Προς το περιεχόμενο

Πνευματική ιδιοκτησία και τεχνολογικές εξελίξεις


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

o Sun Tzu ελεγε οτι για να κερδισεις μια μαχη πρεπει να γνωριζεις ΚΑΛΑ τον εχθρο  σου,αυτο εκανα και εγω Wink  (μη ξεχνας οτι τον καιρο που..σπουδαζα το μεγαλυτερο ονειδος που βρηκε ποτε την ανθρωποτητα,ο εφαρμοσμενος κομμουνισμος δηλ,ζουσε και βασιλευε και επρεπε να καταπολεμηθει....σε πρακτικο επιπεδο ....ευτυχως πεθανε απο μονος του..σε θεωρητικο επιπεδο δυστυχως ακομα πρεπει να δωθουν μαχες για να ψοφησει αυτη η αηδια (το γεγονος οτι οι κυριοι πρεσβευτες του..ειδικα στην Ελλαδα...(που αλλωστε ειναι και το μοναδικο μερος της γης οπου λατρευεται ο Σταλινισμος) δεν εχουν ιδεα για το ΤΙ πραγματικα ειναι η κομμουνιστικη θεωρια...βοηθαει παντως.... Grin)

 

Παντως για να ηρεμησεις σε ενημερωνω οτι ο τιτλος της εργασιας μου ηταν "Γιατι πρεπει να εισαι πολυ ηλιθιος για να ασπαστεις τον μαρξισμο"..ή κατι τετοιο τελος παντων.... Grin

 

Είσαι θεούλης.  :)

Θελω να διαβάσω την πτυχιακή σου.

 

+πολλά επίσης για τον πολύ εύστοχο skantzo

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 341
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Αλλά μη φοβάστε τα σφυροδρέπανα, από αλλού θα σας έρθει :)

 

 

 

Αυτό...ξαναπέστο! ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε δεν είμαι Κνίτης. Αλλά μη φοβάστε τα σφυροδρέπανα, από αλλού θα σας έρθει :)

 

αυτό είναι το μόνο βέβαιο, πλέον κραδαίνουν ρόπαλα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley

να με ρίξεις στο επίπεδό σου και να αρχίσω να σε βρίζω όπως με βρίζεις, δεν θα το καταφέρεις ποτέ-απλά θα εξαντλήσεις την ανοχή του φόρουμ και θα ψάχνεις και πάλι για nickname-κάνε τα κουμάντα σου

 

Μα δεν άλλαξα nickname κατόπιν απαιτήσεως κάποιου άλλου εκτός από εμένα. Αν όλα πάνε καλά, πολύ σύντομα θα με ξαναδείς με το παλιό μου nickname. Θα σου έλεγα περισσότερα, αλλά δε θέλω να χαλάσω την έκπληξη.

 

ΥΓ. Σου λείπω πάντως, απ' ότι βλέπω. Δεν σου έχω απευθυνθεί από το απόγευμα, αλλά επανήρθες. Τελικά μήπως δεν έρχεσαι εδώ πάνω για το κυνήγι;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ,με τη σειρά μου,μια αφελή ερώτηση:

Θεωρείται πειρατεία να βλέπω μουσικά κλιπ στο youtube;

Αν ναι,πάω πάσό.

Αν όχι,όμως,ποιά η ουσιαστική διαφορά από το να έχω κατεβάσει τα αντίστοιχα τραγούδια και να τα ακούω,χωρίς,φυσικά,να τα εμπορεύομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ,με τη σειρά μου,μια αφελή ερώτηση:

Θεωρείται πειρατεία να βλέπω μουσικά κλιπ στο youtube;

Αν ναι,πάω πάσό.

Αν όχι,όμως,ποιά η ουσιαστική διαφορά από το να έχω κατεβάσει τα αντίστοιχα τραγούδια και να τα ακούω,χωρίς,φυσικά,να τα εμπορεύομαι;

 

Δικτυα οπως το youtube, spotify, last.fm  κτλ πληρωνουν δικαιωματα στις εταιρειες για να προβαλλουν τα επισημα βιντεο και αλμπουμ

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και παραβαίνουν όλοι τους κανόνες θα τους παραβώ κι εγώ΄για να διορθώσω μερικές αστειότητες :)

Η Ελλάδα είναι η πιο αντικομμουνιστική χώρα της Ευρώπης μέχρι το 1974, γιατί πολύ απλά το να είσαι κομμουνιστής σήμαινε ότι στην χειρότερη είσαι εξορία, στην χειρότερη θάνατο. Η μπάλα βέβαια πήρε και όλο το πολιτικό φάσμα, εκτός από τη δεξιά - άκρα δεξιά. Για αυτό και συγγενικό μου πρόσωπο είχε φάκελο στην ασφάλεια επειδή αγόρασε το "Βήμα". :) Μετά το 1974 απλώς επιτράπηκε να έχουμε σφυροδρέπανα σε δημόσια θέα, χωρίς να αλλάξουν πολλά στην ουσία...

 

Όντως ισχύουν αυτά που γράφεις. Όπου υπάρχει δράση, υπάρχει αντίδραση - αυτός είναι ο λόγος που κατά τη μεταπολίτευση παραχωρήθηκε πλήρης ελευθερία λόγου στους κομμουνιστές, διότι ακριβώς αναγνωρίστηκε η απαράδεκτη απέναντί τους συμπεριφορά. Και όταν λέμε ελευθερία λόγου το εννοούμε: έχουν το δικό τους εκδοτικό συγκρότημα, το δικό τους τηλεοπτικό σταθμό, το δικό τους ραδιόφωνο, τα δικά τους έντυπα, πλήρη συμμετοχή στις ενημερωτικές εκπομπές των ιδιωτικών σταθμών κλπ. Εννοείται πως μία κοινωνική ομάδα που καταπιέζεται σήμερα, θα αντιδράσει αύριο. Μέχρι εδώ όλα καλά.

 

Δυστυχώς για 'σένα όμως, καθένας μας κρίνεται από το πως αξιοποιεί την ελευθερία που οι άλλοι του παρέχουν. Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι, αφού αποτυγχάνουν επί 30 χρόνια να πείσουν το κόσμο (παραμένοντας περιθωριακοί, όπως έγραψες), τώρα κάνουν χρήση της ελευθερίας λόγου που έχουν για να διδάξουν την "ανυπακοή" στους νόμους και την επιθυμία τους να δουν την κοινωνία να διαλύεται εις όφελος του πολιτικού τους οράματος.

 

Οπότε, μην απορείς για το ότι εγώ (π.χ.) αναρρωτιέμαι αν 30 χρόνια εξιλέωσης για τις απαράδεκτες ενέργειες των παπούδων μας είναι ΑΡΚΕΤΑ! Δεν αισθάνομαι υπόχρεος απέναντι στους κομμουνιστές, ας χρεωθούν οι ίδιοι την αποτυχία των ιδεών τους.

 

Σε τελευταία ανάλυση, ούτε θέλησα ποτέ να βλάψω άνθρωπο, ούτε πιστεύω ότι η καλύτερη αντιμετώπιση ενός κομμουνιστή είναι η τιμωρία του για τις ιδέες του: αρκεί να τον αφήνεις να μιλάει και εκτίθεται μόνος του.

 

Αν είχα γεννηθεί σε μια χώρα του Υπαρκτού Σοσιαλισμού θα ήμουν διαφωνών και θα κατέληγα σε καμια εξορία. Εδώ που γεννήθηκα μετά τον ψυχρό πόλεμο για όλα φταίνε οι κομμουνιστές, δηλ μια περιθωρική ομάδα που παίρνει 7% στις εκλογές και υποτίθεται ότι ελέγχει τη χώρα. Αυτή η φαντασίωση λοιπόν ότι εξουσιάζουν την Ελλάδα, η οποία καλλιεργείται συστηματικά από το '49 και μετά, με αποκορύφωμα τους λόγους του Παπαδόπουλου οδηγεί πολλούς συμπολίτες μας στο να φοβούνται τα φαντάσματα. Και τη στιγμή που ο μισός πλανήτης στέναζε κάτω από τον σιδερένιο παραπέτασμα, στον άλλο μισό εκλεγμένοι ηγέτες δολοφονούνταν γιατί ήταν "σοσιαλιστές". Βέβαια γνωρίζω ότι η Ιστορία έχει νικητές και ηττημένους :)

 

Ίσως ήσουν διαφωνών, ίσως όχι. Το σημαντικό όμως είναι ότι εδώ μπορείς και το λες ότι θεωρείς αυτά που πιστεύω να είναι μπούρδες. Εκεί θα το έλεγες;

 

Όχι ρε δεν είμαι Κνίτης. Αλλά μη φοβάστε τα σφυροδρέπανα, από αλλού θα σας έρθει :)

 

Δεν ξέρω ποιον αποκαλείς "ρε" (είμαστε αρκετοί που συμφωνούμε, αυτό εννοώ), αλλά παρακαλώ τέτοιες απειλές συγκρατείστε τες για τα ανήψια σας. Κάποιος παραδόπιστος θα μπορούσε να θεωρήσει ότι απειλείτε τη σωματική μας ακεραιότητα και να ζητήσει να τιμωρηθείτε. Αν υπάρχει κάποια ομάδα στην οποία ανήκεις και η οποία σκοπεύει να μας εξοντώσει, ενημέρωσέ μας για να ενημερώσουμε και εμείς την αρμόδια υπηρεσία. Αν όχι, σε παρακαλώ να ζητήσεις συγνώμη και να σεβαστείς ότι εδώ μέσα κανείς δεν απειλεί κανέναν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικτυα οπως το youtube, spotify, last.fm  κτλ πληρωνουν δικαιωματα στις εταιρειες για να προβαλλουν τα επισημα βιντεο και αλμπουμ

 

αφενός, κι αφετέρου η ποιότητα ήχου είναι χαμηλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφενός, κι αφετέρου η ποιότητα ήχου είναι χαμηλή

 

Συνηθως ναι ειναι χαμηλη

 

Δεν παυει ομως να δινει την δυνατοτητα στο κοινο να ενημερωνεται. Θυμαμαι που εμενα ξυπνιος οταν ημουνα στο γυμνασιο για να γραψω σε βιντεοκασετες το alternative nation του MTV και μου φωναζε ο πατερας μου να κοιμηθω. Πηρα μετα αυτοματο βιντεο και ησυχασα

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφενός, κι αφετέρου η ποιότητα ήχου είναι χαμηλή

 

Ωστόσο,η ουσία παραμένει η ίδια:ακούω τα τραγούδια χωρίς να πληρώνω κάτι στο δημιουργό ή τη δισκογραφική.

Οπότε,ποιά η διαφορά;Μόνο η χαμηλότερη ποιότητα ήχου;Η πνευματική ιδιοκτησία παραμένει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο,σε οποιαδήποτε bitrate..

Απλά,το youtube είναι mainstream και δεν έχει δαιμονοποιηθεί,όπως το downloading,κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου