Προς το περιεχόμενο

DIY tube bass traps


ex-BitCollector

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γεια και καλές ηχογραφήσεις  ;)

 

Σ'ευχαριστώ και σε σένα το ίδιο εύχομαι. ελπίζω να ανταμειφθείς και εσύ για τους κόπους σου!

 

Εγώ τελικά τοποθέτησα και τα 12 κομμάτια R1 ως μεγάλο διαχυτή στον πίσω τοίχο. Δυστηχώς το πείραμα με τα 6 και 6 στις γωνίες δεν απέδωσε. Σε αντίθεση με τα συγκεντρωμένα 12 που μπήκαν σε 3πλή οριζόντια σειρά (κάθε οριζόντια σειρά έχει 4).

 

Εντυπωσιακά αποτελέσματα!!! Παρόλο που δεν έφυγε ένα συγκεκριμένο peak, "μαλακωσαν" οι χαμηλές, χωρίς να χάσουν punch και low end, ανέβηκαν λιγάκι παραπάνω οι υψηλές συχνότητες και φοβάμαι μην έχω αντίθετα αποτελέσμα, αλλά και μουντές παραγωγες.

 

Τώρα...θέλει να μάθουμε να ακούμε εδω μέσα...! Και να σκεφτείς ότι ο παρ'οτι είχα στημένο LEDE αναγκάστηκα να ξεστήσω τα πάντα από absorbers μπροστά για να ακούσω το αποτέλεσμα που θα είχα με τα RoundFussors και με τις χαμηλές....

 

anyway, το βουητό θα το "βολέψουμε" με κουρδισμα ... (δεν λέω τίποτα ακόμη αλλά θα πάθεις πλάκα!! μόλις είδα το πείραμα του τύπου δεν το πίστευα. :P) μόλις τελειώσω και με αυτό, σε ενημερώνω για αντιγραφή και κουρδισμα στις "παλιοσυχνότητες" σου χε χε...

 

καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προφανώς ασχολείσαι πολύ πιο σοβαρά και έχεις επαγγελματικούς στόχους, αν κρίνω από τις έτοιμες μπασοπαγίδες. Απόφυγες το DIY που είναι μεν ευχαρίστηση, αν δε σου βγαίνει όμως είναι τυράννια σκέτη ...  ;D

 

Είμαι περίεργος να δω το πείραμα που λες. Η δική μου κουρδισμένη απόπειρα: έκανα το κουτί το οποίο δε μόνταρα εντελώς (βίδωσα το διάτρητο καπάκι αλλά δεν έβαλα σιλικόνη για στεγανοποίηση). Η συχνότητα-στόχος πέτυχε στο περίπου. Ανάλογα με τη θέση και τον προσανατολισμό το ντεσιμπελόμετρο έδειχνε +- 2db. Η ένδειξη έγινε ακόμα μεγαλύτερη όταν πίεσα τα πλαϊνά καπάκια και περιόρισα τις διαρροές από το πλάι. Άρα πιστεύω ότι αν το τελείωνα κάτι θα έκανε. Βέβαια σε sweep διαφορά δεν είδα  ??? αλλά δεν το έκλεισα εντελώς όπως είπα.

 

Στο μεταξύ δοκίμασα ένα άλλο layout από το οποίο μας προέκυψε ένα βαθύ dip στα 80-90 (43 είναι η 1η axial άρα 86 η 2η). Το υπόλοιπο plot είναι υποφερτό. Οπότε έχω ένα άλλο καπάκι στο οποίο θα κάνω μια μεγάλη τρύπα (δεν έχω κουράγιο για 300 πάλι  :P ) και ελπίζω να πετύχω ένα κουτί-Helmhltz με στόχο την περιοχή αυτή. Βέβαια 80 λίτρα δεν είναι πολλά. 

 

Περιμένω νέα από το πείραμα. Καλή επιτυχία και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ασχολείσαι πολύ πιο σοβαρά και έχεις επαγγελματικούς στόχους, αν κρίνω από τις έτοιμες μπασοπαγίδες. Απόφυγες το DIY που είναι μεν ευχαρίστηση, αν δε σου βγαίνει όμως είναι τυράννια σκέτη ...  ;D

 

Είμαι περίεργος να δω το πείραμα που λες. Η δική μου κουρδισμένη απόπειρα: έκανα το κουτί το οποίο δε μόνταρα εντελώς (βίδωσα το διάτρητο καπάκι αλλά δεν έβαλα σιλικόνη για στεγανοποίηση). Η συχνότητα-στόχος πέτυχε στο περίπου. Ανάλογα με τη θέση και τον προσανατολισμό το ντεσιμπελόμετρο έδειχνε +- 2db. Η ένδειξη έγινε ακόμα μεγαλύτερη όταν πίεσα τα πλαϊνά καπάκια και περιόρισα τις διαρροές από το πλάι. Άρα πιστεύω ότι αν το τελείωνα κάτι θα έκανε. Βέβαια σε sweep διαφορά δεν είδα  ??? αλλά δεν το έκλεισα εντελώς όπως είπα.,.....

 

Κοίτα η αλήθεια είναι πως έχω κουραστεί αρκετά διότι από τις 1η Ιουνίου δεν έχω σταματήσει τις εργασίες...και όταν λέμε εργασίες εννοώ (Τοποθέτηση 50 κούτες Πετροβάμβακα 150Kg3, 160 Γυψοσανίδες διπλής πυκνότητας και βάρους, Δομημένες καλωδιώσεις σε 10 Multis, 500 m. σε Ηλεκτρικά Ρεύματα, Εξαερισμούς σε 3 Δωμάτια, 6 κανάλια αέρα, Κλιματιστικά, Τριπλές κάσες και 3πλά τζάμια και πάει λέγοντας η λίστα είναι τεράστια........(ξέρεις τι εννοώ)

 

Οποτε μάλλον με δικαιολογείς που δεν μπορούσε να "ανοίξει" ο καρπός του δεξιού μου χεριού, και είμαι και Keyboardist ...xexe

 

Anyway Εάν έχει καμιά φωτο από το Μαγικό "ΚΟΥΤΙ" που έφτιαξες, διότι το πείραμα με ενημέρωσε σήμερα ότι μάλλον θα καθηστερήσει αρκετά :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Με λίγα λόγια, μην ξεκινάς να φτιάξεις κάτι τέτοιο, αν δεν ξέρεις σε ποιες νότες έχεις πρόβλημα, και πόσες νότες τριγύρω επηρρεάζονται. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα καταλήξεις με κάτι το οποίο είτε δεν θα απορροφά καθόλου, ή θα απορροφά σε λάθος συχνότητες, ή θα τρίζει τόσο πολύ που θα είναι για πέταμα!

 

Συμφωνώ και συνεχίζω ...

 

Εγώ έχω ένα πρόβλημα σε συγκεκριμένη νότα, ή συχνότητα (όπως αγαπάτε :)) και επειδή την εντοπίσαμε λέμε να φτιάξουμε ένα "κουρδιστηράκι" το οποίο θα αναλάβει την συγκεκριμένη "βαριά" (βαριά λόγω συχνότητας βλέπεις :P χε χε) δουλειά που δεν μπορεί να κάνει ΚΑΝΕΝΑ άλλο υλικό, όπου και αν το τοποθετήσαμε ! (πέρασαν 2 ειδικοί ακουστικοί και δεν είχαμε ουσιαστικό αποτέλεσμα). Η αλήθεια είναι ότι όσο μεταφέρονταν τα monitors προς το κέντρο του δωματίου, ο συντονισμός λιγόστευε και είναι λογικό, όμως αυτά δεν είναι σοβαρές λύσεις πιστέυω...

 

Έχω τελικώς, το σχέδιο στα χέρια μου για μια πολύ απλή κατασκευή αλλά με κατασκευαστικές λεπτομέριες που προφανώς θα κάνουν τη διαφορά στο αποτέλεσμα.

 

Ελπίζω μόλις τελειώσω να postάρω photos κλπ από την προσπάθεια αποσυντονισμού της "προβληματικής" μας συχνότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και συνεχίζω ...

 

Εγώ έχω ένα πρόβλημα σε συγκεκριμένη νότα, ή συχνότητα (όπως αγαπάτε :)) και επειδή την εντοπίσαμε λέμε να φτιάξουμε ένα "κουρδιστηράκι" το οποίο θα αναλάβει την συγκεκριμένη "βαριά" (βαριά λόγω συχνότητας βλέπεις :P χε χε) δουλειά που δεν μπορεί να κάνει ΚΑΝΕΝΑ άλλο υλικό, όπου και αν το τοποθετήσαμε ! (πέρασαν 2 ειδικοί ακουστικοί και δεν είχαμε ουσιαστικό αποτέλεσμα). Η αλήθεια είναι ότι όσο μεταφέρονταν τα monitors προς το κέντρο του δωματίου, ο συντονισμός λιγόστευε και είναι λογικό, όμως αυτά δεν είναι σοβαρές λύσεις πιστέυω...

 

Έχω τελικώς, το σχέδιο στα χέρια μου για μια πολύ απλή κατασκευή αλλά με κατασκευαστικές λεπτομέριες που προφανώς θα κάνουν τη διαφορά στο αποτέλεσμα.

 

Ελπίζω μόλις τελειώσω να postάρω photos κλπ από την προσπάθεια αποσυντονισμού της "προβληματικής" μας συχνότητας...

 

Τι είδους κουρδιστηράκι?

Δοκιμάσατε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ bass traps με προσανατολισμό πάχους-πυκνότητας στην προβληματική συχνότητα? Το θέμα δεν είναι το υλικό, αν το κάνετε σωστά ο πετροβάμβακας/υαλοβαμβακας μπορεί να σου δώσει παραπάνω απο ικανοποιητική εξισσορόπηση σε όλο το φάσμα.

Όσο για την μετακίνηση των monitors φυσικά και είναι σοβαρό να μετακινηθούν μέχρι να πετύχετε το καλύτερο σημείο, αρκεί να μη τα φτάσετε μετά τη μέση ή σε τελείως άβολα σημείο...

(Όσο για του έλληνες "ακουστικούς" κράτα μικρό καλάθι..)

www.minorhead.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδους κουρδιστηράκι?

Δοκιμάσατε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ bass traps με προσανατολισμό πάχους-πυκνότητας στην προβληματική συχνότητα? Το θέμα δεν είναι το υλικό, αν το κάνετε σωστά ο πετροβάμβακας/υαλοβαμβακας μπορεί να σου δώσει παραπάνω απο ικανοποιητική εξισσορόπηση σε όλο το φάσμα.

Όσο για την μετακίνηση των monitors φυσικά και είναι σοβαρό να μετακινηθούν μέχρι να πετύχετε το καλύτερο σημείο, αρκεί να μη τα φτάσετε μετά τη μέση ή σε τελείως άβολα σημείο...

(Όσο για του έλληνες "ακουστικούς" κράτα μικρό καλάθι..)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

...δεν έχω χώρο για γωνιακά Bass Traps!

 

Κοίτα ο πίσω τοίχος μου έχεις 12 διαχυτές R1 οι οπόιοι "εκτελούν και χρέη absorber! Και μάλιστα σε απίστευτο βαθμό..."καταπίνουν" απίστευτο αέρα από το πλάι και εκτός από το ηχητικό αποτέλεσμα (πίστεψε με είχαμε μείνει με το στόμα ανοικτό για 2 λεπτά και λέγαμε: "τι λε ρε φιλε δεν είναι δυνατόν") ξαφνικά έπρεπε να μεταφέρουν ξανά τα monitors πιο κοντά πλέον στον τοίχο διότι οι χαμηλές πήγαν περίπατο...

 

anyway... το κουρδιστηράκι είναι κατασκευή στον τοίχο με 6 ντίζες με τα παξιμάδια τους (μπρος + πίσω) οι οποίες στην ουσία "κρατάνε" ένα φύλλο MDF ντυμένο με υλικά και το οποίο απέχει από 0-15 cm πό τον πετροβάμβακα ο οποίος έχει τοποθετηθεί στον μπροστινό μας τοιχο.

 

Υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες και μυστικά στην όλη κατασκευή οι οποίες θέλω 30 λεπτά για τις γράψω όλες...

 

Εγώ το κουρδιστηράκι αυτό το άκουσα! με τα αυτιά μου σε ένα studio στην Ελβετία πρίν από αρκετά χρόνια και δεν το πίστευα. Ο τύπος έβαλε τη νότα στο μπάσο του που βούιζε ... και μολις έπιασε ο αδερφός του στα χέρια του το γερμανικό κλειδί και άρχισε να σφίγγει συμμετρικά τα παξιμάδια του MDF-panel ξαφνικά χωρίς να μετακινηθώ εγώ το βουητό σιγά-σιγά "πέθανε"! 8) και του λέω "μην σταματας να παίζεις" και μου λέει ο τύπος "εγώ παίζω εσύ δεν ακούς πλέον το peak!" ... και έμεινα μ......κας!

 

Ξέρω τι πάω να φτιάξω, απλά δεν είχε προκύψει πρόβλημα μέχρι τώρα, τώρα που το έχω θα το λύσω... Επίσης μόλις τελειώσω (και έχοντας επιτύχει να λύσω το πρόβλημα συντονισμού) τότε θα ανεβάσω όλες τις photos από το control Room και θα εξηγήσω τι ακριβώς έχουμε κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το παιδί του αρχικού ποστ, προφανώς ήθελε να φτιάξει diy TUBE bass traps, αλλά τον συγχήσατε και μπλέξακε resonators μέσα και διάφορα.

Απ' ότι κατάλαβα ενδιαφερόταν για κάτι τέτοιοhttp://www.teresaudio.com/haven/traps/traps.html γιαυτό και ανέφερε τα κοχύλια.

Είναι το γνωστό tube trap βασισμένο στο asc design http://www.tubetrap.com/

 

Γενικά, θεωρούνται αποτελεσματικά, αλλά δεν βλέπω λόγο άλλο εκτός απ το design (και πιθανώς την καλύτερη φορητότητα) να τα προτιμησεις απ τα συνηθισμένα και αποτελεσματικά bass trap/absorber πάνελ.

 

Όσο για το foam που λες οτι έβαλες, προσοχή, πολύ προσοχή. Έχει κάκιστους συντελεστές απορρόφησης στις χαμηλές συχνότητες, προσωπικά δεν το χρησιμοποιούσα ούτε για first reflections.

 

www.minorhead.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το παιδί του αρχικού ποστ, προφανώς ήθελε να φτιάξει diy TUBE bass traps, αλλά τον συγχήσατε και μπλέξακε resonators μέσα και διάφορα.

Απ' ότι κατάλαβα ενδιαφερόταν για κάτι τέτοιοhttp://www.teresaudio.com/haven/traps/traps.html γιαυτό και ανέφερε τα κοχύλια.

Είναι το γνωστό tube trap βασισμένο στο asc design http://www.tubetrap.com/

 

Γενικά, θεωρούνται αποτελεσματικά, αλλά δεν βλέπω λόγο άλλο εκτός απ το design (και πιθανώς την καλύτερη φορητότητα) να τα προτιμησεις απ τα συνηθισμένα και αποτελεσματικά bass trap/absorber πάνελ.

 

Όσο για το foam που λες οτι έβαλες, προσοχή, πολύ προσοχή. Έχει κάκιστους συντελεστές απορρόφησης στις χαμηλές συχνότητες, προσωπικά δεν το χρησιμοποιούσα ούτε για first reflections.

 

Όντως αυτά ήθελα να φτιάξω (για φορητότητα κυρίως επειδή το ένα θα ήταν μπροστά από την πόρτα) αλλά δυστυχώς τα κοχύλια είναι κατόπιν παραγγελίας στο εργοστάσιο και ο άλλος τρόπος με τον υαλοβάμβακα μου φάνηκε περίπλοκος.

 

Το Helmholtz κουτί της φωτό βελτιώνει τα πράγματα (2db) δεν είναι η λύση όμως (τουλάχιστον όχι μόνο του). Θα ενισχύσω λίγο τις γωνίες μου με 180Χ60Χ10 πάνελ με 40άρη πετροβάμβακα και νομίζω θα αράξω στα κυβικά μου και θα γράψω καμιά μουσική διότι σε δωμάτιο 11m^2 δεν μπορείς να περιμένεις θαύματα ακουστικής, ειδικά αν είσαι άπειρος και ψιλοάσχετος.

 

Στέλνω κι ένα S/H από τον καταρράχτη μου ...

box.jpg.8efc980839a6b3461079707b36e5db02.jpg

wf.jpg.64dfd1c6bc0d7a577fb47daf6de87c65.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 μέτρα επί 2 μέτρα? Σωστά είναι γραμμένο?

Για home studio μιλάμε όχι για λεωφορείο του ΟΑΣΘ  ;D

11 τετραγωνικά και κάτι είναι (4Χ2,90)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου