Προς το περιεχόμενο

Μερικη αναβαθμιση συστηματος!


duckino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα κοσμε!

 

Στον παλιο μου υπολογιστη τα φτυσε ο σκληρος.Ετσι λοιπον αποφασισα , αφου τον δουλευω ακομα , να του βαλω εναν καινουριο.Μαζι με τον σκληρο σκεφτηκα να αυξησω και τη μνημη του αφου λεω μετα την αναβαθμιση να του περασω Windows 7.

Το συστημα εχει επεξεργαστη AMD Athlon 64bit 3000+ , ο οποιος φιλοξενειται σε μια Abit μGuru KV8 Pro μητρικη.Το ερωτημα ειναι , για να μη δινω τσαμπα λεφτα για μνημη που δεν την υποστηριζει/δεν ειναι συμβατη με τη μητρικη μου , ποια μνημη και ποιο σκληρο να επιλεξω;

Η μνημη που εχει τωρα ειναι μια της Twinmos 512Mb PC3200 DDR/CL2.5(γραφω οτι διαβαζω πανω στην πλακετα) ενω η motherboard γραφει οτι περνει 2DIMMs DDR 400. Τι προτεινεται σε 2Gb Ram;Απο σκληρο εχω ακουσει οτι πολυ καλοι ειναι της Samsung οι F3.Εσεις τι λετε;Θα λεγα το πολυ μεχρι 1 Tb ενω στο συνολο ολη η αναβαθμιση δε θελω να περασει τα 100ευρω (αν ειναι δυνατον και λιγοτερα).

Τελος να το επιχειρισω για τα Windows 7 (θα τα σηκωσει?) ή καλυτερα να κατσω στ'αυγα μου(Windows XP SP3);

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε παιδες ... τιποτα; ???

 

Εντυπωση μου κανει ρε σεις , γιατι δε νομιζω να ρωτησα κατι δυσκολο(αν και δε σκαμπαζω καθολου απο hardware).

Απο μια ματια που προσπαθησα να ριξω(απ'οσο σκαμπαζω) , παρατηρησα οτι οι μνημες DDR1 ειναι πιο ακριβες απο τις DDR2 και 3.Μπορει να συμβαινει κατι τετοιο ή βλεπω οτι να 'ναι;

Μηπως τελικα ... να μου κοπει ο τσαμπουκας γι' αναβαθμισεις , ν'αλλαξω εναν σκληρουλη και ... ολα καλα;

Να βαλω καμια αγγελια για DDR1 μνημες και να περιμενω καναν που να τσι εχει για πεταμα;Τι να καν' ωρε ... πειτε!

 

Υ.Γ.:Τα windows7 λεω να τα ξεχασω γιατι μαλλον δεν θα τα σηκωσει και αφου τα 'χω και στον φορητοπεσε.....!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε duckino, θέλεις μνήμες PC3200 (ή DDR-400) για τον υπολογιστή σου. Επειδή αυτές έχουν σταματήσει προ πολλού να κυκλοφορούν ευρέως, ετοιμάσου να τις πληρώσεις κάπως κερατιάτικα (70-80 ευρώ για ένα σετάκι 2Gb).

 

Εγώ σου προτείνω να μην βάλεις τόση μνήμη γιατί είναι κρίμα να δώσεις τόσα χρήματα όταν με τα διπλά παίρνεις καινούριο σετ μητρική-επεξεργαστή-μνήμες. Αν θέλεις να κάνεις μια μικρή αναβάθμιση, κράτα την 512άρα που έχεις τώρα και βάλε άλλη μια τέτοια (κατά προτίμηση Kingston που είναι συμβατές με σχεδόν τα πάντα). Τα XP παίζουν άνετα με 1Gb και με κόστος 25 ευρώ περίπου θα έχεις δώσει "αέρα" στο μηχάνημα, χωρίς να έχεις δώσει τσάμπα λεφτά.

 

Από σκληρούς στην οικονομική κατηγορία, είμαι ευχαριστημένος με τους Western Digital Caviar (σειρά AAKS) αλλά ό,τι και να πάρεις σε αυτά, δεν θα δεις ιδιαίτερες διαφορές.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλα Alchemist πασα μου!

 

Αν και καθυστερημενα σ'ευχαριστω πολυ!

Βεβαια τωρα μ'εβαλες σε νεο διλημμα.Να συμπεριλαβω και επεξεργαστη και μητρικη στην αναβαθμιση μου;Αν τελικα πω ναι ... απο ποιον(επεξεργαστη) και πανω θα θεωρουνταν "σοφη αγορα" η αγορα μου ωστε ν'αρχισω να κοιταζω;Ποιος "φθηνος" επεξεργαστης δηλαδη θα μου προσεφερε καινουρια πραματα σε σχεση με τον δικο μου , χωρις βεβαια να φτανει να εχει την τιμη τον quad και βαλε;

Μηπως εχεις καποιο συνολακι (επεξεργαστης-μητρικη-μνημη) κατα νου;

Να κοιταω για μεταχειρισμενα ή ... μακρια;

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου