Προς το περιεχόμενο

BUGERA 6260 προβλημα εντασης


pasant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

και μετα αναρωτιουνται γιατι αγοραζουμε απο τομαν...

 

Ελα μου ντε... Παντως απο μενα θα κανει καιρο να δει ευρω μου ελληνικο μαγαζι με κιθαροπραγματα! Λυπαμαι που το λεω αλλα ετσι ειναι, τεσπα οτι εγινε, εγινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sottos, σε πειράζει να σε διορθώσω σε μερικά πράγματα? Χωρίς παρεξήγηση?!  :)

 

Η αλλαγή για τις προενισχύτριες είναι σχετικά απλή: Αφήνεις τον ενισχυτή να κρυώσει και τον έχεις εκτός πρίζας για μια μέρα.

Δεν χρειάζεται μια μέρα. Μία-δύο ώρες καλά είναι!

Ανάβεις το on χωρίς να τον βάλεις στην πρίζα για να ξεφορτιστεί ο Μετασχηματιστής τροφοδοσίας.

Να εκφορτιστούν οι πυκνωτές θες να πεις, μιας και ο μετασχηματιστής τροφοδοσίας δεν φορτίζεται! Άρα το Stand By (αν έχει) είναι αυτό που πρέπει να "ανοίξεις" για να εκφορτιστούν.

  Μετά, πρέπει να βγάλεις τη σίτα ώστε να έχεις πρόσβαση στις λυχνίες (ξεβιδώνεις από το πλάι μάλλον). 

Με πολύ προσοχή στρίβεις και τραβάς προς τα επάνω για να βγάλεις τις ψύκτρες/μεταλλικά καπάκια των λυχνιών.

Δεν είναι ψύκτρες. Για θωράκιση χρησιμεύουν αυτά τα καπάκια.

Τραβάς προς τα επάνω τη λυχνία με προσοχή να μην την πιέσεις και σπάσει.

Βάζεις τη νέα στη θέση της με το χέρι αλλά με φορά που να ταιριάζουν οι ακίδες λυχνίας και βάσης(έχει ένα κενό κάπου ανάμεσα στις ακίδες που πρέπει να ταιριάξει).

Τη σκουπίζεις λίγο με ένα χαρτομάντηλο για να μην έχει δακτυλιές, βάζεις το μεταλλικό καπάκι της από επάνω πιέζοντας προς τα κάτω και το στρίβεις λίγο για να σταθεί. Κατόπιν κάνεις το ίδιο για τις άλλες, κλείνεις τη σίτα, βάζεις την πρίζα, ανάβεις στο stand by τον ενισχυτή για 5 λεπτά να ανάψουν καλά οι λυχνίες κι έτοιμος.

 

Αν το πρόβλημα συνεχιστεί, τότε θέλει επισκευή από ειδικό τεχνήτη η κεφαλή οπωσδήποτε. Είναι επικύνδυνο να προσπαθήσεις να κάνει μόνος ό,τι άλλο. 

Κυκλοφορούν 560volt μέσα στις πλακέτες και τους πυκνωτές του ακόμη κι όταν δεν είναι στην πρίζα!... Killer stuff.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οΟ πρέπει να περιμένεις μια-δυο ώρες για να αλλάξεις τις προενισχύτριες?

 

εγώ απλά περιμένω λίγο να κρυώσει και τις αλλάζω κατευθείαν. Πειράζει?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οΟ πρέπει να περιμένεις μια-δυο ώρες για να αλλάξεις τις προενισχύτριες?

 

εγώ απλά περιμένω λίγο να κρυώσει και τις αλλάζω κατευθείαν. Πειράζει?

 

Όχι. Απλά πρόσεχε μην ακουμπήσεις κάποιο pin όταν την βάζεις/βγάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sottos, σε πειράζει να σε διορθώσω σε μερικά πράγματα? Χωρίς παρεξήγηση?!  :)

 

 

α)Μην ψιρίζουμε τη μαϊμού βρε παιδιά... ηλεκτρολόγος μηχανικός είμαι κι απλά δίνω μια σύντομη λύση για maximum ασφάλεια κατά την αλλαγή λυχνίας(γι αυτό η μια μέρα).

 

β)Κι επειδή εχω κάτι λίγες γνώσεις... Οι πυκνωτές δεν εκφορτίζουν απλά με το να μείνει στο off... Και για ένα μήνα μετά μπορεί να έχουν τάση δεκάδων volt στα άκρα τους λόγω της βραδείας εκφόρτισης των μεγάλης χωρητικότητας τιμών τους  V=(1-Vo)exp(-t/RC)

Με τεράστιο C (χωρητικότητα) και Vo τάση στα 560V, you do the math...

Ο Μετασχηματιστής έχει 2 πηνία που συγκρατούν ρευμα κι άρα φορτίζεται κι εκφορτίζεται μεσω του ρεύματος. (απλά όχι μεσω τάσης όπως ο πυκνωτής, και τα 2 όμως σκοτώνουν, το ρευμα πιο αποτελεσματικά!...)

γ)Είναι μεταλλικά καπάκια για προστασία από κραδασμούς (και από μικροφωνισμούς= μηχανικές ταλαντώσεις), λειτουργούν επίσης ως ψύκτρες αλλά και ως ηλεκτρομαγνητική θωράκιση και RF shield καθώς γειώνονται...

 

Αυτά, έτσι για να βοηθάμε το παιδί που θέλει να αλλάξει απλά "λάμπες"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν

Γιατί αυτό? (δεν ξέρω και για αυτό ρωτάω)

 

Όταν τις τραβάς προς τα επάνω, να μην ακουμπήσει κάποιο δάκτυλο σου στα pins με τίποτα. Αφού βγουν, δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης, μην βάλεις δάκτυλο στις βάσεις που έχει ο ενισχυτής για τις λυχνίες. Απλά, κάποια από τα pins της βάσης της λυχνίας είναι εκείνα που έχουν killer τάση... όχι η ίδια η λυχνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώτο, νομίζω πως συνήθως οι ενισχυτές έχουν διατάξεις εκφόρτισης των πυκνωτών όταν τους κλείνεις.

 

Ενδεικτικά, στον valve jr (στην τελευταία version πλακέτας) προστέθηκαν κάποιες αντιστάσεις που εκφορτίζουν τους πυκνωτές όταν κλείνει ο ενισχυτής. Όταν τον κλείσεις, και παίξεις ενα ντρουν, ακους για λίγο το ηχείο, καθώς εκφορτίζονται οι πυκνωτές.

 

Τώρα δεν είμαι και κανένας γνώστης, επομένως αυτό που λέω μπορεί να ισχύει μόνο για τους πυκνωτές των τελικών (?) και ίσως όχι για όλους τους ενισχυτές

 

Απο εκεί και πέρα το βρίσκω κάπως υπερβολικό να περιμένεις μια μέρα για να αλλάξεις μια προενισχύτρια. Ουτως ή άλλως, για να την αλλάξεις δεν πρεπει να ξεκοιλιάσεις τον ενισχυτή, και αν την κρατάς απο το γυαλί, χωρις να ακουμπας τα πινς της, και με στεγνά χερια και δεν προσπαθήσεις να βάλεις ...συρματάκια στις τρύπες της βάσης για να δεις τι θα γίνει, δε νομίζω να συντρέχει κίνδυνος.

 

 

 

Θα ήθελα μια επεξήγηση πάνω σ'αυτό που λέει ο μέιζ σχετικά με το σταντ-μπάι.

Αυτό αποφορτίζει ΟΛΟΥΣ τους πυκνωτές? Είχα την εντύπωση οτι επιδρά μόνο στο τελικό στάδιο της ενίσχυσης, αλλά θα ήθελα να το ξεκαθαρίσω

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μια επεξήγηση πάνω σ'αυτό που λέει ο μέιζ σχετικά με το σταντ-μπάι.

Αυτό αποφορτίζει ΟΛΟΥΣ τους πυκνωτές? Είχα την εντύπωση οτι επιδρά μόνο στο τελικό στάδιο της ενίσχυσης, αλλά θα ήθελα να το ξεκαθαρίσω

 

Nαι, όλους. Αν "επιδρά" στο τελικό, επιδρά και στην προενίσχυση. Οι πυκνωτές αν έχουν φορτίο εκφορτίζονται σε μερικά λεπτά, γι'αυτό "ανοίγουμε" το stand by για να έχουν φορτίο μιας και στους περισσότερους βρίσκεται ακριβώς μετά τους μεγάλους στην τροφοδοσία.

 

Ο Μετασχηματιστής έχει 2 πηνία που συγκρατούν ρευμα κι άρα φορτίζεται κι εκφορτίζεται μεσω του ρεύματος. (απλά όχι μεσω τάσης όπως ο πυκνωτής, και τα 2 όμως σκοτώνουν, το ρευμα πιο αποτελεσματικά!...)

 

Sottos, τα πηνία δεν συγκρατούν ρεύμα, ούτε φορτίζονται-εκφορτίζονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

V=(1-Vo)exp(-t/RC)

...

Ο Μετασχηματιστής έχει 2 πηνία που συγκρατούν ρευμα κι άρα φορτίζεται κι εκφορτίζεται μεσω του ρεύματος

 

V=Vo*exp(-t/RC)   ;)

 

για μετασχηματιστές που "φορτίζονται" και πηνία που "συγκρατούν ρεύμα", ομολογώ πως δεν εγνώριζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου