Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει ''ενδεδειγμένο'' μπάσο για ατμοσφαιρικό ροκ??


Niv Mizzet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά μπασάκι passpartu έχεις. Παίζει παντού και τα πάντα... Τώρα αν θες κάτι άλλο πάρε ένα active Pbass και θα σε καλύψει... Αν και στο είδος αυτό το θέμα είναι ΤΙ και ΠΩΣ παίζεις όχι ΜΕ ΤΙ παίζεις...

 

συμφωνω σε ολα φιλε...και μεχρι να αρχισω να παιζω σε ικανοποιητικο βαθμο δεν θ αλλαξω οργανο εννοειται...στο τελευταιο σχολιο συμφωνω απολυτα απλα και η κουβεντουλα για μπασα εχει το ενδιαφερον της ειδικα αν μιλας με πιο εμπειρους...οσο για το P-Bass που ανεφερες μου αρεσει πολυ οπτικα το τελευταιο dlx της fender...  http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_p_bass_rw_3csb.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To Precision είναι σημείο αναφοράς -γενικώτερα- και μιά σίγουρη λύση.

Ένα πολύ ιδιαίτερο όργανο που ίσως να σ'ενδιέφερε είναι το Rickenbacker, (http://www.rickenbacker.com/model.asp?model=4003)

έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον στο Ροκ με επιφανέστερο εκπρόσωπο στο προγκ τον Chris Squire των Yes. ΠΟΛΥ διαφορετική ηχητική προσέγγιση γι'αυτό και χρειάζεται μελέτη και σκέψη για την απόκτηση του.

 

απο yes εχω τα relayer-close to the edge-fragile... ο squire μου αρεσει, αλλα ειναι και αυτα τα icons που λεει ο φιλος απο πανω... θελω να πω οτι το ricky το εχω συνδεδεμενο στο μυαλο μου με τον θειο λεμμυ... αν και οπτικα δεν με γεμιζει, απο ηχο σκοτωνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και το Jazz Bass φτιάχνει ωραία ατμόσφαιρα.

Για το ξεκίνημά σου, το Jazz Bass Victor Bailey θα σε καλύψει (με κάποιες μικρές υποχωρήσεις).

Καλύτερα πεντάχορδο γιατί η Β είναι αναντικατάστατο εργαλείο ατμόσφαιρας στη δουλειά σου.

 

Καλά παιξίματα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και το Jazz Bass φτιάχνει ωραία ατμόσφαιρα.

Για το ξεκίνημά σου, το Jazz Bass Victor Bailey θα σε καλύψει (με κάποιες μικρές υποχωρήσεις).

Καλύτερα πεντάχορδο γιατί η Β είναι αναντικατάστατο εργαλείο ατμόσφαιρας στη δουλειά σου.

 

Καλά παιξίματα.

 

σιγουρα με τη B εχεις ''τα παντα στο πιατο'' αλλα επειδη ειμαι ακομα απειρος 14 μηνες παιζω φοβαμαι μηπως το πενταχορδο ειναι ''διαφορετικο οργανο''... οποτε ο συνειρμος ''που πας ρε καραμητρο, εδω δεν εχεις μαθει ακομα το 4χορδο'' ειναι αναποφευκτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους Φλουντ πάντως 5χορδο δεν υπήρχε :)

 

Μάθε πρώτα να παίζεις ότι θες να παίξεις και προχώρα μετά στον ήχο.

Με 14 μήνες επέτρεψε μου ο συνειρμός να είναι ότι θα δυσκολεύεσαι ακόμα αρκετά για ότι κομμάτι και αν συζητήσουμε στον ήχο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Και για να μπερδευτείς , ξανά  ;D, εγώ θα έλεγα jazz  bass, βλέπε  Doug Ferguson ο ένας και μοναδικός ,για μένα, μπασίστας των Camel 8)

 

 

χαχαχα...ασε τωρα που λενε τωρα ολοι για precision...παντως το mirage μετραει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα με τη B εχεις ''τα παντα στο πιατο'' αλλα επειδη ειμαι ακομα απειρος 14 μηνες παιζω φοβαμαι μηπως το πενταχορδο ειναι ''διαφορετικο οργανο''... οποτε ο συνειρμος ''που πας ρε καραμητρο, εδω δεν εχεις μαθει ακομα το 4χορδο'' ειναι αναποφευκτος...

Οχι, μην το λες αυτό.

Κάνεις τα σωστά βήματα.

Για αυτό και εγώ πρότεινα το http://fender.com/products/search.php?partno=0196600821

Πολύ καλό στις ατμόσφαιρες και κοντά στο budget σου αλλά χρειάζεται να κάνεις κάποιες μικρές υποχωρήσεις.

Όταν του χρόνου (ή παρα χρόνου) ολοκληρώσεις την εκπαίδευσή σου προχωράς σε κάτι πραγματικά καλό (custom κατά προτίμηση)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους Φλουντ πάντως 5χορδο δεν υπήρχε :)

 

Το "Another Brick in the Wall" ομως ειναι σε drop-D η λαθος κανω;

 

On topic, το αν "χρειαζεσαι" 4αρι η 5αρι δεν εχει να κανει τοσο με τις ικανοτητες σου, οσο με τις (ψιλο)αντικειμενικες αναγκες των οσων παιζεις. Η εμπειρια θα σου δωσει τη δυνατοτητα να κρινεις αν σου ειναι απαραιτητη η B χορδη.

 

Για την ωρα εχεις ενα μπασο-εργαλειο, που ειναι (κατα τη γνωμη μου) μετρο συγκρισης στο value for money στα λεφτα του. Παιζοντας, θα λυσεις σιγα-σιγα εσυ ο ιδιος πολλες απο τις αποριες που εχεις αυτη τη στιγμη, καθως θα εισαι σε θεση να αντιληφθεις τι πραγματικα ζητας ηχητικα, εργονομικα κλπ απο ενα μπασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους Φλουντ πάντως 5χορδο δεν υπήρχε :)

 

Μάθε πρώτα να παίζεις ότι θες να παίξεις και προχώρα μετά στον ήχο.

Με 14 μήνες επέτρεψε μου ο συνειρμός να είναι ότι θα δυσκολεύεσαι ακόμα αρκετά για ότι κομμάτι και αν συζητήσουμε στον ήχο που λες.

 

ετσι ειναι... απλα εχω το συν οτι πηγαινω ωδειο το οποιο σε συνδυασμο με το οτι εχω αλλους να παιζω μαζι (κιθαρα και ντραμς-παιζουν 15 χρονια τα αλλα παιδια) με βοηθαει να προχωραω παραλληλα σε πρακτικη και θεωρια... αλλα εχεις δικιο πριν απο 6 μηνες που πρωτοεπαιξα με τους αλλους ηταν πολυυυυυ δυσκολα τα πραγματα...απλα επειδη ειναι κολλητοι με ανεχονται και το εκμεταλλευομαι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ειναι... απλα εχω το συν οτι πηγαινω ωδειο το οποιο σε συνδυασμο με το οτι εχω αλλους να παιζω μαζι (κιθαρα και ντραμς-παιζουν 15 χρονια τα αλλα παιδια) με βοηθαει να προχωραω παραλληλα σε πρακτικη και θεωρια... αλλα εχεις δικιο πριν απο 6 μηνες που πρωτοεπαιξα με τους αλλους ηταν πολυυυυυ δυσκολα τα πραγματα...απλα επειδη ειναι κολλητοι με ανεχονται και το εκμεταλλευομαι... :)

 

Είσαι πολύ τυχερός που έχεις φίλους οι οποίοι έχουν αρκετή εμπειρία. Οπότε μην αγχώνεσαι πολύ. Επικεντρώσου στη μουσική. Ο ήχος είναι κάτι που βελτιώνεται με το παίξιμο ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ.

 

Και μην φαγωθείς να πάρεις 5χορδο, επειδή έτσι πρέπει ή επειδή μπορεί να έχεις την εντύπωση πως είναι πιο advanced όργανο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου