Προς το περιεχόμενο

Για hiphop ακροατές και όχι μόνο...


tomandgeronimo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν ακουσα τα κομματια μου θυμισε στερεο νοβα . μηπως η ταμπελα Hip hop που εβαλες στην μουσικη σου δεν σε εκφραζει ?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οταν ακουσα τα κομματια μου θυμισε στερεο νοβα . μηπως η ταμπελα Hip hop που εβαλες στην μουσικη σου δεν σε εκφραζει ?

 

αυτο ακριβως σκεφτομουν και εγω, απλα για διαφορους λογους δεν ηθελα να τοποθετηθω ακομα.

ο τροπος των φωνητικων, θυμιζει πολυ -ειδικα τον πρωτο δισκο(κλεμμενο ποδηλατο, ηλιθια αστεια- των στερεο νοβα.

αλλα το ζητημα ειναι οτι ο φιλος ''νιωθει'' χιπχοπερ.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μουσική σου δεν έχει αρκετό beat, θες παραπάνω κρουστά και μπάσο

 

η μουσική και οι στίχοι δεν έχουν τον οποιοδήποτε συγχρονισμό, εξελίσσονται ως δύο ανεξάρτητα, ασύνδετα πράγματα

 

η έκφραση στα φωνητικά είναι ξερή, δεν υπάρχει αρκετός τονισμός, ρυθμός και συναίσθημα

 

αυτ(ι)ά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ακουσα τα κομματια μου θυμισε στερεο νοβα . μηπως η ταμπελα Hip hop που εβαλες στην μουσικη σου δεν σε εκφραζει ?

Ευχαριστώ πολύ για την ακρόαση..Δεν ξέρω φίλε..Ίσως.Απλά είναι ένα είδος hiphop...Για σένα, τι είδος μουσικής κάνω?Τα κομμάτια σ' άρεσαν γενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μουσική σου δεν έχει αρκετό beat, θες παραπάνω κρουστά και μπάσο

 

η μουσική και οι στίχοι δεν έχουν τον οποιοδήποτε συγχρονισμό, εξελίσσονται ως δύο ανεξάρτητα, ασύνδετα πράγματα

 

η έκφραση στα φωνητικά είναι ξερή, δεν υπάρχει αρκετός τονισμός, ρυθμός και συναίσθημα

 

αυτ(ι)ά

 

Ευχαριστώ... Διαφωνώ λίγο για το συναίσθημα, αλλά σέβομαι φυσικά την γνώμη σου... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ... Διαφωνώ λίγο για το συναίσθημα, αλλά σέβομαι φυσικά την γνώμη σου... ;)

Αλλά  συμφωνείς με

η μουσική σου δεν έχει αρκετό beat, θες παραπάνω κρουστά και μπάσο

 

η μουσική και οι στίχοι δεν έχουν τον οποιοδήποτε συγχρονισμό, εξελίσσονται ως δύο ανεξάρτητα, ασύνδετα πράγματα

 

η έκφραση στα φωνητικά είναι ξερή, δεν υπάρχει αρκετός τονισμός, ρυθμός

 

Τέλος πάντων , δεν θέλω να σε στεναχωρώ και δεν θα επεκταθώ αφού εξάλλου ο trigga απήντησε καλύτερα από μένα και συμφωνώ με την άποψή του.

 

ΑΛΛΑ δοθείσης ευκαιρίας να πω ότι ούτε εμένα μεν είναι το αγαπημένο μου ιδίωμα αλλά το παρακολουθώ (ενίοτε και με ενθουσιασμό και εν τη δημιουργία του) από τα 80's και στα 90's.

Και θα σε απογοητεύσω ίσως και εσένα και αρκετά παιδιά που ασχολούνται με το "hip hop" αλλά αντίθετα από ότι ίσως νομίζετε, οι καραγκιόζηδες στυλ GT και άλλων βλακοειδών προχειροδουλειών (ελάχιστες οι εξαιρέσεις) που ακούγονται στις καφετέριες, MAD και ελληνάδικα ως hip hop άλλοθι ΔΕΝ έχουν σχέση ούτε με το καλό hip hop ούτε με το hip hop εν γένει.

 

Ξεκινήστε και από λίγο νωρίτερα (όχι απαραίτητα από Africa Bambaata, Last Poets, Granmaster Flash ή Funky Four Plus One μην κουραστείτε και αρχίσετε να αναιρείτε τα πάντα) για να δείτε τι είναι οι ρίζες και το "old school" και προχωρήστε και μέχρι σήμερα.

 

Και αν έχετε το κουράγιο και την αυτογνωσία, ξαναπροσπαθήστε.

 

Φιλικά πάντα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς ακριβώς?

 

απλα απαντησα σε αυτο που ειπε ο ksekourdistos

μηπως η ταμπελα Hip hop που εβαλες στην μουσικη σου δεν σε εκφραζει ?

 

απλα ειπα πως πιστευω πως σε εκφραζει γιατι νιωθεις χιπχοπερ.

 

τα κομματια τα εχω ακουσει πολυ γρηγορα και θελω το βραδυ να τα ακουσω με προσοχη πριν πω την γνωμη μου.

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά  συμφωνείς με

Τέλος πάντων , δεν θέλω να σε στεναχωρώ και δεν θα επεκταθώ αφού εξάλλου ο trigga απήντησε καλύτερα από μένα και συμφωνώ με την άποψή του.

 

ΑΛΛΑ δοθείσης ευκαιρίας να πω ότι ούτε εμένα μεν είναι το αγαπημένο μου ιδίωμα αλλά το παρακολουθώ (ενίοτε και με ενθουσιασμό και εν τη δημιουργία του) από τα 80's και στα 90's.

Και θα σε απογοητεύσω ίσως και εσένα και αρκετά παιδιά που ασχολούνται με το "hip hop" αλλά αντίθετα από ότι ίσως νομίζετε, οι καραγκιόζηδες στυλ GT και άλλων βλακοειδών προχειροδουλειών (ελάχιστες οι εξαιρέσεις) που ακούγονται στις καφετέριες, MAD και ελληνάδικα ως hip hop άλλοθι ΔΕΝ έχουν σχέση ούτε με το καλό hip hop ούτε με το hip hop εν γένει.

Ξεκινήστε και από λίγο νωρίτερα (όχι απαραίτητα από Africa Bambaata, Last Poets, Granmaster Flash ή Funky Four Plus One μην κουραστείτε και αρχίσετε να αναιρείτε τα πάντα) για να δείτε τι είναι οι ρίζες και το "old school" και προχωρήστε και μέχρι σήμερα.

 

Και αν έχετε το κουράγιο και την αυτογνωσία, ξαναπροσπαθήστε.

 

Φιλικά πάντα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου...Συμφωνώ 100% μαζί σου...Φυσικά και εγώ απεχθάνομαι τις βλακείες που παίζονται στα clubs και προσβάλουν το hiphop...Εγώ προσωπικά ακούω ελληνικό hiphop και όχι ξένο...Τα ακούσματα μου δεν μπορώ να στα γράψω γιατί είναι πάρα πολλά...Την ιστορία του hiphop, για το ελληνικό μιλάω, την ξέρω άριστα, και για τους GT και για τους ffc και για τους περισσότερους...Οπότε ξέρω πάνω κάτω πως να κινηθώ και από που να επηρρεαστώ...Φιλικά πάντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα το κοινωνία μόνο.

 

Ενορχηστρωτικά είναι κακό, ακούγεται σαν midi demo του 1993 με έλλειψη  μπασσογραμμής και kick αλλά έχει ωραίες ιδέες στα θέματα που παίζει. Πάει να μου θυμίσει λίγο Goin' Through του 1997 στα πρώτα τους album.

 

Υπάρχει μεγάλο θέμα στις ρίμες (ομοιοκαταλήξεις) και στο ότι τα λόγια είναι off beat συνέχεια, εκτός μέτρου και πολύ μεγάλες για να χωρέσουν στα 8 μέτρα αφήνουν κενά ή πάνε στα επόμενα 4 και γίνεται λίγο ψιλοχαμός.

 

Το πρώτο διορθώνεται με ένα καλό qubase και pro tools αλλά στο δεύτερο θέλει πάρα πολύ δουλειά μήπως θα ήταν καλύτερα να έγραφες μόνο τη μουσική?

 

Γενικά θα το χαρακτήριζα out of date, σαν να ακούω hip-hop του 2001, η hip-hop έχει περάσει από το στάδιο "των μηνυμάτων" στο καθαρά χορευτικό πλέον κακώς ή καλώς.

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου