Προς το περιεχόμενο

συσκευή ηχογράφησης σε mp3


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το boss είναι καλύτερο, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία περί αυτού. Απλά το tascam είναι πιο φτηνό.

 

 

Edit: Να κάτι ωραίο για Android και δωρεάν:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.motekulo.twotrack&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm5ldC5tb3Rla3Vsby50d290cmFjayJd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι:

 

σε αυτές τις συσκευές μπορείς να βάλεις και ακουστικά για να ακούς καλύτερα αυτό που ηχογραφείς, πχ να ακούω σε καλύτερη ποιότητα την μουσική και την φωνή μου που θα γράφω από πάνω;

γιατί φαντάζομαι χωρίς ακουστικά το ηχειάκι που θα παρέχει η συσκευή δεν θα έχει και τον καλύτερο ήχο.

 

Τέλος, ξέρετε αν έχουν και επεξεργασία με εφε? αφού γράψω την φωνή πχ να της βάλω reverb, echo σε κάποια σημεία κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σε αυτές τις συσκευές μπορείς να βάλεις και ακουστικά για να ακούς καλύτερα αυτό που ηχογραφείς, πχ να ακούω σε καλύτερη ποιότητα την μουσική και την φωνή μου που θα γράφω από πάνω;

Αν πρόσεξες, από τις εικόνες τουλάχιστον, και τα δύο διαθέτουν έξοδο και για ακουστικά.

 

γιατί φαντάζομαι χωρίς ακουστικά το ηχειάκι που θα παρέχει η συσκευή δεν θα έχει και τον καλύτερο ήχο.

Το Boss σίγουρα δεν διαθέτει δικά του ηχειάκια. Το Tascam δεν το γνωρίζω.

 

Τέλος, ξέρετε αν έχουν και επεξεργασία με εφε? αφού γράψω την φωνή πχ να της βάλω reverb, echo σε κάποια σημεία κλπ;

Στο Boss σίγουρα ναί. Το Tascam λογικά πρέπει να διαθέτει εφφέ αλλά δεν γνωρίζω εάν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις pre/post, δηλαδή κατά την ηχογράφηση ή μετά. Ρώτησέ το ή διάβασε το manual στα σίγουρα.

 

...δεν θέλω και πολλά χαρακτηριστικά. Βασικά μόνο να μπορεί να παίξει ένα mp3 αρχείο μουσικής (που θα το έχω φτιάξει εγώ από πριν στον υπολογιστή ή στο studio) και το μόνο που θέλω είναι να γράψω τα φωνητικά από πάνω. 2 κανάλια δηλαδή θα μου αρκούσαν. Το ένα να παίζει το mp3 και το άλλο να γράφει την φωνή

Όπως βλέπεις αρχίζεις να ζητάς κάποια παραπάνω πράγματα - δυνατότητες.

 

Επίσης, δεν υπάρχει αυτό που λες. Δηλαδή το ένα κανάλι να παίζει ένα mp3 και στο άλλο κανάλι να γράψεις κάτι δικό σου, διότι πολύ απλά οι κατασκευαστές θεωρούν ότι το mp3 που θα φορτώσεις θα είναι stereo, άρα 2 κανάλια (L/R).

Επίσης, αν θες να γράψεις, θα πρέπει να γράψεις μιά κι έξω mp3 ή wav στο Boss τουλάχιστον. Διαφορετικά, για το Boss, θα γράψεις σε MTR (Multi Track Recording) mode. Οπότε τις περιπτώσεις mp3 & wav τις ξεχνάς. Πας αναγκαστικά στην περίπτωση MTR, όπου τα κανάλια σου (στο Boss το τονίζω) είναι μέχρι 8 play ταυτόχρονα, όπου κάθε κανάλι έχει 8V (Virtual) κάθετα και βοηθούν πάρα πολύ στα takes. Οπότε μιλάμε για μία παλέτα 8X8=64V (Virtual) track συνολικά από τα οποία μπορείς να παίξεις ταυτόχρονα τα όποια 8 οριζοντίως.

Σημείωση ότι όλα αυτά που σου γράφω τα αναφέρει στην επίσημη ιστοσελίδα ο κατασκευαστής. Επίσης η διαδικασία μεταφοράς - μετατροπής αρχείων από και προς τον Η/Υ γίνεται πολύ απλά με το πρόγραμμα που παρέχει ο ίδιος κατασκευαστής εντελώς δωρεάν εδώ.

 

Συμβουλή.

Πριν αγοράσεις, κατέβασε τα manual των δύο και διάβασέ τα προσεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ότι ζητάω κάτι πολύ εξειδικευμένο. Τι πιο απλό από το να παίζει ένα mp3 στο ένα κανάλι μουσική και ταυτόχρονα εσύ σε άλλο κανάλι να γράφεις τα φωνητικά από πάνω. Νομίζω ότι είναι μια συνηθισμένη περίπτωση και κάπως έτσι γίνονται και οι ηχογραφήσεις των τραγουδιστών.

Τώρα αν αυτό δεν γίνεται, δεν αξίζει τα λεφτά της η συσκευή. Το κάνω και με το laptop μου με ένα free προγραμμα πχ Audacity, όπου βάζω να παίζει ένα mp3 και εγώ πολύ απλά σε άλλο κανάλι τραγουδάω!! και μετά όλα μαζί Save σε ένα mp3 αρχείο

 

Νόμιζα ότι multitrack σημαίνει ακριβώς αυτό που θέλω να κάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν νομίζω ότι ζητάω κάτι πολύ εξειδικευμένο. Τι πιο απλό από το να παίζει ένα mp3 στο ένα κανάλι μουσική και ταυτόχρονα εσύ σε άλλο κανάλι να γράφεις τα φωνητικά από πάνω.

Σου εξήγησα σε προηγούμενο post. Το ένα κανάλι mp3 που λες, είναι stereo (L/R) που στην ουσία είναι 2 κανάλια. Άσχετα εάν εσύ σε ένα DAW (πρόγραμμα υπολογιστή) μπορεί να το βλέπεις σαν ένα track stereo. Μάλλον αυτό θα εννοείς.

 

Νομίζω ότι είναι μια συνηθισμένη περίπτωση και κάπως έτσι γίνονται και οι ηχογραφήσεις των τραγουδιστών.

Είναι συνηθισμένη περίπτωση, μόνο που δεν δουλεύουν ακριβώς έτσι, δηλαδή πολυκάναλη εγγραφή σε mp3.

 

Τώρα αν αυτό δεν γίνεται, δεν αξίζει τα λεφτά της η συσκευή. Το κάνω και με το laptop μου με ένα free προγραμμα πχ Audacity, όπου βάζω να παίζει ένα mp3 και εγώ πολύ απλά σε άλλο κανάλι τραγουδάω!! και μετά όλα μαζί Save σε ένα mp3 αρχείο

Τότε πάρε στην παραλία το laptop και δούλεψε με το Audacity  ;D

 

Νόμιζα ότι multitrack σημαίνει ακριβώς αυτό που θέλω να κάνω....

Αυτό ακριβώς σημαίνει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και κάποια άλλα, εντελώς handy.

Από Tascam ίσως σου κάνει αυτό, που είναι 4 κανάλια (2 stereo) και σχετικά πιό φθηνό.

 

Από Roland ίσως σου κάνει αυτό, που είναι 6 κανάλια (3 stereo) με κρυστάλλινο ήχο αλλά σχετικά πιό ακριβό.

Φυσικά δεν ξεχνάς τις διάφορες εφαρμογές για iPhone/iPod Touch καθώς και για iPad,

όπως για παράδειγμα αυτή την πολύ συμφέρουσα εφαρμογή, αρκεί να έχεις iPad.

 

Το Boss που σου είπα και πριν, θεωρώ ότι παραμένει για την περίπτωσή σου μία καλή λύση αφού μάλλον θες και εφφέ.

Εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά για όλες τις απαντήσεις.

Θα χτυπήσω ένα Boss μεταχειρισμένο μάλλον σε καλή τιμή, γιατί καινούργιο είναι ακριβό. Με αυτά τα λεφτά παίρνω και Notepad που και αυτό Portable είναι και κάνω τη δουλειά μου και άλλα πολλά περισσότερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου