Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ''ενδεδειγμένο'' μπάσο για ατμοσφαιρικό ροκ??


Niv Mizzet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς το θέμα μπορεί να έχει άπειρες παραμέτρους όπως ενισχυτές, πετάλια κλπ...απλά αναρωτιόμουν αν μπορείτε να μου δωσετε ιδέες για το όργανο (1000-2000 ευρω μπατζετ)...τώρα εχω ένα ibanez sr 500 http://www.thomann.de/gr/ibanez_sr500bm.htm το οποίο αυτή τη στιγμή υπερκαλύπτει τις ικανοτητές μου αφου παιζω ενα χρόνο περιπου...ατμοσφαικό ροκ εννοώ στο στυλ (στο στυλ ειπα-μην βαρατε!!!) των floyd...

 

προφανεις επιλογες απ οσο εχω καταλαβει θα ταν το fender jazz, το precision, και το ΜΜ Stingray... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

άστο κατάλαβα..αφού έχεις γνώση για αυτό...

δεν έχω...αλλά δεν καρφώνομαι όπως εσύ 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπασάκι passpartu έχεις. Παίζει παντού και τα πάντα... Τώρα αν θες κάτι άλλο πάρε ένα active Pbass και θα σε καλύψει... Αν και στο είδος αυτό το θέμα είναι ΤΙ και ΠΩΣ παίζεις όχι ΜΕ ΤΙ παίζεις...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Floyd χρησιμοποιούσαν κυρίως Precision.

 

Είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς τι δεν μπορεί να παίξει με το συγκεκριμένο μπάσο. Άρα αν σου αρέσει εμφανισιακά κι αν ταιριάζει στο παίξιμό σου πάρ'το. Είναι μέσα στα χρήματα που διαθέτεις.

 

Βέβαια, ο όρος ατμοσφαιρικό ροκ μπορεί να αναφέρεται σε πολλά πράγματα. Το "στυλ Pink Floyd" είναι λίγο αόριστο μιας και κανείς δεν (κατάφερε να) μοιάζει με αυτούς.

Αν αναφέρεσαι σε συγκροτήματα που επηρεάστηκαν(π.χ. a mountain of one) ή ακόμα αν μιλάς για πιο σύγχρονα ρεύματα τύπου post rock, νομίζω πως με ένα precision θα κάνεις την δουλειά σου. :)  

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά μπασάκι passpartu έχεις. Παίζει παντού και τα πάντα... Τώρα αν θες κάτι άλλο πάρε ένα active Pbass και θα σε καλύψει... Αν και στο είδος αυτό το θέμα είναι ΤΙ και ΠΩΣ παίζεις όχι ΜΕ ΤΙ παίζεις...

 

ναι ... αλλά με άλλο αέρα παίζεις με πορτοκαλί ΜΜ με μέιπλ ταστιέρα.... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου