Προς το περιεχόμενο

BUGERA 6260 προβλημα εντασης


pasant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H λυχνία του μάστορα είναι ακόμη πάνω στον ενισχυτή? Γράφει κάτι επάνω? Αν είναι καμιά κινέζικη... άσ' τα να πάνε. Είναι ύποπτη...

 

Πάντως δοκίμασε το σφίξιμο και το fx loop καλωδιάκι που αναφέρθηκε, είναι καλές ιδέες.

 

Τα καπάκια, δεν έχουν άμεσο ρόλο στον ήχο αλλά βοηθούν πολύ. Είναι γειωμένα, προστατέυουν τις λάμπες από χτυπήματα, εμποδίζουν την ακτινοβολία από κινητά, φωτιστικά, router, PC κλπ ώστε να μη βάζει θόρυβο στις λάμπες και το σήμα.

Μειώνουν το feedback που δημιουργείται σε υψηλή ένταση από μηχανικές δονήσεις στα μεγάφωνα και το βασικότερο: είναι ψύκτρες για τις λάμπες! Oi λυχνίες πρέπει να ζεσταίνονται αλλά ως ένα σημείο. Αν ζεσταθούν πολύ, πέφτουν οι επιδόσεις τους, αλλάζει το biasing και γενικά, δεν ακούγονται καλά...

Είχα βάλει μια 12ΑΧ7 σε έναν blackheart μια φορά χωρίς το καπάκι και μετά από ένα τέταρτο άρχισε να μυρίζει περίεργα... Αμέσως Off, τη σκούπισα με χαρτί, έβαλα το καπάκι, τσέκαρα το bias της και μετά όλα καλά. Είχε ζεσταθεί πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H λυχνία του μάστορα είναι ακόμη πάνω στον ενισχυτή? Γράφει κάτι επάνω? Αν είναι καμιά κινέζικη... άσ' τα να πάνε. Είναι ύποπτη...

 

Πάντως δοκίμασε το σφίξιμο και το fx loop καλωδιάκι που αναφέρθηκε, είναι καλές ιδέες.

 

Τα καπάκια, δεν έχουν άμεσο ρόλο στον ήχο αλλά βοηθούν πολύ. Είναι γειωμένα, προστατέυουν τις λάμπες από χτυπήματα, εμποδίζουν την ακτινοβολία από κινητά, φωτιστικά, router, PC κλπ ώστε να μη βάζει θόρυβο στις λάμπες και το σήμα.

Μειώνουν το feedback που δημιουργείται σε υψηλή ένταση από μηχανικές δονήσεις στα μεγάφωνα και το βασικότερο: είναι ψύκτρες για τις λάμπες! Oi λυχνίες πρέπει να ζεσταίνονται αλλά ως ένα σημείο. Αν ζεσταθούν πολύ, πέφτουν οι επιδόσεις τους, αλλάζει το biasing και γενικά, δεν ακούγονται καλά...

Είχα βάλει μια 12ΑΧ7 σε έναν blackheart μια φορά χωρίς το καπάκι και μετά από ένα τέταρτο άρχισε να μυρίζει περίεργα... Αμέσως Off, τη σκούπισα με χαρτί, έβαλα το καπάκι, τσέκαρα το bias της και μετά όλα καλά. Είχε ζεσταθεί πολύ...

 

 

εν τελει ακομα κι εγω που δεν εχω ιδεα απο λαμπατους κτλ εχω καταλαβει... τα πραγματα ειναι απλα... φιλε μου με το προλημα στο 6260 αλλαξε ολες τις λαμπες με καινουριες καθως οι εργοστασιακες ειναι αμφιβολου ποιοτητας και το θεμα ληγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εν τελει ακομα κι εγω που δεν εχω ιδεα απο λαμπατους κτλ εχω καταλαβει... τα πραγματα ειναι απλα... φιλε μου με το προλημα στο 6260 αλλαξε ολες τις λαμπες με καινουριες καθως οι εργοστασιακες ειναι αμφιβολου ποιοτητας και το θεμα ληγει...

 

Σωστό  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, αλλαξα ολες τις προενυσχητριες λαμπες δεν εχει μεινει καμια πανω ουτε αυτη που ειχε βαλει ο μαστορας, τωρα για τις τελικες οπως διαβασα δεν μπορω να το κανω εγω αυτο καθως πρεπει να χεις και λιγες γνωσεις πανω στο ζητημα που εγω δυστυχως δεν εχω!! :'(

 

Εννοειται οτι θα βαλω τα καπακια τους απλα επρεπε να φυγω και δεν προλαβα!!! ;)

 

Αυτο με το καλωδιακι στο fx loop δεν το πολυκαταλαβα να πω την αληθεια ??? δηλαδη θα συνδεσω την μια ακρη του καλωδιου στο send και την αλλη στο return? Κι αν ναι, το αφηνω πανω και παιζω ετσι? αν ειναι ευκολο ας μου εξηγησει καποιος! Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτο με το καλωδιακι στο fx loop δεν το πολυκαταλαβα να πω την αληθεια ??? δηλαδη θα συνδεσω την μια ακρη του καλωδιου στο send και την αλλη στο return? Κι αν ναι, το αφηνω πανω και παιζω ετσι? αν ειναι ευκολο ας μου εξηγησει καποιος! Ευχαριστω :)

 

Ναι,καμια φορα λογω σκονης ή και οξειδωσης συμβαινει να μην "περναει" φυσιολογικα το σημα απο εκει με αποτελεσμα διακοπες ή μειωσεις εντασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, αλλαξα ολες τις προενυσχητριες λαμπες δεν εχει μεινει καμια πανω ουτε αυτη που ειχε βαλει ο μαστορας, τωρα για τις τελικες οπως διαβασα δεν μπορω να το κανω εγω αυτο καθως πρεπει να χεις και λιγες γνωσεις πανω στο ζητημα που εγω δυστυχως δεν εχω!! :'(

 

Εννοειται οτι θα βαλω τα καπακια τους απλα επρεπε να φυγω και δεν προλαβα!!! ;)

 

Αυτο με το καλωδιακι στο fx loop δεν το πολυκαταλαβα να πω την αληθεια ??? δηλαδη θα συνδεσω την μια ακρη του καλωδιου στο send και την αλλη στο return? Κι αν ναι, το αφηνω πανω και παιζω ετσι? αν ειναι ευκολο ας μου εξηγησει καποιος! Ευχαριστω :)

 

Mην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα το biasing. Κάποια στιγμή θα χρειαστεί να γίνει με νέες τελικές. Ένα φθηνό πολύμετρο των 10ευρώ αν πάρεις είσαι έτοιμος. Ποστάρεις μετά στο noiz.gr ερώτηση και θα λάβεις όλη τη διαδικασία αναλυτικά. Το μόνο που θέλει είναι να ακουμπήσεις τα 2 ποδαράκια του πολυμέτρου σε ένα σημείο, να δεις τι γράφει και να γυρίσεις ένα knob. Τhat's all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, εχω εναν Bugera 6260 combo ο οποιος απο την πρωτη στιγμη που τον πηρα ειχε προβλημα με το βρωμικο καναλι...

 

Καλησπέρες και απο εμένα.  ;D

 

Είχες το δικαίωμα να στραφείς προς τον αντιπρόσωπο για να επισκευάσει τον ενισχυτή και σωστά έπραξες. Πάραυτα, θα έπρεπε να έχεις ενημερώσει ότι το πρόβλημα επιμένει και μαζί και εσύ να επιμείνεις για την επισκευή.

Αντι αυτού, επέλεξες μια έταιρη λύση και όπως βλέπεις φαίνετε να ταλαιπωρήθηκες περισσότερο και ακόμη να μην έχεις βρεί το πρόβλημα.

 

Επίσης, έχουν ακουστεί μέχρι τώρα ενα σωρό λύσεις-προτάσεις χωρίς καν να έχει γίνει λόγος για τον υπόλοιπο εξοπλισμό, πως - που και με τι δοκιμάζετε.  ???

 

Έστω τώρα ότι το πρόβλημά πράγματι είναι αποκλειστικά στον ενισχυτή και πράγματι λύθηκε μερικώς με αλλαγή στις προενισχύτριες...

Εαν το νέο θεματάκι που εμφανίστηκε συμβαίνει μονάχα στα 5 πρώτα λεπτά και σταδιακά βελτιώνεται ή/και δεν συμβαίνει σε χαμηλές εντάσεις τότε ξανακοίταξε τις λυχνίες σου, πολύ πιθανόν να μην τις έχει βάλει σε σωστή σειρά, βάλε τις διαφορετικού τύπου 12AX7 λυχνίες στις θέσεις που πρέπει να έχουν.

 

Καλή συνέχεια.  ;)

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου