Προς το περιεχόμενο

Gretsch Catalina maple kit


fuzzywoo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε

Στήνω home studio και ψάχνω ένα σετ τύμπανα.

Είδα τα gretsch catalina και έχουν εξαιρετικά specs για την τιμή τους.

Αξίζουν τον κόπο; Υπάρχει κάτι πιο "σίγουρο" ή "στάνταρ" στην αγορά;

Μέχρι στιγμής ηχογραφούσα μια pearl vision και αναρωτιέμαι που βρίσκονται τα gretsch σε σχέση με αυτήν την σειρά της pearl;

Το ταμπούρο της gretsch είναι αξιοπρεπές (αν και έχω ένα pearl free floating για τις ηχογραφήσεις΄);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα φιλε μου που βλεπεις ειναι μαονι ασιατικο το οποιο δεν ειναι κακο σαν ξυλο αλλα και τιποτα το ιδιαιτερο για τυμπανα φαντασου οτι τα τυμπανα κορυφεων κατασκευαστων πριν 3 δεκαετιες ηταν απο μαονι 3-4 φυλλα.

Σημερα καποιοι κατασκευαστες εχουν στη γκαμα τους  σαν limited edition σετ απο μαονι αλλα που δεν εχουν καμια σχεση με αυτα.

Αν διαβασεις καλα τα χαρακτηριστικα τους θα δεις οτι τα τομ ειναι πολυ κοντα 10χ7-12χ8 και δεν θα σου βγαλουν ογκο.

Δεν μπορεις να συγκρινεις κατα την ταπεινη αποψη τα Pearl vbx με ta catalina τα οποια ειναι διαφορετικα ξυλα και αλλο ηχοχρωμα.

Αν σε ενδιαφερουν τυμπανα birch οπως τα vbx για ηχογραφηση πας αλλου οπως Tama Rockstar custam-superstar custo-PdP-dw-Yamaha stage custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta maple απο προσωπικη μου χρηση που ειχα σετ 22-8-10-14-16 ειναι ποιο ισοροποιμενα στον ηχο αλλα πολυ φτηνιαρικη κατασκευη σε lugs-tom mounts και ειδικα ποδια στο βαθυ απαραδεκτα διοτι στα  ακρα τους καταληγουν σε ενα πολυ στενο πλαστικο παπουτσακι που δεν απορροφα κραδασμους ετσι ειναι ολες οι σειρες catalina.

To ταμπουρο στα maple εμενα δεν μου αρεσε ποτε γιατι απλα δεν παιζει.

Ριξε μια ματια κσι στις αγγελιες εχει ενδιαφεροντα σετ απο φτηνα μεχρι ακριβα . ;D ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχω 2 Gretsch Catalina μια maple και μια ash.Η maple ειναι αρκετα καλυτερη σε ποιοτητα ηχου αλλα παραδοξως η ash βγαινει καλυτερα στην ηχογραφηση.Προσωπικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και δεν εχω τρομερες απαιτησεις για τα λεφτα που εδωσα.Συμερασματικα θα ελεγα οτι ειναι value for money

 

Την ash btw την εχω μετατρεψει τωρα πια σε ηλεκτρονικο κιτ αλλα ενιοτε τις κανω swap αναλογα με τα κεφια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου