ενοχλητικά επίπεδα (και από τις 2 mono θύρες της κάρτας,ενεργοποιώντας τις εναλλάξ)...

Τι να κάνω ο άμοιρος......??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ίσως το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αποκλείσεις το ενδεχόμενο ο θόρυβος να προέρχεται από κάποια συσκευή με μοτέρ στην ίδια ηλεκτρική παροχή (πχ το ανεμιστηράκι ενός τροφοδοτικού, ένα ψυγείο κλπ κλπ)

Μπορείς να την δοκιμάσεις σε κάποιο άλλο σπίτι, σε μια τελείως διαφορετική ηλ.εγκατάσταση.....

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ενεργοποιείς μια είσοδο χωρίς να έχεις συνδέσει κάτι επάνω και έχει θόρυβο;

 

Όταν συνδέεις κάτι επάνω, ακούγεται πλέον αυτός ο θόρυβος;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς.Ενεργοποιώ την κάθε είσοδο (έχει 2 mono inputs για mic κτλ),χωρίς να έχω τπτ επάνω συνδεδεμένο.Είτε έχω είτε δεν έχω,αυτός ο θόρυβος υπάρχει.

Πράγματι μπορεί να έχει σχέση με την ηλεκτρική παροχή και να μην είναι πρόβλημα της κάρτας απαραιτήτως.Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια άλλη διαγνωστική λύση,απλούστερη από τη δοκιμή της κάρτας σε άλλη ηλεκτρική παροχή,εκτός σπιτιού.Π.χ. κάποιου είδους φίλτρου που να κόβει κάθε λογής "ηλεκτρικούς θορύβους" (όχι πως αυτό που ακούω είναι σίγουρα κάτι τέτοιο).

Δεν ξέρω...αναρωτιέμαι...

Τι λέτε εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ακριβώς.Ενεργοποιώ την κάθε είσοδο (έχει 2 mono inputs για mic κτλ),χωρίς να έχω τπτ επάνω συνδεδεμένο.Είτε έχω είτε δεν έχω,αυτός ο θόρυβος υπάρχει.

Πράγματι μπορεί να έχει σχέση με την ηλεκτρική παροχή και να μην είναι πρόβλημα της κάρτας απαραιτήτως.Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια άλλη διαγνωστική λύση,απλούστερη από τη δοκιμή της κάρτας σε άλλη ηλεκτρική παροχή,εκτός σπιτιού.Π.χ. κάποιου είδους φίλτρου που να κόβει κάθε λογής "ηλεκτρικούς θορύβους" (όχι πως αυτό που ακούω είναι σίγουρα κάτι τέτοιο).

Δεν ξέρω...αναρωτιέμαι...

Τι λέτε εσείς?

 

Υπάρχουν isolation transformers που προσφέρουν ακριβώς αυτό το πράγμα....αλλά δεν ξέρω αν το να στραφείς προς αυτή τη λύση χωρίς να είσαι σίγουρος αν όντως το πρόβλημα είναι ηλεκτρολογικό είναι η πιο λογική σειρά ::)

 

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikodemos έχεις δίκιο,θα πρέπει να κάνω δοκιμή σε άλλη εγκατάσταση...

Manosx όχι,δεν έχω προενίσχυση (fantom απο την κάρτα,γιατί real pre amp ακόμη δεν παίζει) ενεργή.

Thanx guys,όταν κάνω το πείραμα θα ενημερώσω    :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν,μετά από ΠΟΛΛΕΣ δοκιμές,αποδείχθηκε ότι η κάρτα μου έχει πρόβλημα.Κανόνισα με musicstore να την πάρουν για επισκευή/αντικατάσταση.Ευτυχώς ισχύει ακόμη η εγγύηση  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου