Προς το περιεχόμενο

Προβληματα με σεταπ κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τασταρει θα πρεπει να ανεβασεις και λιγο το action ,δεν προκειται να "δυσκολεψει" στο παιξιμο η κιθαρα,ενα πραγμα που μου αρεσει στις ΕΒ ειναι οτι λογω low tension μπορεις να εχεις υψηλοτερο action (δηλ.καλυτερο ηχο) και ανετο παιξιμο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

fender stratocaster mij reissue 57

 

Συγχωρεστε με για την χαζη ερωτηση...αλλα μωλις πηγα να σηκοσω λιγο την γεφυρα οπως με συμβουλεψε ο superfunk και σκεφτηκα οτι δεν εχω ιδεα πως ρυθμιζουν το 6βιδο

τρεμολο μιας και παντα ειχα κιθαρα με 2 βιδες...πρεπει να τις χεβιδοσω ολες απο λιγο?τι ακριβως κανουνε σε αυτη τη περιπτωση?

 

Την ιδια φρικη επαθα οταν πηγα να αλλαξω χορδες για πρωτη φορα με τα vintage κλειδια.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fender stratocaster mij reissue 57

 

Συγχωρεστε με για την χαζη ερωτηση...αλλα μωλις πηγα να σηκοσω λιγο την γεφυρα οπως με συμβουλεψε ο superfunk και σκεφτηκα οτι δεν εχω ιδεα πως ρυθμιζουν το 6βιδο

τρεμολο μιας και παντα ειχα κιθαρα με 2 βιδες...πρεπει να τις χεβιδοσω ολες απο λιγο?τι ακριβως κανουνε σε αυτη τη περιπτωση?

 

Την ιδια φρικη επαθα οταν πηγα να αλλαξω χορδες για πρωτη φορα με τα vintage κλειδια.

:)

 

τα αλλενακια στα saddles θα ρυθμισεις,λογικα με ενα αλλεν 1,3 η 1,5 αν δεν κανω λαθος δηλαδη μην σε παρω και στο λαιμο μου

 

edit:με προλαβε ο rista ;D

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι χορδές καταλήγουν σε ενα βαγονάκι η κάθε μια (συνήθως).

 

Με ενα αλενάκι, δεν θυμάμε μέγεθος αλλά είναι της ίντζας, μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος της χορδής.

 

Σχετικά με το πρόβλημά σου, βρίσκεις ποιές χορδές έχουν θέμα και βιδώνεις τα 2 άλεν απο το κάθε βαγονάκι με φορά δεξιόστροφη για να σηκώσεις τη χορδή.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικοτερα την ψιλοπαλευω με το σεταπ...απλα μεχρι στιγμης εκανε σε floyd rose και σταθερη γεφυρα και κυριως αλλαζα κουρδισματα...το εξαβιδο ειναι νεα εμπειρια. :D

 

thx για τις απαντησεις σας παιδεια θα το τσεκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου