Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για την μίξη και την ηχογράφηση του κομματιού...


tomandgeronimo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και δεν έχω γνώσεις ηχοληψίας και προσπαθώ να μυηθώ στο θέμα της ηχογράφησης και τις μίξεις, ζητάω τα φώτα σας. Το κομμάτι (hiphop είναι) είναι ηχογραφημένο στο σπίτι μου με κάρτα ήχου την tascam us-122 mk2 και μικρόφωνο το Behringer B-1...Daw: Cubase 5, Vst plugins: Izotope Ozone 3 και λιγο de-esser...Πείτε μου σας παρακαλώ τι θα ταν καλό να αλλάξω ώστε να ακούγεται κάπως καλύτερος ο ήχος..Να πω επίσης ότι μετά την μίξη έχει υποστεί και επεξεργασία σαν ένα track μέσα από το mastering του cubase...Ευχαριστώ πολύ!

 

*Μια που θα το ακούσετε κάντε και κάνα σχόλιο για το κομμάτι γενικά(στίχος, παραγωγή, ερμηνεία κτλ)

 

**Το κομμάτι είναι ανεβασμένο στο rapidshare γιατί εδώ δεν χωρούσε με τίποτα(έπρεπε να το κάνω 96 kbps για να είναι <6mb)**

 

http://rapidshare.com/files/409008073/________________-_UnknownArtist__U.a._.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε ρε παιδιά έχει πάνω από 10 downloads και ούτε μία γνώμη....Πλζ ας πει κάποιος την άποψή του...

ντε και καλα να υπαρχουν απαντησεις...κανε λιγη υπομονη ρε ανθρωπε...αντε ρε παιδια και αντε ρε παιδια!

Ημαρτον..αλλοι δουλευουν...αλλοι ειναι διακοπες..αλλοι γραφουν πλατινενιους δισκους..αλλοι κυκλοφορουν δισκους στις ενοριες...κανε λιγη υπομονη!

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι φαν του ειδους.

Τα κοπιπειστ σου ειναι εμφανη χωρις εφε με πολλα σκρατς, οπως και τα φειντ αουτ.Το πιανο ακουγεται παιδικο παιχνιδι .Καθαρη φωνη(αλλα νομιζω οτι κυνηγαει τον μετρονομο /beat).

Πολυ ερασιτεχνικο. Ισως με καποιο επαγγελματικο μαστερινγκ ,θα μπορεσει να σταθει μεσα σε ενα κλαμπ ή σε μια παραλια.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι φαν του ειδους.

Τα κοπιπειστ σου ειναι εμφανη χωρις εφε με πολλα σκρατς, οπως και τα φειντ αουτ.Το πιανο ακουγεται παιδικο παιχνιδι .Καθαρη φωνη(αλλα νομιζω οτι κυνηγαει τον μετρονομο /beat).

Πολυ ερασιτεχνικο. Ισως με καποιο επαγγελματικο μαστερινγκ ,θα μπορεσει να σταθει μεσα σε ενα κλαμπ ή σε μια παραλια.

Ευχαριστώ για την απάντηση...από εφέ χρησιμοποιήσα μόνο το izotope ozone...Όταν λες κόπυπειστ και σκρατς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση...από εφέ χρησιμοποιήσα μόνο το izotope ozone...Όταν λες κόπυπειστ και σκρατς??

πως να το πω...τσικς...αναμεσα στις ''κολλησεις''.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλησπέρα.

Στα δικά μου τα μόνιτορ παραμορφώνει συνέχεια.

Και κάτι ακόμη,

τα λόγια δεν είναι απόλυτα σαφή (από θέμα άρθρωσης πάντα)

δηλαδή κάποιες γρήγορες λέξεις δεν ακούγοντε καλα.

φιλικά

ninja

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου