Προς το περιεχόμενο

korg m3 vs yamaha motif xs vs τί?


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά ο δασκαλό μου σκέφτεται να αλλάξει το triton extreme και σκεφτόταν το m3.Αλλά εγώ του πρότεινα το yamaha motif xs.Εσείς τί λέτε?Ποιό  είναι καλύτερο?Το θέλει κυρίως για λαικό ρεπερτόπιο(εντόπικο)αλλά και έντεχνα και bluz.Δεν ασχολείται ιδιαίτερα με λειτουργίες των synth απλά θέλει καλούς και ποιοτικούς ήχους.Θα μπορούσαμε κάπου να τα δούμε στη Θεσσαλονίκη,και να τα δοκιμάσουμε?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν είναι για λαικούς ήχους να μην αλλάξει το extreme. Το λέω μόνο από άποψη οτι για το extreme κυκλοφορεί πολύ έτοιμο υλικό. Αλλιώς αν θέλει να σπαταλήσει κάμποσες ώρες στον προγραμματισμό ας πάρει οποιoδήποτε απο τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα με το Νίκο, το μόνο που ήθελα να προσθέσω είναι ότι θεωρώ πως το XS έχει ένα μικρό προβάδισμα στον ήχο. Ίσως το workstation με τον καλύτερο ήχο αυτή τη στιγμή (εξαιρείται το Oasys φυσικά).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί ήχους δεν θα έχει δηλαδή?Μάλλον που θα μπορούσα να δω μια λίστα με τους ήχους που έχει το motif xs?Και κάτι ακόμα που θα μπορούσαμε να τα ακούσουμε στη Θεσσαλονίκη δεν μου είπατε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ήμουν φανατικός korgas αλλα μετά που είδα το XS αλλαξοπίστησα!

 

Και εγώ πιστεύω ότι καλύτερα να μην το δώσει το extreme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα που θα μπορούσαμε να τα ακούσουμε στη Θεσσαλονίκη δεν μου είπατε.

 

Το Motif στον Νάκα, στην Πλαστήρα 19 και στην Μητροπόλεως

 

Το Extreme στο Bon Studio (στα Κωνσταντινοπολίτικα) αλλά φαντάζομαι ότι και ο Ριχάρδος στην Παπαναστασίου όλο και κάτι θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ αυτό του είπα.Ή κρατάς το extreme με τη γυφτιά και με όλα του ή πάς κατευθείαν για motif.Πω τώρα που είδα το motif xs το θέλω και εγώ,μιας και δεν είμαι πολύ σκυλάς,Νόμιζα ότι ήταν πολύ κατώτερο αλλά τελικά είναι καλύτερα τα yamaha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα είδα σήμερα το motif xs στην Μητροπόλεως.Πολύ καλό όργανο μου φάνηκε και από ποιότητας ήχου και ποιότητας κατασκευής αλλά και γενική εικόνα.Το μόνο που με χαλάει είναι λίγο οι ήχοι του καθώς μου φαίνεται πολύ  δύσκολο να κατασκευάσει ήχους για λαικό πρόγραμμα.Είναι εύκολο να κατασκευάσεις άραγε?Δε θέλω τίποτα ιδαίτερο,μόνο μερικά leads και organs με effectsκαι τίποτα όργανα.Το μόνο που δε μπορούσα να βρώ ήταν τα ακορντεόν.Σε ποια κατηγορία είναι? ??? ;DΕπίσης δε δούλεψα με τα εφέ καθόλου/Μου φάνηκε λίγο περίπλοκο το σύστημα εκεί όπως και στην αλλαγή arpegiator.

Αλλά και το programm μου άρεσε πολύ,καθώς έχει πολλές δυνατότητες για πολλά είδη μουσικής,και μπορείς να φτιάξεις για ακόμα περισσότερα εύκολα όπως πχ για λαικούς ρυθμούς.

O δάσκαλος πάντως δε θα το πάρει γιατί μου είπε ότι θέλει τους λαικούς του ήχους.Αλλά μου άρεσε πολύ εμένα και το σκέφτομαι για να το πάρω αργότερα(σε κανά χρόνο ;D,που θα τελιώσω με το καλό το σχολείο και θα περάσω κάπου)

Αυτές οι απόψεις μου για σήμερα απο το motif.Τί εχετε να πείτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ποιοτικούς ήχους έχει το Triton. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να αλλάξει synth. Απλά να ασχοληθεί λίγο περισσότερο με το μηχάνημα. Τα καινούρια synth έχουν πιο πολλές δυνατότητες και θα χρειαστεί περισσότερο χρόνο για να το μάθει. Εγώ προτείνω να κάνει μια προσπάθεια να ασχοληθεί με την κατασκευή ήχων στο Triton.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου