Προς το περιεχόμενο

τι γινετε οταν θελεις να χρησιμοποιήσεις φωνητικα ??


music14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας θα ηθελα την βοηθεια σας ειμαι μουσικος παραγωγος ηλεκτρονικης μουσικης και εχω ενα καινουργιο κομματι που εχω φτιαξει και θελω να χρησιμοποισω γυναικεια φωνητικα επικοινωνησα με 2 γυναικες που κανουν φωνητικα και μου ειπαν ποσο ειναι το ποσοστο που θα παρουν? και ποσο ειναι το μπατζετ μου? θα ηθελα να μου πειτε εσεις που ξερετε ποσο περιπου περνει αυτη που κανει τα φωνητικα και οταν ενοει μπατζετ φυσιολογικα ενοει ποσα θα παρει στο χερι και ποσα απο της πωλησεις η ηχογραφηση στο στουντιο ειναι δικια μου?παρακαλω βοηθηστε με γιατι δεν ξερω τι να κανω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πόσο γνωστή είναι, τι δισκογραφία έχει κάνει συμμετοχές δηλ, αν έχει δική της δισκογραφία, αν έχει υπογράψει σε άλλη δισκογραφική, εάν έχει υπογράψει τι ποσοστά θα πάρει η εταιρία, εαν, εαν ,εαν...

 

Άλλο να πάρεις για φωνητικά την Αθηνά Ρούτση, άλλο τη Sara McLahlan, άλλο την  Πετρούλα από την Άνω Κολοπετεινίτσα.

 

Έπειτα εξαρτάται εαν θα κάνεις εσύ συμβόλαιο με εταιρία εκεί αναφέρεται αναλυτικά το ποσοστό των κερδών επί των πωλήσων κτλ κτλ

 

Για να μη σε ζαλίζω σε low budget παραγωγές και έτσι όπως είναι τα πράγματα με την κρίση αυτές που συμμετέχουν δεν παίρνουν τίποτα γιατί συνήθως είναι γνωστές/φίλες/ πρών-νυν/ξαδέρφες κτλ.

 

Το άλλο βέβαια είναι πόσα κομάτια θέλεις να σου κάνει φωνητικά, πόση ώρα θα φας στο studio να το πετύχεις. Φυσικά το studio είναι δικό σου δεν θα τη βάλεις να σου πληρώσει και το studio!

 

Πιστεύω μια λογική τιμή εάν πρόκειται να κυκλοφορήσεις όντως αυτό που θα ηχογραφήσεις σε κάποια αντίτυπα είναι στο χέρι 300E για 1 κομμάτι. Για ποσοστό επί των πωλήσεων πρέπει να υπογράψετε συμβόλαιο αλλιώς δεν ισχύει τίποτα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες σταυρο αλλα πιστευω οτι 300 ευρω ειναι παρα πολλα να δωσω 300 ευρω στην τραγουδηστρια και να μην παρει αλλα 100 ευρω το στουντιο 400 ευρω στο συνολο και να παρακαλαω εγω της δισκογραφικες να μου το παρουν για digital release και να μη παρω ουτε καν τα λεφτα μου πισω γιατι οι δισκογραφικες σου δινουν ενα μικρο ποσοστο απο τα καθαρα κερδη δηλαδη τιποτα αν δεν εισαι γνωστος ποσα κομματια να πουλησεις στο beatport,juno 100 και τυχερος θα εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,τοτε βαλε τη μαμα σου ,την αδελφη σου ή την γκομενα σου,πολλοι μεγαλοι συνθετες εχουν χρησιμοποιησει και τη γιαγια τους ή ακομα και την πεθερα τους,ειχα μαλιστα ακουσει και για καποιον που χρησιμοποιησε τα φωνητικα  της φουρναρισας της γωνιας και πηγε νο.1

 

καλη επιτυχια και ελπιζω να βοηθησα.

 

on a more serious note  η εννοια "πωλησεις" cd δεν υπαρχει στη χωρα μας εδω και καιρο, οι τραγουδιστες αν  ειναι μελη συγκροτηματος απλα μοιραζονται τα...ψιχουλα των πωλησεων αλλοιως αν δεν ειναι αμοιβονται σαν session μουσικοι (εκει οτι πληρωνεις παιρνεις βεβαια και 300 ευρω για εναν πολυ καλο τραγουδιστη ειναι πολυ λιγα)

 

αν βεβαια κανεις σολο δισκο σε τραγουδιαρα αυτη ειναι ο "καλλιτεχνης" και αυτη κανονιζει τι ποσοστο θα παρει

 

για να μη σου κοστισει και τιποτα,δωσε της το 50% απο τις....πωλησεις...ετσι κι αλλοιως το μισο του τιποτα ειναι συνηθως τιποτα... ;D

 

φτιαξε ενα συγκροτημα για να βρεις την υγεια σου και στην περιπτωση της επιτυχιας να βγαλεις λεφτα με τον ΜΟΝΟ τροπο που μπορει να βγαλει ενας συνθετης,μουσικος στη χωρα μας δηλ. με τις ζωντανες εμφανισεις (και  την ΑΕΠΙ φυσικα αν ειναι και συνθετης)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει απολυτο δικιο Superfunk  αυτο θα κανω θα της πω 50% απο τα κερδη αν θελει καλος αλλιως θα βαλω οποια βρω σας ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,τοτε βαλε τη μαμα σου ,την αδελφη σου ή την γκομενα σου,πολλοι μεγαλοι συνθετες εχουν χρησιμοποιησει και τη γιαγια τους ή ακομα και την πεθερα τους,ειχα μαλιστα ακουσει και για καποιον που χρησιμοποιησε τα φωνητικα  της φουρναρισας της γωνιας και πηγε νο.1

καλη επιτυχια και ελπιζω να βοηθησα.

 

on a more serious note  η εννοια "πωλησεις" cd δεν υπαρχει στη χωρα μας εδω και καιρο, οι τραγουδιστες αν  ειναι μελη συγκροτηματος απλα μοιραζονται τα...ψιχουλα των πωλησεων αλλοιως αν δεν ειναι αμοιβονται σαν session μουσικοι (εκει οτι πληρωνεις παιρνεις βεβαια και 300 ευρω για εναν πολυ καλο τραγουδιστη ειναι πολυ λιγα)

 

αν βεβαια κανεις σολο δισκο σε τραγουδιαρα αυτη ειναι ο "καλλιτεχνης" και αυτη κανονιζει τι ποσοστο θα παρει

 

για να μη σου κοστισει και τιποτα,δωσε της το 50% απο τις....πωλησεις...ετσι κι αλλοιως το μισο του τιποτα ειναι συνηθως τιποτα... ;D

 

φτιαξε ενα συγκροτημα για να βρεις την υγεια σου και στην περιπτωση της επιτυχιας να βγαλεις λεφτα με τον ΜΟΝΟ τροπο που μπορει να βγαλει ενας συνθετης,μουσικος στη χωρα μας δηλ. με τις ζωντανες εμφανισεις (και  την ΑΕΠΙ φυσικα αν ειναι και συνθετης)

 

Αυτο με τη φουρναρισα...της γωνιας..... μου βαζει ιδεες..!

bakery_at_corner.jpg.99f316490c2c805afcecfc2f1450577d.jpg

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά μη της δίνεις 3κατοστάρικα , δώσε της 2... δώσε της 5 ευρώ να πιει ένα καφέ... δώσε ό,τι έχεις... ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου