Προς το περιεχόμενο

Χαζη ερωτηση για EFFECT LOOP


mick77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thanks θα τον ρωτήσω .Βασικα πειραματιζομε αρκετα αλλα πρωτα αφου εξασφαλισω οτι δεν θα κανω ζημια σε μενα και στα μηχανηματα μου,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μια τρελλη ιδεα.Εχω ενα harley benton

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5hg112v.htm

Αυτος ο ενισχυτης δεν εχει effect loop και δεν βρηκα καποιο DIY στο ιντερνετ για  να προσθεσω .Μπορω να βαλω τα πεταλια αναμεσα απο το καλωδιο που παει απο την κεφαλη στην καμπινα ?δλδ μετα την εξοδο του ενισχτυτη να μπουν τα πεταλια (delay,reverb κλπ κλπ) και απο τα πεταλια να φυγει το καλωδιο και να παει στην καμπινα ?Μπορει να θεωρηθεί  αυτο effect loop? Μπορω συνδεσω και τα υπολοιπα πεταλια εκει?

 

Φίλε Mick77,

 

Αρχικά για να γνωρίζεις, το effect loop βρίσκεται μεταξύ του σταδίου προενίσχυσης και του τελικού σταδίου ενός ενισχυτή και όχι μεταξύ του τελικού σταδίου και του μεγαφώνου, συνεπώς αυτό που σκέφτηκες ούτε καν να το δοκιμάσεις εκτός...

... αν βαρέθηκες τα πετάλια σου και θες να τα κάψεις!!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί θες να βάλεις effect loop για να συνδέσεις τα πετάλια σου σε μονοκάναλο ενισχυτή... Τα hall effects (delay-reverb) που θες να συνδεσεις καθώς και τα modulation effects (πχ chorus - tremolo...) πάνε στη σειρά μετά το overdrive/distortion.

Το effect loop λοιπόν είναι χρήσιμο σε 2κάναλους (και άνω) ενισχυτές εάν χρησιμοποιείς το overdrive/distortion του ίδιου του ενισχυτή, οπου σου δίνει τη δυνατότητα να συνδέσεις τα effects σου μετά το στάδιο προενίσχυσης.

Σε μονοκάναλο ενισχυτή, όπως και ο δικός σου, πολύ απλά βάλε τα mod/hall effects σου μετά τα overdrive/distortion pedals σου και από κει κατευθείαν στον ενισχυτή σου.

 

Το effect loop σε μονοκάναλο ενισχυτή θα ήταν χρήσιμο σε περίπτωση που ήθελες να χρησιμοποιήσεις μόνο το στάδιο προενίσχυσης του και από κει να οδηγήσεις το σήμα σου πχ σε κονσόλα ή τελικό στάδιο άλλου ενισχυτή...

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει link για το πώς μοντάρετε ο epi valve senior για FX loop?

 

Λινκ που να εξειγει με φωτο δεν εχω βρει ,πρεπει να πληρωσεις καμια 15 euro στο Αγγλο απο το e-bay να σου στειλει ενα cd με μοντες για τους συγκεκριμένους ενισχυτές.

(Παρε το cd και οχι καποια σηγκεκριμενη μοντα γιατι τα εχει ολα μεσα και τα υλικα ειναι πάμφθηνα και μπορεις να τα βρεις παντου.Δεν αξιζουν τα λεφτα τους οι μοντες που εχει μονες τους.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Mick77,

 

Αρχικά για να γνωρίζεις, το effect loop βρίσκεται μεταξύ του σταδίου προενίσχυσης και του τελικού σταδίου ενός ενισχυτή και όχι μεταξύ του τελικού σταδίου και του μεγαφώνου, συνεπώς αυτό που σκέφτηκες ούτε καν να το δοκιμάσεις εκτός...

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί θες να βάλεις effect loop για να συνδέσεις τα πετάλια σου σε μονοκάναλο ενισχυτή... Τα hall effects (delay-reverb) που θες να συνδεσεις καθώς και τα modulation effects (πχ chorus - tremolo...) πάνε στη σειρά μετά το overdrive/distortion.

Το effect loop λοιπόν είναι χρήσιμο σε 2κάναλους (και άνω) ενισχυτές εάν χρησιμοποιείς το overdrive/distortion του ίδιου του ενισχυτή, οπου σου δίνει τη δυνατότητα να συνδέσεις τα effects σου μετά το στάδιο προενίσχυσης.

Σε μονοκάναλο ενισχυτή, όπως και ο δικός σου, πολύ απλά βάλε τα mod/hall effects σου μετά τα overdrive/distortion pedals σου και από κει κατευθείαν στον ενισχυτή σου.

 

Το effect loop σε μονοκάναλο ενισχυτή θα ήταν χρήσιμο σε περίπτωση που ήθελες να χρησιμοποιήσεις μόνο το στάδιο προενίσχυσης του και από κει να οδηγήσεις το σήμα σου πχ σε κονσόλα ή τελικό στάδιο άλλου ενισχυτή...

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση τωρα τα ξεκαθαρισα στο μυαλο μου .Απο ενισχυτες ειμαι τελειως ασχετος .Απο πεταλια ξερω καποια πραγματακια μιας και ασχολουμε και με DIY,γενικα εχω βρει την σειρα που με βολεύει .Επειδη ειμαι ασχεοτς οπως σου ειπα νομιζα οτι θα ηταν καλύτερα να βαλω τα πεταλια σε ενα effect loop .Βεβαια μου αρεσε η ιδεα που ειχες να στειλω το σημα σε ενα mix για ηχογραφηση σε PC.Μεχρι τωρα γραφω με mic μπροστα στο ηχειο οπου μετα το στελνω σε μια κονσολα και απο εκει στο PC.Οποτε ο μονος λογος να κανω efect loop θα ηταν πλεον αυτος και οχι για ν βαλω καποια πεταλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου