Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ενισχυτών για low wattage tube stereo rig


sergei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους,

τον τελεφταίο καιρό με απασχολεί η ιδέα του στέρεο rig... Συγκεκριμένα σκέφτομαι να αγοράσω δύο tube 5w κεφαλάκια, και αντίστοιχα 2 καμπίνες 1x12.

 

Μέχρι τώρα τέτοιου είδους rig έφτιαχνα με προσομοιώσεις ενισχυτών κυρίως line6. συνήθως έβαζα απο την μία κάτι που έφερνε προς fender, και απο την άλλη κάτι που έφερνε προς AC30 ή marshal1974x (όταν δεν παίζω στερεο προτιμώ την δεύτερη κατηγορία)

 

Η αποροία τώρα είναι με ποιους δύο από τους μικρούς ενισχυτές της αγοράς θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο... Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί καάπως κια θα ήθελα αν μπορείται ν με βοηθήσετε να ξεκαθαρήσω ποιοι απο αυτούς είναι "ιδιοι" μεταξύ τους...

 

να αναφέρω ότι με ενδιαφέρει ο καθαρός ήχος καθώς η βρωμιά μου είναι πάντα απο πεταλάκια (άρα μ νεδιαφέρουν ενισχυτές που να συνεργάζονται με πετάλια)

 

και μερικές άχηστες πληροφορίες που πιθανόν να σας κατατοπήσουν στο τι ψάχνω:

-το στυλ που παίζω είναι κάτι μεταξύ alternative, stoner, fuzz rock, post punk και shoegaze ( δηλαδη άλλες φορές παίζω ημικάθαρα (ή ημιβρώμικα)  άλλες φορές χρειάζομαι πιο heavy ήχο για ριφοειδείς καταστάσεις-ίσως κλειστές καμπίνες να βοηθήσουν?- και άλλες φορέςθέλω καθαρά με καλό  definition).

-η παραμόρφωσή μου είναι το fuzz factory συνδεδεμένο παράλληλα με το blackstar dual ή ένα απο τα δύο κάθε φορά...

-οι κιθάρες που έχω, έχουν διπλούς ή p90... και συνήθως παίζω με τον neck.

 

ευχαριστώ εκ των προταίρων για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους,

τον τελεφταίο καιρό με απασχολεί η ιδέα του στέρεο rig... Συγκεκριμένα σκέφτομαι να αγοράσω δύο tube 5w κεφαλάκια, και αντίστοιχα 2 καμπίνες 1x12.

 

Μέχρι τώρα τέτοιου είδους rig έφτιαχνα με προσομοιώσεις ενισχυτών κυρίως line6. συνήθως έβαζα απο την μία κάτι που έφερνε προς fender, και απο την άλλη κάτι που έφερνε προς AC30 ή marshal1974x (όταν δεν παίζω στερεο προτιμώ την δεύτερη κατηγορία)

 

Not bad. Not bad at all.

 

To βασικό σου πρόβλημα, θα είναι ότι οι 5άρηδες ενισχυτές δεν έχουν και πολύ καθαρό headroom. H ΕL84 που συνήθως έχουν αρπάζει γρήγορα... ούτε βέβαια η 6V6 είναι πολύ καλύτερη σ'αυτό τον τομέα...

 

Μπορείς να βελτιώσεις λίγο τα πράγματα αν αλλάξεις την προενισχύτρια (συνήθως μία έχουν) με ECC81/82.

 

Με τις καμπίνες δεν θα έχεις πρόβλημα, γιατί συνήθως έχουν μεγάφωνα αρκετών βατ. Κάποια στιγμή δοκίμασα αυτή της Harley Benton (1Χ12") και μου άφησε καλές εντυπώσεις. Ειδικά για τα λεφτά της ήταν υπερσούπερ.

 

Εναλλακτικά βέβαια με τα 2 πεντάρια κεφάλια, θα μπορούσες να ψάξεις για κανα μεταχειρισμένο Marshall 20/20. Ο προϋπολογισμός σου βέβαια θα διπλασιαστεί (για τους ενισχυτές), αλλά δεν γεννάται ζήτημα σύγκρισης.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο ελάττωμα ΙΜΗΟ που έχει ο 20/20 είναι ότι δεν σου δίνει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα κανάλι, χαρακτηριστικό κάπως περιοριστικό.

 

Όντως, όπως λέει και ο TGL, τα 5 βατ θα βρωμίζουν εύκολα άρα ίσως θα ήταν καλύτερο να ανέβεις λίγο, στα 15 θα είσαι ΟΚ. Ο 15άρης LANEY CUB-HEAD είναι μια καλή περίπτωση και με αρκετά χαρακτηριστικά, άσε που 2 τέτοιοι κοστίζουν λιγότερο από έναν τελικό.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο σετάρισμα που αναφέρεις είναι σούπερ imo... Παίζω έτσι τα τελευταία χρόνια και πραγματικά οι δυνατότητες που σου δίνει ένα τέτοιο rig είναι ατελείωτες. Επίσης το ηχιτικό αποτέλεσμα πολύ ιδιαίτερο που δύσκολα το βρίσκεις...anyway το θέμα (κατά τη γνώμη μου πάντα) είναι για ποιο σκοπό το χρειάζεσαι αυτό το rig. Αν είναι πχ καθαρά για χρήση στο σπίτι και πιθανές ηχογραφήσεις σε στούντιο τότε οι 5αριδες είναι τέλειοι. Αν όμως μπει στους παράγοντες και το live και οι πρόβες με σοβαρό drummer, ειδικά για τα είδη που αναφέρεις, τα 5watt θα σου φανούν ΠΟΛΥ λίγα και δεν θα έχεις αυτό το headroom που επιζητάς. Προσωπικά παίζω με δύο κεφάλια (Sovtek mig50 και SoundCity 50 plus) αλλά αποκλειστικά σε δικό μου χώρο και σε live. Επίσης η μείξη 6L6 και EL34 είναι απίστευτη!!!

 

Σενάριο που μπορείς να σκεφτείς είναι να επενδύσεις στο rig σου σιγά σιγά. Με ένα μεγαλύτερο κεφάλι για αρχή και στο μέλλον (μετά και από αρκετές δοκιμές) να έρθει και το ζευγάρι του. Αν πάλι δεν έχεις μεγαλύτερες απαιτήσεις σε θέμα εντάσεων τότε υπάρχει πάρα πολλά αξιόλογα 5watt κεφαλάκια και εξίσου καλές 1x12"  ;)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για χρήση στο σπίτη με ενδιαφέρει αυτό το setup, και για ηχογραφηση ( πάλι στο σπίτι)

 

χρήσιμα όλα αυτά με την αλλαγή λυχνιών για περισσότερο headroom, νομίζω έχουν συζητηθεί εκτενώς σε άλλα θέματα, και επίσης υπάχει και η λύση του volume της κιθάρας...

 

όμως δεν με κατατοπίσατε καθόλου σε σχεση με τον χαρακηρα των 5 watters (or 6 or 4)που κυκλοφορούν... ποιοι απο αυτούς είναι "ιδιοι" μεταξύ τους και ποιοι έχουν άλλον ήχο (αμερικάνικο βετανικό κτλ κτλ)

ας δώσω ενδεικτικα αυτούς που βρισκω με ένα πρόχειρο search στον θωμά και είνια μέσα στο buget μου

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h.htm

http://www.thomann.de/gr/kustom_defender_5h.htm

http://www.thomann.de/gr/epiphone_valve_junior_head.htm

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_head_av_sp_6h.htm

http://www.thomann.de/gr/vox_ac4tvh.htm

http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5h.htm

 

θα μπορούσε κάποιος να μου τους κατηγοριοποιήσει σε σχέση με τα ηχητικά χαρακτηριστικά τους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-η παραμόρφωσή μου είναι το fuzz factory συνδεδεμένο παράλληλα με το blackstar dual ή ένα απο τα δύο κάθε φορά...

-οι κιθάρες που έχω, έχουν διπλούς ή p90... και συνήθως παίζω με τον neck.

 

δυστυχως θα χρειαστεις περισσοτερα απο 5 βαττ για καλα καθαρα,οι 5αρηδες class A ενισχυτες που κυκλοφορουν απλα won't cut it με τετοιους μαγνητες (ΟΛΟΙ οσοι εχω παιξει παραμορφωνουν μετα  το "3"),αν επαιζες με Fender style single coils θα ησουν οΚ,οχι ομως με τους μαγνητες που λες.

 

θα χρειαστεις τουλαχιστον 15-30 βαττ ανα ενισχυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε με χαμήλωμα του volume της κιθάρας γίνεται δουλειά? (βέβαια θα μου πεις ότι οταν θα βάλω και τα πετάλια με το volume στο τερμα θα γίνει ενας σχετικος χαμός)

 

anyway, η ηχητική κατηγοριοποίηση ακόμα με ενδιαφέρει ( για να μην απαντάει κανείς συγκεκριμένα ή δεν έχετε ιδέα, ή η ερώτησή μου ειναι χαζή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε με χαμήλωμα του volume της κιθάρας γίνεται δουλειά?

 

anyway, η ηχητική κατηγοριοποίηση ακόμα με ενδιαφέρει ( για να μην απαντάει κανείς συγκεκριμένα ή δεν έχετε ιδέα, ή η ερώτησή μου ειναι χαζή)

 

Καταρχάς η λύση για δυο 5W κεφαλές δεν παρέχει μπόλικο headroom για καθαρά σε μεγάλη ένταση και έτσι δεν συνεργάζονται πολύ καλά με πετάλια.

Από την άλλη όμως, το είδος του ήχου που θέλεις να πετύχεις: βρώμικο με λίγο gain προς καθαρό, θα το πετύχεις άνετα με τις κεφαλές αυτές σε μέτριες-υψηλές ακόμη και χωρίς πετάλια!(ιδιαίτερα με διπλούς ή Ρ90).

Κατεβάζοντας βέβαια το volume της κιθάρας καθαρίζεις λίγο το σήμα.

 

Σχετικά με το ποιοι ενισχυτές είναι ίδιοι/παρόμοιοι με άλλους ως προς το κύκλωμα τους, από την εμπειρία μου λέω το εξής:

fender champ 600 = fame tube 5(musicstore.com) = VHT special 6 αν και διαφέρουν τα μεγάφωνά τους πολύ.

Epi valve jr = Harley Benton GA5 = Kustom defender 5 (όλα υπάρχουν σε εκδόσεις κεφαλής ή κομπο)

 

Πoλύ καλή περίπτωση με περισσότερα βαττ και άρα μeγαλύτερο headroom είναι ο harley benton ga15 combo (thomann.com).

 

ΑΝ θέλεις την πιο οικονομική λύση, πήγαινε για δυο κεφαλές harley benton ga5 (89euro each)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε, οι περισσοτεροι class A ενισχυτες πεφτουν σε μια απο 2 κατηγοριες, οι οποιες ειναι σχεδον ιδιες και διαφερουν στο τελικο σταδιο.

 

Υπαρχουν οι φεντεριζουσες υλοποιησεις οπως ο Champ (ακουσα οτι και ο VHT fender-ιζει) και υπαρχουν και αυτοι με την EL84, σχετικα "μουντοι" ενισχυτες κατα τη σχολη του Epi Valve Junior.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου