Προς το περιεχόμενο

Για hiphop ακροατές και όχι μόνο...


tomandgeronimo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως η μουσική σου είναι σε τέτοιο βαθμό ασχημάτιστη ακόμα που δεν μπορεί κάποιος να πει αν έχεις ή δεν έχεις κάτι να πεις.

 

Σου χρειάζεται πολύ δουλειά σε πολλά επίπεδα. Καταρχάς, θέλεις αρκετή βελτίωση στην άρθρωση για να ακούμε τι μας λες. Επίσης το γεγονός ότι το (όμορφο) είδος που διάλεξες στηρίζεται στον λόγο δεν σημαίνει ότι παραβλέπουμε την μουσική. Είναι εμφανής η αμηχανία σου στο επίπεδο της σύνθεσης. Σε αυτό θα σου έκανε καλό να ακούσεις πιο πολύ μουσική από όλα τα είδη αλλά και καλό χιπ χοπ από τους προπάτορες(public enemy, de la soul κτλ.) μέχρι τους αξιόλογους σύγχρονους(buck65, wu tang clan κτλ.) Εννοείται πως οι μουσικές σπουδές πάντα βοηθούν, εμβαθύνουν και στερεώνουν σε πιο γερά θεμέλια την έκφρασή μας.

 

Στο βασικό, κατά τη γνώμη μου, κομμάτι αυτής της μουσικής, τους στίχους, τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Αν θες να γράφεις ελληνικά σου χρειάζεται ΠΟΛΥ διάβασμα. Αναφέρθηκαν πιο πάνω οι στέρεο νόβα. Ο ΚΒ ξέρει όλους τους κλασσικούς απ'εξω κι ανακατωτά. Είναι άνθρωπος με βαθύτατη παιδεία και γνώση της γλώσσας. Γενικότερα, σπανίως θα βρεις καλούς στιχουργούς αυτού του χώρου χωρίς καλή γενική παιδεία(ή έναν συνδυασμό ισχυρών βιωμάτων και μεγάλου ταλέντου).

Βοήθησέ με λίγο, σε εκλιπαρώ......

Μπορεί να έχει κάποια δόση ειρωνείας αυτό, αλλά σκέψου ότι μας λες να ακούσουμε το «βαθύ νόημα» την ώρα που για το θέμα που έγραψες έχουν γράψει τον τελευταίο αιώνα άνθρωποι όπως ο Ρίτσος, ο Γκάτσος, ο Καρυωτάκης, ο Καρούζος κ.α.

 

Γι αυτό λοιπόν προτείνω να διαβάσεις και να γνωρίσεις πράγματα που θα σε κάνουν πιο ολοκληρωμένο άνθρωπο και (ποιος ξέρει;) καλύτερο στιχουργό.

 

 

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω πως η μουσική σου είναι σε τέτοιο βαθμό ασχημάτιστη ακόμα που δεν μπορεί κάποιος να πει αν έχεις ή δεν έχεις κάτι να πεις.

 

Σου χρειάζεται πολύ δουλειά σε πολλά επίπεδα. Καταρχάς, θέλεις αρκετή βελτίωση στην άρθρωση για να ακούμε τι μας λες. Επίσης το γεγονός ότι το (όμορφο) είδος που διάλεξες στηρίζεται στον λόγο δεν σημαίνει ότι παραβλέπουμε την μουσική. Είναι εμφανής η αμηχανία σου στο επίπεδο της σύνθεσης. Σε αυτό θα σου έκανε καλό να ακούσεις πιο πολύ μουσική από όλα τα είδη αλλά και καλό χιπ χοπ από τους προπάτορες(public enemy, de la soul κτλ.) μέχρι τους αξιόλογους σύγχρονους(buck65, wu tang clan κτλ.) Εννοείται πως οι μουσικές σπουδές πάντα βοηθούν, εμβαθύνουν και στερεώνουν σε πιο γερά θεμέλια την έκφρασή μας.

 

Στο βασικό, κατά τη γνώμη μου, κομμάτι αυτής της μουσικής, τους στίχους, τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Αν θες να γράφεις ελληνικά σου χρειάζεται ΠΟΛΥ διάβασμα. Αναφέρθηκαν πιο πάνω οι στέρεο νόβα. Ο ΚΒ ξέρει όλους τους κλασσικούς απ'εξω κι ανακατωτά. Είναι άνθρωπος με βαθύτατη παιδεία και γνώση της γλώσσας. Γενικότερα, σπανίως θα βρεις καλούς στιχουργούς αυτού του χώρου χωρίς καλή γενική παιδεία(ή έναν συνδυασμό ισχυρών βιωμάτων και μεγάλου ταλέντου).Μπορεί να έχει κάποια δώσει ειρωνείας αυτό, αλλά σκέψου ότι μας λες να ακούσουμε το «βαθύ νόημα» την ώρα που για το θέμα που έγραψες έχουν γράψει τον τελευταίο αιώνα άνθρωποι όπως ο Ρίτσος, ο Γκάτσος, ο Καρυωτάκης, ο Καρούζος κ.α.

 

Γι αυτό λοιπόν προτείνω να διαβάσεις και να γνωρίσεις πράγματα που θα σε κάνουν πιο ολοκληρωμένο άνθρωπο και (ποιος ξέρει;) καλύτερο στιχουργό.

 

 

 

αν και καθεσαι(φανταζομαι) μιλησες ορθα....! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε στον ηπιότερο εκφραστικά από μένα kostri.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως η μουσική σου είναι σε τέτοιο βαθμό ασχημάτιστη ακόμα που δεν μπορεί κάποιος να πει αν έχεις ή δεν έχεις κάτι να πεις.

 

Σου χρειάζεται πολύ δουλειά σε πολλά επίπεδα. Καταρχάς, θέλεις αρκετή βελτίωση στην άρθρωση για να ακούμε τι μας λες. Επίσης το γεγονός ότι το (όμορφο) είδος που διάλεξες στηρίζεται στον λόγο δεν σημαίνει ότι παραβλέπουμε την μουσική. Είναι εμφανής η αμηχανία σου στο επίπεδο της σύνθεσης. Σε αυτό θα σου έκανε καλό να ακούσεις πιο πολύ μουσική από όλα τα είδη αλλά και καλό χιπ χοπ από τους προπάτορες(public enemy, de la soul κτλ.) μέχρι τους αξιόλογους σύγχρονους(buck65, wu tang clan κτλ.) Εννοείται πως οι μουσικές σπουδές πάντα βοηθούν, εμβαθύνουν και στερεώνουν σε πιο γερά θεμέλια την έκφρασή μας.

 

Στο βασικό, κατά τη γνώμη μου, κομμάτι αυτής της μουσικής, τους στίχους, τα πράγματα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Αν θες να γράφεις ελληνικά σου χρειάζεται ΠΟΛΥ διάβασμα. Αναφέρθηκαν πιο πάνω οι στέρεο νόβα. Ο ΚΒ ξέρει όλους τους κλασσικούς απ'εξω κι ανακατωτά. Είναι άνθρωπος με βαθύτατη παιδεία και γνώση της γλώσσας. Γενικότερα, σπανίως θα βρεις καλούς στιχουργούς αυτού του χώρου χωρίς καλή γενική παιδεία(ή έναν συνδυασμό ισχυρών βιωμάτων και μεγάλου ταλέντου).Μπορεί να έχει κάποια δόση ειρωνείας αυτό, αλλά σκέψου ότι μας λες να ακούσουμε το «βαθύ νόημα» την ώρα που για το θέμα που έγραψες έχουν γράψει τον τελευταίο αιώνα άνθρωποι όπως ο Ρίτσος, ο Γκάτσος, ο Καρυωτάκης, ο Καρούζος κ.α.

 

Γι αυτό λοιπόν προτείνω να διαβάσεις και να γνωρίσεις πράγματα που θα σε κάνουν πιο ολοκληρωμένο άνθρωπο και (ποιος ξέρει;) καλύτερο στιχουργό.

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ! Κατανοώ πλήρως αυτά που γράφεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η hip-hop έχει περάσει από το στάδιο "των μηνυμάτων" στο καθαρά χορευτικό πλέον κακώς ή καλώς.

 

 

Δεν ισχύει αυτό σε καμία των περιπτώσεων....Η ελληνική hiphop, είναι ακόμα ριζωμένα γερά στο στάδιο των μηνυμάτων(Αν εξαιρέσουμε το battle rap, τα υπόλοιπα τραγούδια έχουν να ''προσφέρουν'')...Τα χορευτικά που ακούγονται στα clubs, δεν είναι hiphop, αλλά rnb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι...Επειδή δεν είχα ακούσει στο παρελθόν στέρεο νόβα, και τώρα βρήκα ευκαιρία με την αναφορά που κάνατε, άκουσα λίγα κομμάτια(μικρό αγόρι, το κλεμμένο ποδήλατο και το ηλίθια αστεία) κι συνηδητοποιήσα ότι όντως το flow μου μοιάζει πάρα πολύ με του ΚΒ...Και εδώ προκείπτει το ερώτημα...Αν έλεγα ότι κάνω trip hop και όχι hiphop, θα αναιρούνταν αυτομάτως όλα τα σχόλια για το flow, το μέτρο(που δεν πατάω) και το ''κακό'' (επειδή δεν είναι έμμετρο) γράψιμο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έλεγα ότι κάνω trip hop και όχι hiphop, θα αναιρούνταν αυτομάτως όλα τα σχόλια για το flow, το μέτρο(που δεν πατάω) και το ''κακό'' (επειδή δεν είναι έμμετρο) γράψιμο??

 

Το αντιθετο θα ελεγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα και οι στερεο νοβα δεν παιζανε ''τριπ χοπ''!

για την ακριβεια δεν νομιζω οτι υπηρχε καν ο ορος τοτε.

 

εγω πιο πολλες ριζες βλεπω με την ηλεκτρονικη μουσικη (οπου ηλεκτρονικη βαλε τρανς, τεκνο και τετοια)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κ γω κατι γιατι ποτε δεν ακουσα στερεο νοβα.Τι υποτιθεται πως κανανε τα παιδια αυτα τοτε?Ειχε ανταποκριση απο τον κοσμο αυτο το πραγμα?Ειναι λιγο εμετικο ή νομίζω?Ακουω απο το youtube  και ειμαι ετοιμος να γεμισω το λεκανακι απο διπλα.

 

Το χιπχοπ σιγουρα δεν ειναι αυτο.Ισως μια μορφη απαγγελιας με λουπαριστη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, άλλο πράγμα οι στέρεο νόβα και άλλο το τριπ χοπ. Ο ΚΒ όντως έγραφε και γράφει λίγο "περίεργα" όσον αφορά το μέτρο αλλά γράφει ιδιαίτερα και υπέροχα. Δεν μας απασχολεί, τρόπον τινά, η άμετρη απαγγελία του όταν ακούμε τα καταπληκτικά του λόγια.

 

Η σκηνή του τριπ χοπ που τουλάχιστον εγώ ξέρω περιλαμβάνει συγκροτήματα που όχι μόνο δεν είχαν χαλαρή σχέση με το ρυθμικό κομμάτι της μουσικής τους αλλά αντίθετα στηρίχθηκαν σε αυτό. Όταν μιλάμε για Portishead, Tricky και Massive Attack εννοούμε δυνατά μπάσα και κρουστά, τέλειες(τεχνικά αλλά και αισθητικά) φωνές και ενδιαφέροντες, τις περισσότερες φορές, στίχους.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου