Προς το περιεχόμενο

ΝΕΟ Τρέμολο SUPER VEE


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Χθες ανακάλυψα ένα νέο και αρκετά πρωτοποριακό σύστημα (συνδιασμό) τρέμολο-nut.

Λέγεται Super Vee και βασίζεται στα εξής.

 

1)Bridge Plate σε 2 μέρη με ενδιάμεση ατσάλινη ελαστική πλάκα

2)Μικροκούρδισμα απ'τη γέφυρα χωρίς όμως να είναι Floyd Rose Type Bridge (για το locking μοντέλο)

3)Ένα πολύ ιδιαίτερο nut, direct replacement για fender (πάλι για το locking μοντέλο)

4)Όπως και όλο το σύστημα που είναι Direct Replacement για fender ή τύπου fender, χωρίς να χρειάζεται ΚΑΜΙΑ μετατροπή ή σκάψιμο.

 

Τώρα, αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία με αυτό ας πει κάτι παραπάνω.

 

http://www.super-vee.com/

WEB_SV_Photo.jpg

WEB_BR_Photo.jpg

NutandStringLock_000.jpg

RotationAnimationSmall.gif

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες ανακάλυψα ένα νέο και αρκετά πρωτοποριακό σύστημα (συνδιασμό) τρέμολο-nut.

Δεν διαβάζεις όσο πρέπει Noiz... το έχουμε ξανασυζητήσει... ;D

και εμένα με τρώει, αλλά δεν είναι και τζάμπα βέβαια :'(

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Χθες ανακάλυψα

Ανακαλώ, δεν ανακάλυψα :'( :'( ;D

 

Δεν διαβάζεις όσο πρέπει Noiz... το έχουμε ξανασυζητήσει... ;D

και εμένα με τρώει, αλλά δεν είναι και τζάμπα βέβαια :'(

Τι εννοείς δεν είναι τζάμπα, μια χαρά τιμή έχει κατά τη γνώμη μου.

Πέραν τοούτου όμως, αυτό που βλέπω τώρα εγώ, είναι οτι με αυτή την πλάκα που έχουν μεταξύ bridge plate και χμ..."screw plate?" εξαλείφει το πρόβλημα των τριβών που υπάρχει με τις κλασσικές γέφυρες.

 

Anyway, απο τα θέματα του 2008 και μετά, το έχει δοκιμάσει κάποιος?

 

σ.σ:Δε ρωτάω απλά για κουβέντα, αλλά με ενδιαφέρει να αλλάξω γέφυρα σε μία κιθάρα μου.

 

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει on-line store στην Ευρώπη (για Ελλάδα δε ρωτάω, μάλλον δεν παίζει) που να μπορώ να αγοράσω πέραν απο αυτό http://www.madisonandfifth.co.uk/ ?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ενδιαφέρον, για αυτό είπα να ρίξω μια ματιά στο site τους...

 

Αυτό που δεν μου άρεσε (και κατά την γνώμη μου είναι αρκετά αρνητικό) είναι το γεγονός ότι σύμφωνα με το εγχειρίδιο εγκατάστασης (http://www.super-vee.com/installation_8-5x11.pdf) χρειάζεται να τοποθετηθούν neck sims για να ταιριάξει το radius της ταστιέρας με το νέο nut.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ενδιαφέρον, για αυτό είπα να ρίξω μια ματιά στο site τους...

 

Αυτό που δεν μου άρεσε (και κατά την γνώμη μου είναι αρκετά αρνητικό) είναι το γεγονός ότι σύμφωνα με το εγχειρίδιο εγκατάστασης (http://www.super-vee.com/installation_8-5x11.pdf) χρειάζεται να τοποθετηθούν neck sims για να ταιριάξει το radius της ταστιέρας με το νέο nut.

 

Τι σχέση έχει το radius με το nut και τα shims?  ???

 

Το shim μπαίνει για να ρυθμιστεί (αν χρειάζεται) το action, λόγω της αλλαγής της θέσης του μπράτσου, σε σχέση με τη θέση του tremolo. Μπορεί και να μην χρειάζεται.

 

Εμένα αυτό που με ανησύχησε είναι ότι, σε μερικές φωτό, φαίνεται ότι η χορδή μετά το nut μπαίνει στο locking μαραφέτι υπό γωνία, και κάνει ένα "S"... Μπορεί και να με ξεγελάει η γωνία βέβαια, ή να φταίνε τα γεράματα, αλλά αν ισχύει είναι πρόβλημα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που με ανησύχησε είναι ότι, σε μερικές φωτό, φαίνεται ότι η χορδή μετά το nut μπαίνει στο locking μαραφέτι υπό γωνία, και κάνει ένα "S"... Μπορεί και να με ξεγελάει η γωνία βέβαια, ή να φταίνε τα γεράματα, αλλά αν ισχύει είναι πρόβλημα.

Όχι, δεν ισχυεί. Το μόνο τράβηγμα που βλέπω είναι απο το string tree.

 

Και όντως δεν χρειάζεται να βάλεις sims στο neck pocket. Βασικά το manual πρέπει να είναι απο παλαιότερη έκδοση του kit και το nut εκεί είναι σε δύο κομμάτια.

Σε βίντεο που δείχνει την εγκατάσταση στο site τους, αλλά και στο youtube φαίνετε να είναι ένα κομμάτι και μάλιστα λέει οτι ταιριάζει σε όλα τα radius.

 

Δες στο 0:44

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το radius με το nut και τα shims?   ???

 

Το shim μπαίνει για να ρυθμιστεί (αν χρειάζεται) το action, λόγω της αλλαγής της θέσης του μπράτσου, σε σχέση με τη θέση του tremolo. Μπορεί και να μην χρειάζεται.

 

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε περίεργο, για αυτό και η διευκρίνιση "σύμφωνα με το manual..." δεν είμαι και τόσο άσχετος...  :P

 

Πάντως και μόνο που υπάρχει αυτό στο manual, είναι λίγο ανησυχητικό, γιατί αν δεν υπήρχε πρόβλημα, δεν θα υπήρχε και στο manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε περίεργο, για αυτό και η διευκρίνιση "σύμφωνα με το manual..." δεν είμαι και τόσο άσχετος...  :P

 

Πάντως και μόνο που υπάρχει αυτό στο manual, είναι λίγο ανησυχητικό, γιατί αν δεν υπήρχε πρόβλημα, δεν θα υπήρχε και στο manual.

 

Από το link που έδωσες δεν βλέπω που λέει στο manual ότι χρειάζεται shim για διαφορετικό radius. Για action βλέπω να λέει (πράγμα σωστό).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου