Προς το περιεχόμενο

προτασεις για επαγγελματική κάρτα ήχου και πρόγραμμα


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχήν καλός σας βρήκα μιας και είναι το πρώτο μου post στο φόρουμ αυτό. Θέλω τις γνώσεις σας παιδιά μιας και δεν κατέχω και πολλά από επαγγελματικές κάρτες ήχου..

Θέλω να συνδέσω μια κάρτα ήχου με 10 πηγές περίπου από τις οποίες να δέχεται τα 10 ξεχωριστά σήματα και να τα καταγράφει ταυτόχρονα(σε ξεχωριστά αρχεία το καθένα και όχι mixed). Επίσης θέλω να βρω και ένα πρόγραμμα το οποίο θα γράφει αυτόματα (record) από κάθε πηγή ξεχωριστά όταν όμως δέχεται σήμα στο συγκεκριμένο κανάλι και όχι συνέχεια. Επίσης αν το πρόγραμμα μπορεί να βάζει και ανα μισή ωρα ας πούμε την τρέχουσα ώρα εγγραφής ακόμη καλύτερα.

Αν κάποιος μπορεί να προτείνει μια συγκεκριμένη κάρτα ήχου γιαυτήν την δουλειά κατά προτίμηση με εξωτερικό rack και ένα κατάλληλο πρόγραμμα θα με βοηθήσει πάρα πολύ

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

HI & welcome

εγώ έχω την ESI ESP1010 με την οποία έχω 5 στερεοφωνικές εισόδους και 5 εξόδους (4 + 1 ψηφιακή) έχει εξωτερικό rack και είναι μεσαίας κλάσης κάρτα ήχου.... βασικά πρέπει να είναι η πιο φθηνή στο είδος της....

 

μετά παίζει η Μ-audio η σεριά 1010 αλλά και αυτην δεν μου άρεσε.. Προτίμησα esp για λόγους εργονομίας αλλά και εξτρά παροχών.. 2 εξόδους ακουστικά 2 midi in/out αλλά και καλύτερους converters... χάνοντας όμως σε ζητήματα συμβατότητας όπως και παρεχώμενων μεταποιητικών υπηρεσιών ... δεν έχουν βγάλει driver για 64bit σύστημα ακόμα τα βόδια... -μόνο γι αυτην την κάρτα δεν έχουν βγάλει...

 

έχει όμως ένα ωραίο latency tool που σου επιτρέπει να ξεπεράσεις κάποια προβλήματα συνδεσμολογίας, σε σχέση με το Latency..όχι οτι έχω καταλάβει τι κάνει ακριβώς... Είναι επίσης σχετικά παλία και διαδεδομένη με αυτόν τον τρόπο βρίσκεις πληροφορίες στο ιντερνετ και σε φόρουμς -καλή ώρα-

 

μετά..όσο αναφορά software sequencers.. εγώ δουλεύεω με cubase αλλά τις δυνατότητες που ζητάς τις κάνουν τα περισσότερα προγράμματα ανάμεσα τους pro-tools,sonar...not sure για reason σίγουρα όχι μέχρι την 5η έκδοση fruity loops.. Ανάλογα με αυτό που θέλεις να φτιάξεις επιλέγεις το κατάλληλο πρόγραμμα.. Εγώ πάντως δουλεύω με cubase και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...

 

 

Όμως αν δεν θέλεις midi's τότε μπορεί το pro-tools να σε καλύπτει καλύτερα.. δεν το ξέρω το πρόγραμμα δεν το έχω δουλέψει ποτέ..

 

καλή αρχή......

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και σε σενα φιλε,

Λοιπον εγω εχω την m-audio 1010lt απο την οποια ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Εχει 8 εισοδους και μπορεις να κανεις ταυτοχρονη ηχογραφηση.

Χρησιμοποιω και εγω το cubase.

αυτο που δε ξερω να σου πω ειναι αυτο που ζητας ως προς το "να γραφει μονο οταν εχει σημα"

Αυτο ειναι κατι που δε ξερω πως γινεται...Δεν ξερω και αν γινεται με ενα κλασσικο sequencer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι το πρόγραμμα να γράφει από την πηγή μόνο όταν δέχεται κάποιο σήμα και όχι συνέχεια. Δηλαδή από μία στάθμη θορύβου και μετά να αρχίζει η εγγραφή αυτόματα. Επίσης και αν γίνεται να βάζει την τρέχουσα ώρα αυτόματα όπως ανέφερα και παραπάνω ανά μισή ώρα για παράδειγμα(δηλαδή στις 16:00 να βάζει στην εγραφή την παραπάνω ώρα ). Από κάρτες ήχου αυτήν την m-audio 1010lt την παρατήρησα και εγώ και επίσης είδα και την phase 88 rack της terratec την οποία αν προτιμήσω θα πάρω σε firewire (λογω της σταδιακής αντικατάστασης της pci θύρας με pci xpress).

Ακόμη οι θύρες midi δεν με ενδιαφέρουν μιας και δεν πρόκειται να τις χρησιμοποιήσω και ένα άλλο που θα ήθελα είναι να μπορώ να προσθέσω σχόλια στην κάθε εγγραφή ξεχωριστά αν χρειαστεί με μικρόφωνο(πιστεύω γίνεται).. Sorry για τις πολλές ερωτήσεις παιδιά αλλά αν και παλιός στο hardware είμαι newbie στις επαγγελματικές κάρτες ήχου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι το πρόγραμμα να γράφει από την πηγή μόνο όταν δέχεται κάποιο σήμα και όχι συνέχεια.

 

Για ποιον λόγο; Για εξοικονόμηση χώρου στο δίσκο ή για κάτι άλλο;

 

Επίσης και αν γίνεται να βάζει την τρέχουσα ώρα αυτόματα όπως ανέφερα και παραπάνω ανά μισή ώρα για παράδειγμα(δηλαδή στις 16:00 να βάζει στην εγραφή την παραπάνω ώρα)
.

 

Όλα τα προγράμματα κρατούν πληροφορίες σε σχέση με τον χρόνο στον οποίο γίνεται η ηχογράφηση. Τι εννοείς "να βάζει";

 

Συγνώμη για την αδιακρισία, αλλά μου δίνεις μία εικόνα ότι θέλεις να στήσεις ένα σύστημα ηχητικής παρακολούθησης, όχι κάτι για μουσική χρήση. Αν έχω δίκιο, υπάρχουν έτοιμες λύσεις για αυτό που θες, από αρμόδιες εταιρείες. Αν έχω άδικο, τότε ίσως θα έπρεπε να μας πεις λίγο περισσότερα για την εφαρμογή που έχεις υπ' όψιν σου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ας πουμε επαγγελματικο και σε firewire:

http://www.motu.com/products/motuaudio/896/

 

Για παραπανω απο 8 εισόδους αλλα σε PCI:

http://www.motu.com/products/pciaudio/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την αδιακρισία' date=' αλλά μου δίνεις μία εικόνα ότι θέλεις να στήσεις ένα σύστημα ηχητικής παρακολούθησης, όχι κάτι για μουσική χρήση. Αν έχω δίκιο, υπάρχουν έτοιμες λύσεις για αυτό που θες, από αρμόδιες εταιρείες. Αν έχω άδικο, τότε ίσως θα έπρεπε να μας πεις λίγο περισσότερα για την εφαρμογή που έχεις υπ' όψιν σου.[/quote']

 

Κι εμενα η ιδια εντύπωση μου δημιουργηθηκε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ένα project για το πανεπιστήμιο στο οποίο είμαι και θέλουμε να καταγράφουμε από 10 πηγές ταυτόχρονα ακτινοβολίες rf από διάφορες μπάντες σε ηχητική μορφή για περαιτέρω ανάλυση.. Μοιάζει λίγο πολύ με τα προγράμματα παρακολούθησης αλλά δεν το θέλουμε για κατασκοπεία :) και το budget μας είναι μικρό για να αγοράσουμε μια από τις έτοιμες λύσεις..

thanks πάντως και πάλι για την βοήθεια παιδιά..[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ν είναι μικρό για κάποια από τις έτοιμες λύσεις τότε είναι ΣΙΓΟΥΡΑ μικρό για να συζητάμε για επαγγελματικές κάρτες ήχου (και μάλιστα πολυκάναλες) και το αντίστοιχο λογισμικό.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλόγος με το πόσο έχει μια έτοιμη λύση. Μια κάρτα επαγγελματική πάντος της τάξης των 500-600 ευρώ μπορούμε άνετα να την καλύψουμε.. Για το πρόγραμμα βασικά ψάχνομαι γιατί από ότι κατάλαβα εκεί είναι που είναι αρκετά τα λεφτά, ώστε να βρω κάτι σε μια τιμή που να μπορούμε να πληρώσουμε αλλά και να κάνει για την δουλειά που το θέλουμε(και όχι να το πάρουμε και εντέλει να μην δουλεύει όπως θέλουμε)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου